Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu w tym roku obchodzi 30-lecie pracy. Przez trzy dekady placówka wykształciła setki młodych artystów, którzy swój talent rozpłodzili na niwie szerokich działań artystycznych – Naszym nieustającym celem jest promowanie najzdolniejszej młodzieży oraz wymiana doświadczeń warsztatowych – mówiła w piątek 30 sierpnia podczas konferencji prasowej, Nina Dziwniel-Stępka, dyrektor MDK. - W Młodzieżowym Domu Kultury młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania: wraz z pedagogami-artystami pracują nad tym, co kochają.
MDK rozpoczął swoją działalność w 1983 roku przy ul. Bema 37. Jego pierwszą dyrektorką była Jadwiga Dołęga i prowadziła tę placówkę prawie 20 lat. Obecnie oprócz dotychczasowej siedziby przy ul. Bema 37 Młodzieżowy Dom Kultury ma swoją filię w zabytkowym budynku przy ul. Warszawskiej 51, na Wyspie Spichrzów. Po wyposażeniu budynku, we wrześniu 2011 r. ruszyły tu pierwsze zajęcia. Z ul. Bema przeniesiono sekcje: modelarską, wokalną, jazzu i rocka, grupy teatralne, teatr tańca - taniec współczesny plus jazz, zajęcia rytmiczno-taneczne oraz sekcję plastyczną(młodzieżową). W nowym budynku poszerzono też ofertę o nowe przedsięwzięcia - powstało studio nagrań i sekcja gry na perkusji.
Warsztaty, pracownie, sekcje... - tym żyje MDK
Warsztaty, pracownie, sekcje... - tym żyje MDK
Rozpoczynając swoją działalność MDK skupił się na trzech filarach: muzyce, plastyce i teatrze. Pierwszym człowiekiem, który rozpoczął działania muzyczne w MDK, zdobywał szereg nagród ze swoimi wychowankami oraz zainicjował działanie muzyki dawnej był Ryszard Skotnicki – Razem z zespołem przez wiele lat 30 razy występowaliśmy za granicę: m.in. w Holandii, Finlandii, zdobywając szereg nagród – mówi Ryszard Skotnicki.
MDK to również pracownia wokalna prowadzona przez Katarzynę Panicz. Pod jej okiem na zajęciach zarówno indywidualnych jak i zespołowych swoje zdolności rozwijają dzieci utalentowane muzycznie. W ramach sekcji działa dziecięcy zespół wokalny „Szalone małolaty” oraz młodzieżowy - „Na cztery czwarte” - Zajęcia przygotowują do udziałów w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, takich jak Ogólnopolski Festiwal „Tomaszowska Wiosna”, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa "...Czy to jest kochanie?" oraz Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie – wymienia Katarzyna Panicz.
W 2002 roku MDK zatrudnił też do współpracy Szymona Zuehlke – Od tego roku jazz zaistniał i na nowo odrodził się w Elblągu – mówi Nina Dziwniel-Stępka. Zuehlke w MDK prowadzi zespoły muzyczne.
Od początku powstania w MDK bogato działa także pracownia plastyczna. Prowadzą ją elbląscy artyści plastycy: Piotr Romanowski , Katarzyna Smeja-Skulimowska, Mariusz Owczarek i Andrzej Sowul. Mali uczestnicy sekcji malują, rysują i poznają piękno otaczającego ich świata. Młodzież zajmuje się rysunkiem, grafiką, malarstwem, podstawami architektury, rzeźbą w glinie, a także fotografią cyfrową.
Dzieci z sekcji plastycznej mogą pochwalić się nagrodami zdobytymi w Międzynarodowym Konkursie „OD MORZA JESTEŚMY”, ogólnopolskim „Krajobraz Polski” i lokalnym „Elbląg przyjazny środowisku”. Starsi natomiast pod okiem nauczycieli przygotowują się z powodzeniem na studia artystyczne w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki, architektury wnętrz, czy też historii sztuki.
Ostatni filar MDK to teatr, który jest konikiem Niny Dziwniel-Stępki – W 1984 roku, rok po powstaniu placówki wymyśliłam Mini Studio Gier Dramatycznych, które stanowi połączenie teatru z psychologią – mówi dyrektor MDK – Przede wszystkim jednak chodzi mi o to, by młody człowiek przychodząc na takie zajęcia mógł rozwijać swój talent aktorski, pogłębiać sztukę recytacji, a także rozwijać swoją osobowość lub też pozbyć się kompleksów.
Dodajmy, że wielu wychowanków Niny Dziwniel-Stępki można zobaczyć na deskach scen teatru i telewizji. Absolwenci Mini Studia Gier Dramatycznych nierzadko kończą szkoły teatralne i inne renomowane kierunki humanistyczne.
"Mierzymy wysoko"
Jakie plany na kolejne lata mają pracownicy domu kultury? - Będziemy realizować te rzeczy, które mają już swoją tradycję w MDK – mówi Nina Dziwniel-Stępka. - W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z Zespołem Szkół Pijarskich i w tym zakresie przewidujemy kurs dla osób, którzy chcą zdawać na studia architektoniczne. Chcemy skupić się też na warsztatach i zaprosić do współpracy wybitnych specjalistów od wolaku czy plastyki. Duże rzeczy nam się marzy. Ale jesteśmy ograniczeni finansowo – dodaje dyrektor MDK.
W MDK młodzi realizują siebie poprzez sztukę, rozwijają swoje zainteresowania, kształtują osobowość, stając się wyczulonymi na piękno i wrażliwymi na drugiego człowieka - Mierzymy wysoko, wybieramy ambitne, niebanalne działania. Przez trzydzieści lat działalności udało nam się wychować rzeszę wspaniałych ludzi, z których jesteśmy bardzo dumni – kończy Nina Dziwniel-Stępka.
MDK elbląski zasługuje na każdą nagrodę i słowa pochwały.Mało się mówi o tej placówce, ze wszechmiar zasługującej na wielkie brawa. To tutaj setki elbląskich dzieci nie tylko uczy się sztuki, plastyki,muzyki,ale tez prawdziwych wartości ,norm społecznych...a kadra jest po prostu wspaniała. Jestem wdzięczna wszystkim pracującym w MDK,bo mam swiadomość ,że też dzięki NIM dzieciaki mają możliwość mieć alternatywę dla tego,co dzieje się na ulicy i podwórku, odskocznię od patologii i beznadziejnego myślenia. dziwię się tylko,że o naszym MDK tak mało się mówi.
To bardzo potrzebna i świetnie działajaca instytucja i powinna stale rozszerzać swoją działalność . Proponuję rozważyć możliwość adaptacji nieodległego budynku , Pałacyku przy ul. Piechoty 10 przygotowywanego do remontu na kolejną filię MDK . To temat do decyzji dla nowych władz Elbląga , a szczególnie prezydenta Pruszaka odpowiedzialnego za oświatę i kulturę .
Ninuś, niech cały świat wie, ile Ci zawdzięczam: wrażliwość, odwagę, miłość do słowa, uwielbienie do sceny, teatru, i recytacji - jednego z najpiękniejszych środków wyrazu, niestety powoli odchodzącego w niepamięć.... No i dzięki Tobie poznałam tylu wspaniałych, mądrych i wyjątkowych ludzi, którzy żyją wokół nas i z którymi mam kontakt do dziś. Zawsze będę wdzięczną Losu za to, że mogłam Cię poznać i tyle od Ciebie się nauczyć. Zajęcia w MDK, zwłaszcza Mini Studio Gier Dramatycznych NINY, polecam każdemu. Kreatywny sposób na spędzanie wolnego czasu. I odkrywania samego siebie