Czwartek, 7.11.2024, Imieniny: Karina, Ernest, Rudolf
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Brama Targowa będzie wizytówką miasta? Ma w tym pomóc animator kultury

08.05.2013, 14:23:32 Rozmiar tekstu: A A A
Brama Targowa będzie wizytówką miasta? Ma w tym pomóc animator kultury
fot. AS

Przed nami kolejny sezon turystyczny w mieście. 1 maja to nieformalna data jego otwarcia. Także w elbląskiej Bramie Targowej - najbardziej charakterystycznym zabytku naszego miasta - czas odkurzyć podłogi i wywietrzyć przestronne pomieszczenia po zimie. Do tej pory każdy, kto wszedł na odnowioną w 2006 roku platformę widokową Bramy mógł w zasadzie liczyć tylko na obejrzenie i sfotografowanie panoramy elbląskiej starówki. W tym roku jednak szykują się tu małe zmiany. Miasto postanowiło zatrudnić animatora kultury, który będzie przewodnikiem po Bramie, opowie o historii naszego miasta i związanych z  nim legendami. I nie tylko.

Od momentu remontu przeprowadzonego w 2006 roku Brama Targowa cieszy oczy mieszkańców i gości odwiedzających Elbląg. Odnowiony zabytek mieści m.in ekspozycję elbląskiego muzeum, z fotografiami przedstawiającymi Bramę z czasów przedwojennych, czy Elbląg czasów dawnych oraz punkt Informacji Turystycznej - Od 1 maja br. w Bramie Targowej pracuje pracownik zatrudniony właśnie na jej potrzeby - informuje Anna Kleina, rzecznik prasowy UM w Elblągu.

Kilkukrotnie na łamach naszego dziennika, ustami mieszkańców i gości Elbląga, zwracaliśmy uwagę na to, iż Brama Targowa nie wykorzystuje w pełni swojego turystycznego potencjału. Obiekt w całym roku kalendarzowym jest nieczynny przez jego połowę. Brama dla zwiedzających jest bowiem zamknięta od listopada do kwietnia. Ratusz tłumaczy to małym zainteresowaniem turystów w tych miesiącach. Ponadto - według informacji magistratu - obiekt w zimie generuje znaczne koszta, przede wszystkim związane z jego ogrzaniem.

Trudno jednak zrozumieć sytuację, gdy już w rozkwicie sezonu turystycznego okazuje się, że Brama nadal nie cieszy się wielką popularnością. Braku zainteresowania zaczęto upatrywać w nieobecności w obiekcie przewodnika, który opowiedziałby nie tylko o samej Bramie, ale również o historii naszego miasta, czy przybliżyłby szereg legend miejskich, w które obfituje Elbląg.

Brama Targowa dobrym produktem promocyjnym miasta?


Potencjał więc mamy, a i ułatwienia w związku z nalotem turystów na nasze miasto są nam podane jak na tacy - goście z Niemiec bowiem nie zawodzą w żadnym roku, a w lipcu zeszłego roku ruszył mały ruch graniczny, znacznie ułatwiający poruszanie się między Elblągiem a Obwodem Kaliningradzkim. Być może to skłoniło elbląski ratusz do zatrudnienia w Bramie Targowej oprócz pracownika Informacji Turystycznej, także animatora kultury - Osoba ta służyć będzie swoją wiedzą historyczną turystom i mieszkańcom, a także organizować szereg zajęć edukacyjnych i spotkań tematycznych - mówi Anna Kliena.

Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak nowo zatrudniony animator radzi sobie na tym stanowisku. Na miejscu jednak spotkało nas rozczarowanie - Na razie pracuję tu tylko ja jeden - opowiada Szymon Uhryn, pracownik Informacji turystycznej w Bramie Targowej, prywatnie - pilot wycieczek i pasjonat szeroko pojętej turystyki - Ale być może osoba ta pojawi się dopiero wtedy, kiedy natężenie turystyczne wzrośnie, a te następuje dopiero w lipcu i sierpniu.

Ale jak opowiadał nam dzisiaj pan Szymon, mimo krótkiego jak na razie stażu pracy w Bramie, nie narzekał w ciągu tych kilku majowych dni na nudę - W długi weekend Bramę odwiedziło dużo turystów - mówi -  I było to towarzystwo mieszane, począwszy od elblążan, którzy skorzystali z pierwszych promieni majowego słońca i podziwiali starówkę z tarasu Bramy, skończywszy na gościach z Niemiec i co cieszy bardzo - z Obwodu Kaliningradzkiego - mówi.

Ci ostatni pytali wtedy przede wszystkim o bazę hotelarsko-turystyczną Elbląga, zaplecze z miejscami do spania i elbląskie restauracje - Mamy tu bogaty zestaw informatorów, wydany także po angielsku, niemiecku i rosyjsku - mówi Szymon Uhryn. - Większość z firm, które reklamuje się u nas swoimi folderami: hotele, restauracje, ośrodki sportowe i rekreacyjne, same zadbały o tłumaczenia swojej oferty, szczególnie na język rosyjski - wskazuje.

Pan Szymon zdradza też, że w czasie długiego weekendu majowego największym zainteresowaniem turystów cieszyły się foldery o Kanale Elbląskim. Goście z chęcią słuchali także informacji o tej unikatowej w skali europejskiej, drodze wodnej, które przekazywał im pan Szymon - Prywatnie pilotuję wycieczki turystyczno-krajoznawcze, więc staram się przemycić trochę ciekawych wiadomości w obecnej pracy - śmieje się mężczyzna. - Tymczasem jednak, zapraszamy do nas - zachęca.

Czy dzięki tegorocznym zmianom Brama Targowa zacznie w końcu wykorzystywać swój potencjał i stanie się jednym z najlepszych produktów promocyjnych miasta? Swoistym znakiem-symbolem, wizytówką miasta, która będzie nie tylko świetną atrakcją dla samych mieszkańców, ale również wabikiem dla turystów, których Elbląg potrzebuje i chce pozyskać? Czas pokaże.




Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ mieszkaniec el .
    Środa, 08.05

    Fajny i mądry pomysł .

  2. 2
    +3
    ~ I&A
    Środa, 08.05

    Znamy Pana Szymona i uważamy, że jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu:)Gorąco go pozdrawiamy:)I&A

  3. 3
    +1
    ~ BB
    Środa, 08.05

    Przecież Brama Targowa była zawsze wizytówką Elbląga. Na samej bramie to biznesu nie będzie, bo tam za wiele do oglądania to chyba nie ma.

  4. 4
    +2
    ~ wefghj
    Środa, 08.05

    Wejście na szczyt katedry było by największą atrakcją

  5. 5
    +1
    ~ clea
    Środa, 08.05

    oficer wieżowy ?

  6. 6
    +5
    ~ Człapum
    Środa, 08.05

    A wleżć na wierzę UM można?

  7. 7
    +2
    ~ przenieść na Bramę kamerę
    Środa, 08.05

    Tak się zastanawiam DLACZEGO nadal kamera internetowa zamontowana na Ratuszu-nowym pokazuje chodniki i ulice Starego miasta zamiast kamieniczki i urok Starówki Elbląskiej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.2839438915253