Sobota, 11.01.2025, Imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Mosty, które rodziły się w bólach – niekończąca się opowieść z gorzkim morałem

03.07.2013, 13:25:43 Rozmiar tekstu: A A A
Mosty, które rodziły się w bólach – niekończąca się opowieść z gorzkim morałem
fot. arch. red.
Planowo inwestycja związana z budową dwóch mostów na rzece Elbląg oraz przebudowie wschodniego nabrzeża rzeki Elbląg miała zakończyć się z końcem 2011 roku. Jak przebiegała „niekończąca się opowieść” z kładkami w roli główniej wiedzą już wszyscy. Dość powiedzieć, że inwestycja opóźniła się w czasie o półtora roku, by szczęśliwie dobić do końca. Bo oto jesteśmy na mecie prac związanymi z renowacją nabrzeża. Mosty praktycznie także gotowe są do użytku, chociaż planowy termin odbioru końcowego całej inwestycji, tj. budowy dwóch mostów i nabrzeża minął – miał to być trzeci tydzień czerwca 2013 r. Obecnie Urząd Miejski poszukuje firmy, która będzie odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie obydwu mostów na rzece Elbląg. Magistrat ogłosił także przetarg w tej sprawie.

Pierwszy most dla mieszkańców Elbląga miał być oddany do użytku pod koniec listopada 2011 roku. Kładka udostępniona miała być w ciągu ulicy Orlej i Studziennej. Byłoby to duże ułatwienie dla mieszkańców miasta, gdyż demontaż obydwu mostów, nastręczał wielu problemów. Jednak plany te spaliły na panewce, jak również kolejny termin i obietnice, które miasto złożyło wczesną wiosną 2012 roku. Ówczesny wiceprezydent miasta, Tomasz Lewandowski obiecywał wtedy, że wyżej wspomniana kładka, w stanie surowym, ale jednak, zostanie udostępniona mieszkańcom miasta pod koniec kwietnia 2012 roku.

Tak to było...

Przypomnijmy pokrótce problemy budowlane, jakie napotykała firma Warbud S.A. z Warszawy, wykonawca tej inwestycji. Latem 2011 roku pojawiły się kłopoty projektowe, które nie pozwoliły wykonać robót i zrealizować inwestycji w terminie. Inwestor opóźnienia tłumaczył m.in. tym. że w trakcie robót napotkano na poniemieckie, solidne fundamenty, których nie było w żadnej dokumentacji technicznej, a które znajdowały się na dnie rzeki. Okazały się one niezwykle solidne, wzmocnione dodatkowo drewnianą palisadą. Jakby tego było mało, w latach 80., budowniczym kładki wzdłuż ulicy Studziennej i Orlej wylało się do wody 40 m3 betonu, który zalegał na dnie rzeki.

Innym powodem wydłużenia się prac, była konieczność przeniesienia tej inwestycji na budżet w roku 2012, gdyż miasto miało problemy z jej finansowaniem (przypomnijmy, że na budowę obydwu mostów miasto uzyskało pieniądze ze środków unijnych, a niedotrzymanie planowego terminu wykonania prac, czyli końca 2011 roku groziło utratą dofinansowania). I w ten sposób problemy nawarstwiały się. Kolejne terminy oddania pierwszego mostu do użytku - m.in  lipiec 2012 roku, także spalił na panewce.

Dopiero październik 2012 przyniósł szczątkową możliwość użytkowania mostu w ciągu ulic Orlej i Studziennej – bo ten posiada jeszcze możliwość przejazdów samochodów, ale tylko uprzywilejowanych I podczas organizacji imprez masowych.

Most Górny został oddany do użytku dopiero w kwietniu br. – po 2,5 roku od momentu zamknięcia obydwu kładek i rozpoczęcia prac w październiku 2010 roku. Podczas otwarcia Mostu Górnego planowano, iż w maju nastąpi pełne otwarcie obydwu obiektów wraz z oddaniem nabrzeża. Ten  termin uległ kolejnemu wydłużeniu, gdyż zadecydowano, że trzeci tydzień czerwca br, będzie odpowiednim na uroczyste oddanie inwestycji. I ten – minął.  Nietrudno domyślić się, że oto nastąpiła kolejna powtórka z rozrywki.

Tymczasem jednak Magistrat szuka firmy, która odpowiedzialna będzie za prawidłowe funkcjonowanie obydwu mostów na rzece Elbląg: jego całodobową obsługę, eksploatację, konserwację mostu, utrzymanie obiektów i terenu wokół obiektów, prowadzenie przeglądów bieżących: codziennych, tygodniowych i okresowych.

Do zadań Wykonawcy należeć ma między innymi: obsługa mostu tj. podnoszenia i opuszczania przęseł zwodzonych celem przepuszczenia jednostek pływających po drodze wodnej. To również wykonawca zajmie się prowadzeniem dziennika obsługi mostu oraz ewidencją jednostek pływających, konserwacji obiektu i utrzymaniem porządku.

Przypominamy także, że mosty i ich otoczenie będą monitorowane. Dwie cyfrowe kamery obrotowe znajdą się przy Moście Górnym, na przedłużeniu ul. Mostowej, a jedna - na Moście Dolnym, na przedłużeniu ul. Studziennej. Będą to kamery do monitoringu wizyjnego, do których dostęp będzie miała tylko policja i straż miejska - i te będą dotyczyły szeroko rozumianego bezpieczeństwa elblążan,

Morał nieco gorzki

Opowieść o elbląskich mostach będących w budowie od końca 2010 roku znalazła swój koniec. Problem polega tylko na tym, że jak każda bajka, w tym przypadku ma ona swój, nieco gorzki jednak morał, który po licznych perturbacjach związanych z oddaniem mostów do użytku wyciągnęli mieszkańcy naszego miasta. Pytanie z jakim skutkiem i dla kogo lekcja ta, pomyślną  nie była, przyniosło kwietniowe referendum.

Elblążanie tymczasem czekają na uroczyste otwarcie obydwu obiektów wraz z oddaniem przepięknie zmodernizowanego nabrzeża.
 
 
AS

Oceń tekst:

Ocen: 7

%85.7 %14.3


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ zarzenowany
    Środa, 03.07

    Tak to właśnie PO jest przygotowane do rządzenia miastem - jakoś to będzie. Precz z powtórką z rozrywki. Tylko Wilk,

  2. 2
    +4
    ~ oli
    Środa, 03.07

    no wlasnie tak bylo i Pana G.N juz niema !!!

  3. 3
    0
    ~ sadf
    Środa, 03.07

    jak to wyglada mały fragment jest piękny, a reszta wygląda ohydnie

  4. 4
    +6
    ~ Annaaa
    Środa, 03.07

    Ja się pytam - dlaczego przez te mosty nie można przejeżdżać samochodami?! Jeżeli jest tylko ruch pieszy, to po co było mosty w ogóle ruszać i blokować wszystko na tyle czasu?!?! Przedtem tak samo tylko z buta można było się dostac na drugą stronę, więc to trochę kasa wywalona w błoto...

  5. 5
    --3
    ~ Obserwator
    Środa, 03.07

    Ten na zdjęciu to pewnie złomiarz. Patrzy czy coś się da odkręcić i sprzedać na złom.

  6. 6
    +2
    ~ kat na frajerów
    Środa, 03.07

    wi w artykule ani słowa o ekipie Słoniny i wiceprezydenta Wróblewskiego? Przypadek?

  7. 7
    +5
    ~ sasiad
    Środa, 03.07

    Były kładki-były złe, budowali mosty (za długo, ale zbudowali)są złe, ale to nieważne chcę wam powiedzieć kto wybiera władze w Elblągu (byłem członkiem komisji) w Elblągu władze wybierają ludzie starsi, wracający z kościoła (wynik wyborów przewidywałem już o godzinie dziesiątej), MŁODE I ŚREDNIE POKOLENIE WSTAŃCIE Z ŁÓŻKA WYPIJCIE KAWĘ-BROWAR (co kto lubi po sobotniej nocy) i idźcie na wybory, a nie siedzicie później przed kompem pisując po fakcie o tragedii, kto "ją-jego" wybrał.

  8. 8
    +5
    ~ wstyd
    Środa, 03.07

    Fuszerki nie poprawiono-fugi między kostkami drewnianymi oraz zarośnięty brzeg na przeciwko nowego nabrzeża.Nadal brak belek drewnianych gdzie wystają śruby- brzeg obok budynek żeglugi.

  9. 9
    0
    ~ Z
    Środa, 03.07

    Morał z opowieści jest taki: trzeba było zostawić henia, to zszedł by na zawał.

  10. 10
    +5
    ~ nikt
    Środa, 03.07

    to, że mosty nie są duże nie oznacza, że można je nazywać kładkami - po pierwsze jest to niepoprawnie z punkty widzenia językowego, ale też umniejszanie mostom i kosztom, jakie mieszkańcy miasta ponieśli przez ich budowę ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0439620018005