Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Używki i dopalacze - niekończąca się opowieść z tragicznym finałem

23.02.2013, 08:23:27 Rozmiar tekstu: A A A
Używki i dopalacze - niekończąca się opowieść z tragicznym finałem
fot. Mateusz Smoliński

Wczoraj, 22 lutego, w gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu przy ul. Grunwaldzkiej zorganizowano konferencję metodyczną dla dyrektorów, pedagogów i psychologów szkół "W pułapce uzależnień". Jej celem było zwrócenie uwagi na problem zażywania środków odurzających, który staje się coraz powszechniejszy. Szukając akceptacji młodzi ludzie sięgają bowiem po nieznane składem specyfiki, czy dopalacze, tym samym rujnując swoje zdrowie i wyzwalając agresję wobec rówieśników.

O tym, że problem z dopalaczami w Elblągu istnieje pokazała niedawna akcja, przeprowadzona wspólnie przez elbląski SANEPID wraz z Urzędem Skarbowym, a która polegała na zamknięciu sklepu, w którym sprzedawano środki odurzające nieznanego pochodzenia. Była to już kolejna próba zamknięcia tego "przybytku", tym razem zakończona sukcesem.

Niepokojące było także to, że w chwili, gdy kontrolerzy sanepidu dokonywali konfiskowania zawartości rzeczonego sklepu, a urzędnicy wystawiali stosowne dokumenty uprawniające do jego zamknięcie, w tym czasie "przybytek" chciało wtedy odwiedzić około 10 osób (nasza redakcja była wtedy na miejscu zdarzenia i byliśmy tego naocznym świadkiem). Dwóch wytrwałych klientów czekało na mrozie ponad godzinę (była połowa stycznia) przeklinając i nerwowo chodząc przed wejściem do sklepu. A był środek tygodnia i dnia. Co zatem dzieje się w piątkowe wieczory?

Czy konferencje organizowane przez szkoły i  uczelnie, w porozumieniu z policją, uświadamiają młodym ludziom, że narkotyki nie są niczym przyjemnym? Dzisiejsze spotkanie w gmachu PWSZ w Elblągu zorganizowane zostało we współpracy m.in. z Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu - Chcemy uświadomić wszystkim jak negatywne skutki może nieść ze sobą zażywanie dopalaczy dla całego społeczeństwa - wyjaśniał Mirosław Zalewski, dyrektor ZST-I. - Celem tej konferencji jest uświadomienie, że problem z używkami dotyczy nas wszystkich, jest naszym wspólnym problemem. Narkotyki występują w różnej formie i postaci, są zakamuflowane. Dlatego trzeba robić wszystko, by te problemy odkryć i pokazać, by potem skutecznie je zwalczać - wyjaśniał dyrektor Zalewski.

A problem sprzedaży dopalaczy na terenie Polski jest rozległy w przypadkach - i trudny. Dlaczego? - Przyczyną tej trudnej walki z dopalaczami są przede wszystkim zmiany w przepisach ułatwiające postępowanie administracyjne - mówił Marek Jarosz, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu podczas swojego wykładu. - Dopóki ten, który sprzedaje, czy dystrybuuje używki może się schować za przepisami, dopóty ta walka będzie mało skuteczna.

I jak podkreśla również asp. Tomasz Klucznik z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, mamy do czynienia z przypadkiem szczególnie trudnym - Na każdym takim środku jest napisane, że nie jest on przeznaczony do spożycia, co zwalnia osobę, która to sprzedaje z przeprowadzenia jakichkolwiek badań - tłumaczy Tomasz Klucznik. -Tak naprawdę firmy, które produkują te substancje traktują osoby je zażywające, jak króliki  doświadczalne, bo mają darmowe testy śmiertelnych niekiedy substancji niewiadomego pochodzenia, na żywych organizmach.

Prawodawcy muszą więc spojrzeć  na problem przez pryzmat szkodliwości - A często go nie widzą, bo nie mają z nim do czynienia naocznie - wyjaśniał Marek Jarosz. - Problem staje się widoczny, gdy telewizja zaalarmuje, lub zobaczy się leżące na OIOM-ie dziecko walczące o życie po spróbowaniu tych "specyfików" - mówi dyrektor Jarosz.

Po czym można zauważyć, że młoda osoba jest pod wpływem działania środków odurzających? - U każdego objawy mogą być różne i inne - mówi asp. Tomasz Klucznik. - Zależy to i od organizmu i od tego, jaki rodzaj środków został zażyty. Najczęściej są to objawy związane z pobudzeniem, rozszerzonymi źrenicami, popytem na wodę, brakiem snu - wylicza funkcjonariusz elbląskiej policji. - Ale są też i odwrotne sytuacje: apatia, małomówność, senność.

Według statystyk policji, najbardziej chodliwym "towarem" szczególnie wśród uczniów gimnazjum, szkół średnich i studentów, oprócz dopalaczy, jest amfetamina i marihuana - Są najbardziej dostępne, bo można je kupić już za kilkanaście złotych - mówi asp. Klucznik.

Problem z dopalaczami, jak również z większością środków odurzających stanowi także to, że zażycie tych substancji może w niektórych przypadkach być bodźcem do wywołania rożnych chorób psychicznych - Znane są przypadki, że u niektórych osób ujawniła się po pewnym czasie zażywania np. dopalaczy, głęboka schizofrenia - mówi funkcjonariusz policji.

Dzisiejsze spotkanie w PWSZ, oprócz uświadomienia problemu dopalaczy, było również próbą debaty społecznej, która oscylowała wokół zaburzeń zachowania, niskiej samooceny dzieci i młodzieży, które w konsekwencji prowadzić mogą do fobii szkolnych, depresji i niekontrolowanej często, agresji.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 13

%61.5 %38.5


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ ?
    Sobota, 23.02

    "...amfetamina i marihuana ... można je kupić już za kilkanaście złotych - mówi asp. Kluczyk" Czy to nie jest zadaniem policji, żeby jednak nie można było kupić?

  2. 2
    +4
    ~ zajarany na maxa
    Sobota, 23.02

    Alkohol zabija rocznie więcej ludzi (wypadki ,zabójstwa po alkoholu,choroby wątroby ,trzustki ,serca,przemoc w rodzinie)niż te dopalacze ,a i tak jest legalny tylko dla tego ze płaci sie akcyzę która zasilą budżet państwa ....wniosek : opodatkować dopalacze i też będzie cool ,przecież nikt nikogo nie zmusza by je kupywać ,,,ja jestem za wolnością wyboru a nie państwem totalitarnym ,tego nierob ,tamtego nie wolno ,w holandii wszystko legalne i ludziom zwyczajnie sie przejadło ....

  3. 3
    0
    ~ Leniwce z PO
    Sobota, 23.02

    Po frekwencji na sali widać ze ten temat sam zgaśnie niedługo ,PALIĆ, SĄDZIĆ ,ZALEGALIZOWAĆ !!!

  4. 4
    0
    ~ ws
    Sobota, 23.02

    Na tej uczelni jest 2 wybitnych fachowcow wysokiej rangi bylych policjantow, tyle innowacyjnych rozwiazan wprowadzili, i co, jak widac za za malo

  5. 5
    --2
    ~ WON!!!
    Sobota, 23.02

    frajera po prochach nie ratowac zostawic naturze sama zrobi selekcje z debilami co marnuja swoje zycie,a rodzicow obciazyc pochowkiem itp...problem sam zniknie jak nie jeden od ojca dostanie w p.....l Kiedys rodzice potrafili zadbac o dzieci!Dzis malolat z policjanta sie nabija jak go zatrzymaja to sedzia go wypusci itd.OD PRAWDZIWEGO GLINIARZA DOSTALBY PALA WYWIEZLIBY GO ZA MIASTO,PORZADEK BYL!

  6. 6
    +1
    ~ Jarek
    Sobota, 23.02

    To nie był wykład otwarty dla szerokiej publiczności. Przede wszystkim zaproszone zostały szkoły reprezentowane przez grono pedagogiczne, więc głupie są komentarze typu pusta sala.

  7. 7
    --3
    ~ Kicia
    Sobota, 23.02

    Wykałady o niemoznosci zrobienia czegokolwiek - skrót tej konferencji. Żenada, błędy merytoryczne i nic, żadnych wniosków z tych "mądrości", jak powiedziano wybitnych specjalistów od uzależnień (patrz Pani Sorokosz czy Pan Jarosz). A piszący artykuł nie może sie zdecydować czy to był Pan Klucznik czy Kluczyk. A może lepiej zaprosić ludzi, którzy rzeczywiście zajmują sie leczeniem uzależnionych, tylko oni nie czują się bezradni, nie gadają o byle czy np. Legalizacji wszystkiego widząc, co te nieszkodliwe środki robią z ludźmi. I ten rażący błąd - nie kończąca się historia. Dobrze się już skończyła.

  8. 8
    +1
    ~ ggandfa
    Niedziela, 24.02

    uzywaki moga wywaloc uzaleznienie i opetanie, potem nie mozna sie powstrzymac [rzed zazywanie. proponuje przeczytac ksiazke "opetani przez duchy - egzorcyzmy w 21 stuleciu"

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.214546918869