Poniedziałek, 27.01.2025, Imieniny: Angela, Jan, Przybyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Makieta Elbląga z drewna lipowego darem dla naszego miasta

06.06.2013, 16:53:15 Rozmiar tekstu: A A A
Makieta Elbląga z drewna lipowego darem dla naszego miasta
fot. Monika Skowrońska

W związku z uroczystym przekazaniem makiety wykonanej przez Hansa-Joachima Pfau, do Ratusza Staromiejskiego zawitało dziś liczne grono gości. Odwzorowanie historycznych zabudowań miasta z 1635 roku, zajęło autorowi ponad 2 tysiące godzin. Nie są to jedyne zasługi, urodzonego w Elblągu Hansa-Joachima Pfau, który dziś, 6 czerwca otrzymał oficjalne podziękowania za cały dorobek działalności na rzecz miasta.

W uroczystości wzięli udział między innymi konsul Hans Rainer Ess z Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku, wicemarszałek województwa warmińsko – mazurskiego Anna Wasilewska, Prezydent Elbląga Marek Bojarski oraz wielu innych znamienitych gości i przyjaciół twórcy. Specjalnie na tę okazję zorganizowano wycieczkę osób spoza granic Polski, których historia jest ściśle związana z naszym miastem. Były to osoby związane ze Stowarzyszeniem Pangritz-Kolonia.

Hans-Joachim Pfau jest niestrudzonym propagatorem dziejów przedwojennego Elbląga. – Publikuje informacje na swojej stronie internetowej poświęconej naszemu miastu. Jest to strona Elbląg Moje Miasto – przedstawiała krótką sylwetkę bohatera dzisiejszej uroczystości, Małgorzata Gizińska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. – Miejsce urodzenia zachęciło Hansa-Joachima Pfau do zainteresowania się historią Elbląga. Zgromadził pokaźną kolekcję przedwojennych pocztówek i zdjęć, największą i najcenniejszą na świecie kolekcję monet, medali i pieczęci elbląskich a także dużą kolekcję obrazów i rysunków przedwojennych artystów elbląskich.

Wiedza, jaką nabył Hans-Joachim Pfau pozwoliła mu, na publikowanie licznych artykułów i wykładów, prezentacji i wystaw na temat historii Elbląga. Jego wydawnictwa dotyczą wielu ciekawych kwestii, między innymi historii, rzemiosła i sztuki elbląskiej. Swoje prace przekazywał na rzecz Biblioteki Elbląskiej oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznego, i to właśnie Muzeum sprawuje opiekę nad makietą.

Po tym wstępie głos zabrał sam Hans-Joachim Pfau. – Cieszę się, że tak duże grono osób spotkało się dziś, aby zobaczyć jak liczne zbiory przekazałem dla muzeum. Dzieci odwiedzające elbląskie Muzeum w czasie, kiedy akurat przebywałem tam z wizytą zainspirowały mnie do stworzenia tej makiety. To one podsunęły mi tą myśl, by ją wykonać – mówił Hans-Joachim Pfau. Serdeczne podziękowania za współpracę wyraził w stronę Małgorzaty Gizińskiej i Lecha Słodownika, elbląskiego historyka. W dowód uznania Hans-Joachim Pfau podarował swoim przyjaciołom herb, pieczęć Elbląga wykonany z tego samego drewna co makieta. – Na tym drzewie jest odbity stempel herbu Elbląga w laku z lat 1772 roku – mówił twórca.

Podziękowania na ręce autora makiety złożył Marek Bojarski. – Jest Pan dla nas przykładem człowieka, dla którego miłość i przywiązanie do małej ojczyzny nigdy nie wygasa. Inspiruje Pan szerokie grono elblążan i wpływa w znaczny sposób na edukacje młodzieży pokazując nam Elbląg sprzed czterech stuleci – mówił.

Wyrazy uznania i drobne upominki przekazała także Anna Wasilewska, Hans Rainer Ess oraz Dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Maria Kasprzycka. – Celem naszego działania jest ocalenie i kultywowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego Elbląga. Nie moglibyśmy tego właściwie robić bez kontaktu i współpracy z dawnymi mieszkańcami Elbląga – mówiła Dyrektor Muzeum. – Posiadanie makiety dawnego Elbląga było naszym marzeniem. Teraz, kiedy została ona przekazana przez Państwo Pfau, na jej podstawie możemy pokazywać dzieciom i młodzieży jakim pięknym miastem był Elbląg.

Po oficjalnej części, wszyscy goście spotkali się przy makiecie i wysłuchali ciekawych historii naszego miasta, jakie opowiadał Hans-Joachim Pfau, z ogromnym zaciekawieniem wsłuchiwali się w nie uczniowie elbląskich szkół interesujący się historią Elbląga. Uroczystość uświetnił występ kwintetu dętego z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

Oprócz makiety w Ratuszu Staromiejskim został umieszczony Plan Elbląga z 1635 roku, akwarela odwzorowująca Bramę Targową z mostem zwodzonym oraz kopia rysunku Wyspy Spichrzów z 1779 roku. 

 

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 12 )


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +13
    ~ to_jest_to
    Czwartek, 06.06

    Wspaniałą ignorancją wykazał się ktoś, kto postawił lampkę od wina na makiecie :))) Patrz: zdjęcie 3....

  2. 2
    +10
    ~ wrss
    Czwartek, 06.06

    Piękna makieta robi wrażenie. zdjęcia nie oddają tego jak wygląda w realu. I wszystko byłoby ok. gdyby nie obecność Wcisły i Nowaczyka. CO ONI TAM ROBILI I KTO ICH TAM ZAPROSIŁ? WSTYDU NIE MAJĄ!

  3. 3
    +9
    ~ bubu
    Czwartek, 06.06

    A kto to się tam wcisła między ludzi?

  4. 4
    +3
    ~ AM
    Piątek, 07.06

    W odróżnieniu od Niemców - też elblążan nie bardzo mamy się czym pochwalić - bo to co oni budowali my roztrwoniliśmy i nadal brniemy w ten ślepy zaułek.

  5. 5
    +1
    ~ bywalec
    Piątek, 07.06

    @to_jest_to - To jest wino pana Pfau. Stawiając kieliszek powiedział, żeby go nie naśladować.

  6. 6
    +4
    ~ turban
    Piątek, 07.06

    co tam robil wcisla i nowaczyk? Nowaczyk pewno rpzedstawial sie niemcowi jako prezydent miasta, w koncu niemiec nie wie ze nowaczyk to wydalony nieudacznik ktory odszedl z ratusza w hańbie i nieslawie tak samo jak wcisla! jako elblazanin nie zycze sobie aby ci ludzie reprezentowali moje miasto bo ich odwolalem 14 kwietnia

  7. 7
    +6
    ~ turban
    Piątek, 07.06

    Zdjecie numer 3- szczyt chamstwa,wiesniactwa i braku kultury, stawiac kieliszek szampana na dziele artysty. TRakich wlasnie mamy wsiokow i burakow w elytach elblaga. Wstyd!Żenujaco niski poziom. Czy to barachło ktore sie tam zebralo w pierwszych rzedach dostalo zaproszenia na to przekazanie makiety?? moze jeszcze byly to zaproszenia imienne bylych wladz? Kto ich tam zaprosil? kogo reprezentowali? I dlaczego nieudacznicy ktorzy powinni zostac wywiezieni na taczce gnoju nadal sa w zyciu publicznym i politycznym miasta?

  8. 8
    +1
    ~ były kolega z NKJO
    Piątek, 07.06

    Dziuba-Miązek to tłumaczyła? Przecież ta miernota nie potrafi tłumaczyć!!! Mierna w ogólniaku, średnia w NKJO, a uzupełniające w UG kończą wszyscy! Szanowny UM - jakie kandydatka ma doświadczenie? ŻADNE!!! Nawet przysięgłą nie jest bo była za cieniutka!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6678071022034