W ramach Festiwalu Przemysłów Kreatywnych w CSE Światowid zorganizowano dwudniowe Targi, które wczoraj, 6 czerwca miały swoją inaugurację. Podczas Targów Przemysłów Kreatywnych, będzie można wziąć udział w warsztatach, dyskusjach, obejrzeć interesujące prezentacje oraz pokaz mody, także w dniu dzisiejszym, 7 czerwca.
W czasie zorganizowanych przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Stowarzyszenie Jantar, Targów można zobaczyć cząstkę tego, co stanowią Przemysły Kreatywne - To przede wszystkim przedmioty, jakie oferują firmy z Elbląga, ale także Katowic czy Kętrzyna. Między innymi bezzałogowy pojazd latający, produkty wydrukowane za pomocą drukarki 3D, ekologiczną ładowarkę czy szafę multimedialną – mówi Karolina Śluz, Koordynatorka Festiwalu Przemysłów Kreatywnych.
W pokazie mody zaprezentowano 3 kolekcje. Pierwsza z nich, to działo Anny Kowalczyk. W rolę modelek wcieliły się tancerki Elbląskiego Klubu Tańca Jantar, które prezentowały suknie wieczorowe projektantki. Unikalność wyrobów Anny Kowalczyk gwarantuje ich ręczne malowanie. Dzięki temu są one niepowtarzalne, co doceniają nie tylko klientki, ale również styliści.
Modelki w drugim pokazie zaprezentowały wyroby elbląskiej firmy Paters. Firma ta, cieszy się wieloletnią tradycją oraz renomą na rynku ogólnopolskim. Jest jednym z największych producentów galanterii skórzanej w naszym kraju.
Na wybiegu, można było zobaczyć także prace 25-letniej graficzki komputerowej i projektantki - Zofii Frąckiewicz. Jej koszulki Street Dance Collection są wynikiem pasji do projektowania oraz tańca hip-hopowego. Zofia jest bowiem członkinią grupy tanecznej Młode Wilki z Kętrzyna.
Pokaz mody, to kolejne przedsięwzięcie w ramach Festiwalu Przemysłów Kreatywnych. – Chcemy, aby ta inicjatywa była pierwszym krokiem w przyszłość. Aplikujemy o środki z UE, aby w kolejnych dwóch latach móc tą inicjatywę realizować w szerszym zakresie – mówi Antoni Czyżyk, Dyrektor CSE Światowid. – Oprócz wydarzeń takich jak te Targi, chcemy prowadzić działania edukacyjne, gdzie będziemy się uczyć, co to są przemysły kreatywne.
Cały Festiwal ma funkcję edukacyjną, organizatorzy zawitali do przedszkoli, szkół, na Uniwersytet Trzeciego Wieku czy do Elbląskiego Parku Technologicznego. – Trzeba pokazać firmom, że tworzą przemysł kreatywny. To ma przyszłość, kreatywne działanie może przysporzyć wiele radości, ale także wpłynąć na nasze otoczenie – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE "Światowid".
Plany związane z przyszłoroczną edycją, tworzone są na podstawie doświadczeń minionego Festiwalu. – Myślimy o tym, żeby w przyszłym roku zająć się przestrzenią miejską. Aby tam, gdzie są parki, place, powstawały miejsca kreatywnych spotkań. Ciekawe ławeczki, miejsca do parkowania rowerów, mówimy także o architekturze bloków, kolorystyce itp. Będziemy próbować, poprzez nasze działania ożywić Wyspę Spichrzów – zapowiada dyrektor CSE Światowid.
Ci, którzy wczoraj nie zdążyli zapoznać się z ofertą Targów Przemysłów Kreatywnych, mają okazję jeszcze dziś nadrobić zaległości. – 15 firm pokazuje swoje kreatywne wyroby. Nowoczesny design meblowy, zabawki dla dzieci, nowe technologie medialne, czy firmy odznaczające się innowacyjnością, to elementy kreatywnego działania, z którymi warto się zapoznać – mówi Antoni Czyżyk. Pełny program Targów Przemysłów Kreatywnych dostępny
tutaj.