Wyjątkowo szybko, bo już dziś, 11 marca, o godz. 10.00 rozpocznie się XXII sesja Rady Miejskiej. Poza stałymi punktami, tj. przyjęciem porządku obrad i protokołu poprzedniej sesji, informacji Prezydenta Miasta z działalności między sesjami, interpelacjami i zapytaniami radnych oraz ich wnioskami i oświadczeniami, rozpatrzone i głosowane będą projekty przygotowanych uchwał. Radni podejmą dzisiaj głos m.in w sprawie przystąpienia gminy do realizacji projektu obejmującej termomodernizację budynków straży pożarnej, nadania statutu Bibliotece Elbląskiej, czy dalszych prac nad strukturą budżetu obywatelskiego. Na obradach staną również uchwały dotyczące likwidacji i powołania nowych szkół.
Dzisiejsza sesja nie zapowiada się na długą. W porządku obrad stanie 16 uchwał. Radni podejmą dziś decyzję m.in o przekształceniu Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych w Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, które znaleźć się ma w Zespole Szkół Gospodarczych, a także założenia Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej i włączenie jej do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Elblągu. Niezbędnym do tego będzie jednak wcześniejsze powołanie do życia CKZiU. O tym również zadecydują dzisiaj radni.
Budynki Straży Pożarnej z nowym wyglądem
Gmina ma także zamiar wystąpić z wnioskiem aplikacyjnym do programu związanego z termomodernizacją budynków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pasłęku. Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi ok. 2 mln zł, przy czym przewiduje się tutaj 100% dofinansowania ze środków Rachunku klimatycznego.
Podwalina pod dotacje z UE
Radni zagłosują dzisiaj także nad przystąpieniem Elbląga do współpracy partnerskiej dla realizacji projektu "Przygotowanie dokumentów strategicznych dla Elbląsko-Braniewskiego Obszaru Funkcjonalnego".
W nowych latach finansowania z budżetu UE pojawiły się nowe, niestosowane dotychczas instrumenty terytorialne, np. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli te realizowane na terenie miast i ich obszarów funkcjonalnych - np. w transport publiczny czy rewitalizację, oraz Rozwój Kierowany przez Społeczność Lokalną (inicjatywy podejmowane przez społeczności lokalne). Szczególnie ten pierwszy będzie dla naszej gminy osią priorytetową przy staraniach się o dofinansowanie z budżetu unijnego.
Inwestycje zintegrowane będą niwelowały problemy na obszarze znacznie szerszym, aniżeli jedna gmina i stąd konieczność współpracy z pozostałymi gminami wiejskimi i miejskimi, leżącymi wokół Elbląga. Dlatego Prezydent Miasta przy tej okazji do rozmów włączył również włodarzy ościennych gmin, leżących w powiecie elbląskim i braniewskim. Do tej pory przeprowadzono już konsultacje z 10 gminami z powiatu elbląskiego i braniewskiego, ponieważ tak będzie ułożony Miejski Obszar Funkcjonowania. Elbląg chce zaangażować w to samorządy z obu powiatów, tak aby korzyść ze środków unijnych była obopólna.
Na dzisiejszej sesji podjęte zostaną również uchwały dotyczące: dalszych prac nad budżetem obywatelskim na rok 2014, programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt, a także - co jest już stałym punktem każdej sesji - zmieniające uchwałę w sprawie budżetu miasta na 2013 rok.
bo oni wiedza ze ludzie ta cholote pe... wy.... w referendom
Dziś przechodziłem obok bezdomnego - czy w Elblągu nie mozna wybudować darmowej łaźni miejskiej? A może trzeba wyslać grupę bezdomnych do pana prezydenta i na sesję rady misjskiej?
a po co w Elblągu nowe szkoły,skoro te które są mają problemy z naborem?W zeszłym roku zniknęła handlówka a w tym pojawia się jakieś technikum i zawodówka w CKU?Zadziwiające........... i pomysłowe!
Przecież taka szkoła istnieje w CKU przy ulicy Saperów (- Kto pod nimi dołki kopie ?
A KIEDY budowa nowego budynku dla strażaków w Elblągu.SKANDAL by w tak dużym mieście nie było nowoczesnej Strażnicy.I KIEDY pojawi się obiecany sprzęt i pojazdy dla Straży Państwo Radni.