Niedawno rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania kreatywnych podwórek - pomysłu, który przeszedł do etapu realizacji w szeregu kilkunastu wniosków zaakceptowanych jako prace włączone do budżetu obywatelskiego. Frekwencja na tych spotkaniach dopisała, a jak zapewnia Miasto - prace nad realizacją kolejnych pomysłów mieszkańców cały czas trwają. To skłoniło radnego Antoniego Czyżyka (PO) do zawnioskowania o opracowanie zasad budżetu obywatelskiego na kolejny, 2014 rok.
O tym, że budżet obywatelski to idea, która sprawdziła się w naszym mieście, świadczy sam fakt tego, jak dużym zainteresowaniem mieszkańców formuła ta cieszyła się w zeszłym roku. Do urzędu wpłynęło bowiem wtedy 777 wniosków zaproponowanych, jako zadania do realizacji. 4 095 elblążan w listopadzie 2012 roku oddało swoje głosy na zweryfikowane wcześniej przez Zespół ds. wdrażania budżetu obywatelskiego, wnioski. Z tego kilkanaście wniosków przeszło do realizacji jeszcze w tym roku.
Także teraz mieszkańcy nie zapomnieli o możliwościach jakie niesie ze sobą budżet obywatelski. Do tego stopnia, że na wczorajszym spotkaniu Prezydenta Miasta z elblążanami, w SP nr 19 na ul. Uroczej mieszkańcy zaproponowali prezydentowi, by cały budżet miasta przekształcić w formę... budżetu obywatelskiego, gdzie to elblążanie zadecydują o inwestycjach i nakładach finansowych, jakie w przyszłym roku ponosić będzie Miasto. To jednak niemożliwe - Budżet obywatelski nie może zastąpić budżetu miasta, ponieważ ten jest uchwalany przez Radę Miasta – tłumaczył wczoraj prezydent Nowaczyk.
Dobra informacja jest jednak taka, że Rada Miejska podjęła kolejną próbę wdrażania w naszym mieście budżetu obywatelskiego na 2014 rok - Rada Miejska wraz z Prezydentem Miasta zauważając szerokie zainteresowanie ideą budżetu obywatelskiego, otrzymując sygnały akceptacji i poparcia inicjatywy, a także widząc potrzebę dalszego budowania warunków dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego postanawia kontynuować zapoczątkowany w ubiegłym roku proces aktywnego włączania mieszkańców w prace dotyczące przygotowania projektu uchwały budżetowej na kolejny rok - wyjaśnia Przewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Wcisła w projekcie uchwały w sprawie budżetu partycypacyjnego na 2014 rok.
Następstwem powyższego będzie opracowanie zasad funkcjonowania i wdrożenia budżetu obywatelskiego w Elblągu na rok 2014 w udoskonalonej formule, ażeby korzystając z zebranego w tym zakresie doświadczenia, zarówno radnych Rady Miejskiej oraz pracowników administracji samorządowej, wypracować reguły przedsięwzięcia gwarantujące optymalne wykorzystanie zgłaszanych przez mieszkańców miasta propozycji i wniosków.
Jeśli uchwała przejdzie na najbliższej sesji, Rada Miejska chce zagwarantować mieszkańcom miasta, ze zgłoszone w tym trybie wnioski i propozycje możliwe do wykonania zostaną zrealizowane.
W zeszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego zawnioskowano o modernizację dwóch placów sportowych przy ul. Mazurskiej, budowę ciągu rowerowo-pieszego wraz z oświetleniem w ciągu: Fromborska-Zajazd Krasny Las, budowę chodnika od osiedla przy Młynie do ul. Wyżynnej, parking samochodowy i chodnik przy ul. Bażyńskiego, utworzenie dwóch kreatywnych podwórek, czy przebudowę drogi osiedlowej przy ul. Odzieżowej. Na zieleńcu przy ul. Mickiewicza stanie także oświetlenie, siłownia na powietrzu, oraz park rekreacyjny dla osób starszych. Modernizacji doczeka się również nieco zapomniana przez elblążan Gęsia Góra.
Łączna kwota, która przeznaczona została na wszystkie inwestycje z budżetu obywatelskiego 2013 wyniosła 2 050 500 zł. Jaka zostanie zaproponowano do rozdysponowania w roku przyszłym, na razie nie wiadomo.
będziemy decydować gdzie zaprzyjaźnione firmy państwa radnych postawią ławeczki, będą debaty na temat koloru wymalowań. Bezimienne autobusy muszą otrzymać patronów, posługiwanie się numerami jest takie nieludzkie i uwłacza godności tych pożytecznych pojazdów.
Radni to mogą planować miejsce w kolejce na pośredniaku a nie to co ma być w 2014 roku.WAS nie będzie to po co komuś robicie pod górkę.
2014 ? nie wiadomo, nie wiadomo