Obchody 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja odbyły się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy Al. Grunwaldzkiej 137 w Elblągu, 25 kwietnia o godzinie 16:00. Obchody miały na celu podkreślenie ważności wydarzeń, które w znaczący sposób wpłynęły na bieg historii naszego kraju.
Obchody rozpoczął przemówieniem nawiązującym do wydarzeń historycznych. Głos zabrał Rektor PWSZ prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk. -Uważam, że powinniśmy brać udział w takich spotkaniach, ku pamięci tamtych chwil, żeby oddać sprawiedliwość tym, którzy swego czasu byli bohaterami zajść historycznych – mówił Zbigniew Walczyk. -Także jako nauczyciele, powinniśmy dbać, aby w pamięci młodzieży, te rzeczy niezwykłe pozostały i żeby młodzież mogła odnosić się do tych chwil w życiu dorosłym – dodał.
Program uroczystości, zawierał krótką prelekcję podkreślającą ważność Konstytucji 3-go Maja. Zawarte w Konstytucji, podstawowe założenia ustrojowe przedstawiła mgr Olga Filaszkiewicz. Po tym przemówieniu odbył się program artystyczny przygotowany przez aktorów elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka. Był on poświęcony chwilom, kiedy nasz naród wiwatował: „Wiwat król, Wiwat wszystkie stany”. Chodziło przede wszystkim o przedstawienie nastrojów panujących w tym czasie w Polsce. Uroczystość uświetnił swoim występem Chór PWSZ w Elblągu, wykonując pieśni patriotyczne.
Pomysł organizacji obchodów, ważnych dla naszego kraju historycznych wydarzeń, odbywa się w PWSZ dwa razy do roku. Pierwszą okolicznością jest uchwalenie Konstytucji 3-go Maja, drugą – Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada.
O celowości organizowania takich obchodów mówi Prorektor ds. Organizacyjnych, dr Irena Sorokosz. -Warto mówić, warto zaznaczać takie działania które są prospołeczne. Jednostka jest trybikiem, my wszyscy pracując razem i myśląc w tym samym kierunku, działając wspólnie jesteśmy wielką siłą. Idee bycia prospołecznym próbujemy zaszczepić w studentach. Właśnie przez taką działalność uczelni – mówi Pani Prorektor.
Chodzi o pewnego rodzaju kompetencje społeczne, rozumienie sytuacji społecznej, szerszy ogląd tego, co jednostka może zdziałać w grupie, a co sama. Te umiejętności społeczne przez takie spotkania próbują promować organizatorzy obchodów.
co to za teatrzyk? a robić to nie ma komu.
Oni musza wspolpracowac z II LO bo te"dzieci" to tania sila robocza,takie male murzyny ktore pracuja za darmo!!! nIe tzreba im placic a ma sie gotowe teksty, to samo z ludzmi ktorych sie bierze na staz i jeszcze taki pracodawca dostaje za to kase a sam placic nie musi. To ulubiona praktyka w elblaskich mediach. tv elblaska tez tak robi. machloje machloje i jeszcze raz machloje,kazdy kombinuje jak moze
to samo sie dzieje w dzienniku baltyckim, tam ochoczo przyjmuja studentow na tzw praktyki, czesto mamia takich studentow ze jak popracuja u nich za darmo przez 3 miechy to pozniej przyjma ich na pol etatu. Niestety ale to tylko klamstwa bo nikogo przyjmowac nie chca. na stale jest przyjeta tylko ekipa starych wyjadaczy, i tak samo jest w tv elblag, tam tyylko przyjmuja studentow na praktyki,stazystow i dzieci z II LO z klasy medialnej. Inne elblaskie firmy tez tak robia, to taki elblaski patent na pozyskanie roboli ,ktorym nie tzreba dawac pensji a robia tyle samo co pracownik na etacie. Kpina!