Niedziela, 22.12.2024, Imieniny: Franciszka, Bozena, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nowa rzeźba w Parku Dolinka

09.08.2013, 21:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nowa rzeźba w Parku Dolinka
fot. Monika Skowrońska

9 sierpnia do grona licznych rozsianych po Elblągu form przestrzennych dołączyła kolejna realizacja – w Parku Dolinka stanął Reproduktor Światła Słonecznego autorstwa Jana Chwałczyka.

Rzeźba, która znalazła swoje miejsce w sąsiedztwie formy Carlesa Valverde w Parku Dolinka, powstała w ramach projektu ArtLine - flagowego projektu Unii Europejskiej, w którym Galeria EL jest partnerem od 2011 r. Projekt zakłada, że dzięki wykorzystaniu systemu tzw. rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality), w sposób interaktywny i w czasie rzeczywistym oglądać ją będą mogli także mieszkańcy dwóch innych miast w krajach zaangażowanych w projekt. Będzie to pierwsza z kolekcji elbląskich form przestrzennych, która posiadać będzie swoje „bliźniaczki” w przestrzeni innych miast.

Sam Chwałczyk tak mówi o swoim dziele:
„Konstruuje pułapki jak pajęczyny, do łowienia samokreującego się światła. Sieci, w których światło swoją barwą określa przestrzeń, cieniem – kształt, a czas świecenia jest efemerycznym zjawiskiem kreacji tego osobliwego Auto-Portretu. Światło daje barwę, cień buduje przestrzeń czas określa istnienie.”

Osoba Jana Chwałczyka jest znana w Elblągu - w czasie I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965) skonstruował trójwymiarowy obiekt w formie wiatraka, składającego się z dwóch tarcz o metalowych, pomalowanych na różne kolory skrzydłach. Odbywający się w przeciwnych kierunkach ruch tarcz dawał zmienne efekty kolorystyczne. Obecnie rzeźbę tę można oglądać w parku przy ul. Traugutta. W stałej kolekcji MMA podarowanej przez Gerarda Kwiatkowskiego także znajdują się prace artysty.

Jan Chwałczyk urodził się w 1924 roku w Krośnie. W latach 1946-1951 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Malarz, rzeźbiarz, twórca instalacji przestrzennych, autor wystaw i publikacji mail art'u. W latach 1972-1974 prowadził we Wrocławiu Galerię Sztuki Informacji Kreatywnej.

Światło i barwa stały się w drugiej połowie lat 60. głównym przedmiotem zainteresowania artysty. W 1969 roku na wystawie indywidualnej zatytułowanej "Portrety i autoportrety" w Galerii Pod Moną Lizą Chwałczyk pokazał prace, w których przy pomocy białego ekranu, kolorowych form i reflektorów próbował uchwycić obraz światła. Prace te nazwał Reprodukcjami. Nad białymi wklęsłymi ekranami, często o pofałdowanej lub pozaginanej powierzchni, artysta umieszczał metalową formę, pomalowaną od spodu żywym kolorem. Artysta wykorzystywał efekt odbicia światła: padając na kolorową stronę metalowej formy, rzucało ono na biały ekran kolorową plamę. Kompozycje Chwałczyka zbudowane były z nakładających się na siebie cieni i barwnych zarysów. W niektórych kompozycjach zwartą, metalową formę zastępowała forma ażurowa, np. rozpięta nad ekranem rozeta z cienkich żyłek, rzucająca na ekran cienie o nieostrych konturach. Wykorzystywanie przez Chwałczyka fizykalnych własności światła, jego refleksów, dawało w Reprodukcjach iluzoryczne efekty. Każda z prac zawierała wiele możliwych obrazów zależnie od oświetlenia - dlatego krytyk Jerzy Ludwiński, nazywał je "portretami syntetycznymi".

Zagadnienia światła i koloru traktował Chwałczyk w sposób szczególny: nie jako elementy przedstawienia, ale jako samoistne zjawiska, które dopiero umożliwiają widzenie świata. Artysta próbował unaocznić samo światło i barwę, pokazując zarazem ich pokrewieństwo. Inspiracją był dla artysty naukowy opis światła i barwy, sprowadzający oba zjawiska do siebie nawzajem na poziomie fizykalnych własności. Jego zdaniem "Światło stanowi podstawowy warunek istnienia wizualnego świata człowieka.

Projektu ART LINE jest dofinansowany z Międzynarodowego Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2007-2013.


Beata Branicka
CS Galeria EL

Oceń tekst:

Ocen: 12

%0.0 %100.0


Galeria / Nowa rzeźba w Parku Dolinka ( zdjęć 11 )
Dodano: 2013-08-09 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ mieszkanka
    Piątek, 09.08

    Dlaczego zamiast tych form nikt nie pomyśli o ścieżkach zdrowia.Jestem pewna że byłoby więcej zwolenników niż na podziwianie nie wiadomo czego.Bo nie wiadomo co to przedstawia.

  2. 2
    +5
    ~ Po co komu to gówno?!
    Piątek, 09.08

    Ja rozumiem,gdyby ścieżki naprawiono bo krzywe,powstał tam plac zabaw dla dzieci,ławeczki do posiedzenia ale to byle co? Teraz każdy dupek może wsadzić w ziemie kołek na Dolince,zadzwonić po pismakow by zrobili "ELBLĄSKIE ŚWIĘTO KOŁKA W ZIEMI",autorstwa półgłówka. To miasto ten Elbląg schodzi na psy.

  3. 3
    +5
    ~ pytamy
    Sobota, 10.08

    Rządzący miastem KIEDY KONKRETNY remont amfiteatru bo tak się zastanawiamy czy Elbląg jest miastem czy wsią.

  4. 4
    +3
    ~ komuna dla wybranych
    Sobota, 10.08

    "dzięki wykorzystaniu systemu tzw. rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality)," miliony polskich obywateli nie ma pracy, jest zatrudnionych na umowach śmieciowych i setki tysięcy polskich dzieci nie dojada i nikt tego interaktywnie nikt nie zobaczy, bo rzeczywistość, ta prawdziwa zupełnie "naszego" zas.... państawa ani unii nie interesuje.

  5. 5
    +6
    ~ dlaczego???
    Sobota, 10.08

    Ja się pytam dlaczego to co powinno być finansowane przez prywatnych mecenasów, jest k... mać finansowane z pieniędzy publicznych

  6. 6
    0
    ~ Maria
    Sobota, 10.08

    Ładne to.

  7. 7
    0
    ~ kumaty
    Niedziela, 11.08

    Sam Chwałczyk tak mówi o swoim dziele: „Konstruuje pułapki jak pajęczyny do łowienia samokreującego się światła. Sieci, w których światło swoją barwą określa przestrzeń, cieniem – kształt, a czas świecenia jest efemerycznym zjawiskiem kreacji tego osobliwego Auto-Portretu. Światło daje barwę, cień buduje przestrzeń czas określa istnienie.”

  8. 8
    0
    ~ normalny
    Niedziela, 11.08

    ile kosztowało to "dzieło"? Zastanawiam się czy nie zostać takim "artystą" bo takie coś zrobiłbym bez problemu w garażu. LUDZIE POWARIOWALI, nie ma placów zabaw, porządnych ścieżek, nie chca dać kasy na upamietnienie naszych narodowych bohaterów chocby w formie tablicy (o pomniku nie wspomne) - a na taką "mównice" w parku kasa jest . ŚWIAT OSZALAŁ, LUDZIE NIE DAJMY SIĘ TEMU I PRZECIWSTAWMY SIĘ, WYWALMY POWALONYCH ZŁODZIEI Z RZĄDU, RÓWNIE POWALONYCH DARMOZJADOWYCH CELEBRYTÓW I PODOBNYCH ARTYSTÓW, CO ŻERUJĄ NA NASZYCH PIENIĄDZACH

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3287789821625