Wczoraj, 27 lutego, w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim była współpraca miasta i elbląskich przedsiębiorców z Kaliningradem i Obwodem Kaliningradzkim, udział w targach oraz zasady i możliwości płynące z programu zwrotu podatku VAT dla podróżnych TAX FREE.
To już kolejne spotkanie branżowe, na które prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk zaprosił lokalnych przedsiębiorców - Pierwsze z nich odbyło się w styczniu z branżą budowlaną, a głównym motywem tego spotkania były coroczne tragi budowlane, jakie odbędą się w Kaliningradzie w tym roku w dniach 14-16 marca - mówi Grzegorz Nowaczyk. - Dzięki organizacji w 2018 roku Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kaliningrad stoi przed wielkim boomem budowlanym. Myślę, że jest szansa na to, aby również elbląskie firmy włączyły się do wyścigu o kontrakty na ogromne pieniądze, które będą dostępne w Kaliningradzie. Do Klainingradu, na targi jedzie z nami 18 firm z Elbląga - uzupełnił prezydent.
Wczoraj w Urzędzie Miasta spotkali się różni przedsiębiorcy, którzy realizują swoje biznesy w Elblągu przede wszystkim w branży handlowej - Po otwarciu małego ruchu granicznego obserwujemy znaczny zainteresowanie naszymi usługami, produktami ze strony naszych sąsiadów z Rosji - wyjaśnia Grzegorz Nowaczyk. - Wciąż też zastanawiamy się, co zrobić by Rosjan do nas przyciągnąć, stąd także pomysły na to, w jaki sposób konkurować z silnym dla Elbląga, rynkiem trójmiejskim.
Lekiem ma być na to tzw. TAX FREE - zwrot podatku VAT podróżnym.
Otwarcie się rynku rosyjskiego to także szansa na uczestniczenie w różnego rodzaju targach i spotkaniach z branżami symetrycznymi po drugiej stronie granicy. Anita Pawlak kierownik Biura Obsługi Inwestora UM w Elbląga zaprezentowała wczoraj przybyłym na spotkanie przedsiębiorcom pięć propozycji imprez, w jakich udział mogą wziąć handlowcy z Elbląga, a które będą się w najbliższym czasie odbywały w Kaliningradzie - Zapewniamy możliwość skorzystania z powierzchni wystawienniczej stoiska miasta, transportu oraz pomocy w organizacji pobytu na miejscu - wyliczała elbląska urzędniczka.
Anita Pawlak, która zachęcała również elbląskich handlowców do włączenia się w akcję "Obudź wrażliwość" przystosowując infrastrukturę do potrzeb matek z dziećmi i kobiet ciężarnych.
Przyjeżdżają i kupują
Jak ruch graniczny z Obwodem Kaliningardzkim rósł z roku na rok? - Obserwujemy, że od momentu wprowadzenia małego ruchu granicznego liczba zarejestrowanych dokumentów uprawniających do odliczenia podatku VAT wzrosła dwukrotnie. W 2011 było to 28.280, a rok później już blisko 57 tysięcy dokumentów - wyjaśniał wczoraj Piotr Gaszyński z Izby Celnej w Olsztynie.
Wynik z tego prosty. W przeciągu roku, od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 roku, Rosjanie zostawili u nas prawie 37 mln zł (w skali całej Izby Celnej). Najczęściej mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego kupują w Polsce odzież, artykuły gospodarstwa domowego, tekstylia, elektronikę, produkty spożywcze, materiały budowlane, kosmetyki, RTV, części samochodowe, chemię, produkty biżuteryjne, produkty higieniczne, ogrodnicze, elektronarzędzia - wyliczał Grzegorz Gaszyński - Z naszych informacji wynika, że w Elblągu działa około 30 firm korzystających z TAX FREE - uzupełnił urzędnik celny.
Po wczorajszym spotkaniu zainteresowanych do skorzystania z tego systemu okazało się być więcej. TAX FREE jest to możliwość zwrotu VAT osobom fizycznym, zwanym "podróżnymi", które nie posiadają miejsca stałego zamieszkania na terytorium Wspólnoty. Osoby te mają prawo do otrzymania zwrotu VAT zapłaconego przy nabyciu towarów zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i terytorium innych państw należących do Unii Europejskiej.
Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie systemu zwrotu VAT podróżnym, musi być jednak spełnione wiele warunków przez "podróżnych", czyli osoby fizyczne ubiegające się o zwrot, jak i podmioty, które są uprawnione do dokonywania zwrotu, czyli "sprzedawców". W dalszej części spotkania Jerzy Krywko z Urzędu Skarbowego w Elblągu przedstawił elbląskim przedsiębiorcom warunki i zasady włączenia się do sieci punktów oferujących zwrot podatku VAT dla podróżnych.
Każdy kij ma dwa końce. Wkrótce elblążanie zaczną robić zakupy w Kaliningradzie. Stacje benzynowe już padają, później przyjdzie kolej na handel i usługi.
Bum handlowy może potrwać najwyżej dwa trzy lata.Zwiększona sprzedaż u nas powoduja duży spadek obrotów w Kaliningradzie. Już rosyjscy handlowcy i producenci żywnosci zgłaszają do władz obwodu,że łamane są rosyjskie przepisy celne.Przewozi się w bagżnikach znacznie wiecej niż mozna wwieźć.Na razie rosyjscy celnicy przymykają oczy ,ale jak ich przycisną zaczną pilnować.Sklepy typu Biedronka,Lidl Carrefour moga być wybudowane i w Kaliningradzie.Podobnie było niedawno na granicy zachodniej,później na słowackiej,później na ukraińskiej.Wszystko się skończyło wcześniej czy później.
Myślisz ze zaczną się tam ostro budować?? IKEA chciała się w Kaliningradzie budować,ale bez dawania łapówek,więc gowno wybudowali. Zamiast tego postawią rynek czy jakiś ruski market. Ci sami z Kaliningradu ci nie pozwolą nic zbudować,żadnego Lidla. Bo taka Biedronka sprzedawałaby taniej niż ruskie markety a na to oni nie pozwolą
prawda, wystarczy pojechać do 3miasta albo do Nowego Dworu żeby zrobić taniej zakupy niż w elblągu.
Głośno sobie myślę czy dla Elzamu i miasta nie byłoby idealnym gdyby przepastne tereny przy Grunwaldzkiej-Lotniczej-Fabrycznej nie przysposobić pod potrzeby targowo-konferencyjne z zapleczem hotelowym i rozrywkowym. Miejsca w bród, a i dla pobudzenia rynku pracy, prestiżu i estetyzacji miasta, by to dobrze zrobiło. Mamy blisko Obwód Kaliningradzki, mamy klastry i tworzą się kolejne, więc warto by się nad takim rozwiązaniem zastanowić, tyle tylko, że ku temu musiałaby być chęć, zarówno ze strony szefów Elzamu, jak i włodarzy miejskich!
@M też tak sobie myślę, że ktoś powinien uporządkować ten teren (Elzamu) i zaproponować w końcu jakąś spójną wizję dla tych terenów poprzemysłowych. Moim zdaniem jest tam ogromny potencjał. Może Elbląg to za małe miasto żeby zrobić tam drugą "Manufakturę" ale jak najbardziej pasowała by tam galeria handlowa, centrum hotelowo-konferencyjne, kino, jakieś przestrzenie dla artystów (galeria)., itp. Oczywiście nie mam złudzeń, że coś takiego ma szansę powstać w Elblągu w ciągu co najmniej najbliższych 10-ciu lat. Musiałby się znaleźć konkretny inwestor z konkretną kasą a tu nawet malutkiego Porto 55 inwestor się wystraszył i zwiał :/
@seth i tu masz moje pełne poparcie, bo od lat w sumie już wypisuję w podobnym tonie, co dzisiaj, a o czym i Ty napisałeś. Manufaktura czy Stary Browar, to majstersztyki i byłbym wielce kontent, gdyby coś zbliżonego udało się mieć w Elblągu. Jedyne takie miejsce, to właśnie teren Elzamu. Swoją drogą, to i Włocławek dał radę poczynić niezłą metamorfozę i rewitalizajcę terenu po byłej fabryce fajansu.
Ja tez wiem co zrobic POBUDOWAC przy obwodnicy DUZE CENTRUM HANDLOWE ,nie beda musieli jezdzic do GDANSKA !!!!!!!!!!!!!!!
Tytol tego artukulu powienien byc nastepujacy:" Wiedza jak okradac elblazan z ostatniej zlotowki"pomysl stworzenia czegos na wzor manufaktury w miejscu elzamu podsuwalem juz dwa lata temu. Wtedy rzadzacy pukali sie w glowe.
Miasta się kurczą. Przytłaczającej większości z nich grozi spadek liczby mieszkańców - ubolewa Janusz Sepioł z PO. Zdaniem szefa senackiej komisji samo‐rządu terytorialnego, odbije się to negatywnie na ich sytuacji finansowej, bo zmniejszy się liczba podatników zasilających miejską kasę. Senator w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyjaśnia, że miasta świadczą różne usługi - również dla swojej strefy podmiejskiej, ale kosztem tych usług obłożona jest coraz mniejsza liczba mieszkańców. W niektórych miastach zjawisko to ma charakter tragiczny - podkreśla Janusz Sepioł