Piątek, 8.11.2024, Imieniny: Karina, Ernest, Rudolf
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Oliwier Pietrzykowski: Jeśli nie będzie chęci współpracy, złożymy wniosek o odwołanie wojewody

30.11.2012, 15:43:28 Rozmiar tekstu: A A A
Oliwier Pietrzykowski: Jeśli nie będzie chęci współpracy, złożymy wniosek o odwołanie wojewody
Banery takiej treści zawisną już niedługo przy wjeździe do Elbląga (fot. AS)

Od 16 sierpnia br. zgłoszenia wypadków przyjmuje dyspozytornia w Olsztynie. Stało się tak w związku z decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego, która dotyczyła scentralizowania systemu powiadamiania medycznego w naszym województwie. Elbląska dyspozytornia ratownictwa medycznego przestała istnieć, a jej obowiązki przejęło Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. Wprowadzenie powyższych zmian, w ciągu niecałego pół roku, przyniosło jednak szereg, negatywnych, a nawet tragicznych konsekwencji. Winą za to, coraz głośniej obarcza się wojewodę Podziewskiego, którego odwołania chce w konsekwencji Stowarzyszenie Młodych Demokratów z Elbląga.

Problemy, które napotykają dzwoniący po pomoc mieszkańcy Elbląga, do dyspozytorni olsztyńskiej każdego dnia mnożą się - Konsekwencje błędnej pracy dyspozytorów z Olsztyna wyjaśniamy my, ratownicy - mówi Michał Missan, koordynator Działu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu - Musimy tłumaczyć, dlaczego na karetkę zgłaszający czekali tak długo, dlaczego przyjechała pod zły adres, dlaczego ktoś nie mógł się połączyć z CPR-em w Olsztynie - wymienia Missan. - Tłumaczymy się również z tego, że pod jeden adres wysyłane są dwie karetki, bo takie sytuacje też się zdarzają.

I jak podkreśla, samo odbieranie zgłoszeń jest niewydolne - Mieliśmy ponad 20 stanowisk dyspozytorskich w województwie, w tej chwili jest ich pięć, pod koniec grudnia ma być ich sześć - wylicza - A najdłuższy czas jaki i zaobserwowaliśmy od próby połączenia z CPR-em to 7 minut.

Zespoły karetek zostały też wielokrotnie wysyłane pod nieistniejące adresy w Elblągu - Dzisiejszej nocy wysłano zespół do Markus. Nikt jednak nie wytłumaczył, gdzie stoi dom, przez co zespół do zdarzenia jechał 1 godzinę - opowiada Michał Missan. - W mieście czas dojazdu karetki nie powinien przekroczyć 15 min, poza nim  - 20 minut.

Z dyspozytorami elbląskimi takich problemów nie było - Pracowaliśmy na swoim powiecie, znaliśmy topografię i jeśli nastąpiła jakaś sytuacja niejasna, była ona od razu korygowana, już podczas przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora - wyjaśnia szaf ratowników medycznych.

Praca dyspozytora medycznego, to wielka odpowiedzialność, a właściwe zinterpretowanie zgłoszenia telefonicznego staje się bardzo ważne i często bardzo trudne. Dyspozytorzy mają obowiązek dokonywania segregacji zgłoszeń pacjentów. Presja, także ta związana z odpowiedzialnością karną, odczuwana przez pracujących w zawodzie dyspozytora medycznego jest coraz większa, tym bardziej, że zmieniają się zasady organizacji państwowego systemu ratownictwa medycznego - Za wszystkie złe rzeczy obarcza się dyspozytorów olsztyńskich - mówi Misann - Ja im współczuję. Obarczono ich bowiem odpowiedzialnością, której nie zawsze są w stanie sprostać.

Dlaczego dyspozytornie zostały  zlikwidowane?

Dlaczego Olsztyn dążył do zlikwidowania wszystkich, 19 dyspozytorni w powiecie? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze. Do momentu likwidacji dyspozytorni środki na utrzymanie karetek przechodziły przez Olsztyn, który rozdysponowywał pieniądze do 19 powiatów na utrzymanie wszystkich zespołów Ratownictwa Medycznego w województwie warmińsko-mazurskim.

Na cały powiat elbląski takich zespołów mamy siedem: 3 zespoły specjalistyczne (dwa w Elblągu i jeden w Pasłęku) i cztery zespoły podstawowe ( dwa w Elblągu, jeden w Młynarach i jeden w Tolkmicku). Jeśli przytoczyć tu ilość takich zespołów na całe województwo, a jest ich 77 (50 zespołów podstawowych i 27 specjalistycznych) i podać do publicznej informacji, że dobowy koszt utrzymania karetek w tych zespołach waha się od 2783 złotych do prawie 4 tysięcy złotych, to łatwo policzyć, ile Olsztyn „zaoszczędzi” na likwidacji dyspozytorni w Elblągu i we wszystkich pozostałych powiatach. Teraz, po likwidacji i utworzeniu jednej takiej w Olsztynie, to wojewódzkie miasto będzie mogło samodzielnie korzystać z tych środków pieniężnych według własnego uznania.

Do tej pory również karetki elbląskie nie są wyposażone w odpowiedni sprzęt do współpracy z olsztyńskim CPR-em - Nie mamy paneli statusów w karetkach, a  dzieje się tak dlatego, że mamy na nie dostać środki ze współpracy transgranicznej Litwa-Polska-Rosja i dużą niegospodarnością byłoby teraz wydać swoje pieniądze na ten sprzęt - wyjaśnia Michał Missan.

Wojewoda, na przełomie kwietnia i maja br. został o tym poinformowany i poproszono go wtedy o możliwość przesunięcia terminu podłączenia dyspozytorni elbląskiej pod Olsztyn, do końca br. roku po wyposażeniu karetki.- Otrzymaliśmy odpowiedź, że po konsultacji z dyrektorem WCPR w Olsztynie zadecydowano, że podłączą nas, czy mamy te urządzenia czy nie - opowiada szef ratowników medycznych - W tej chwili przyjmujemy zgłoszenia od dyspozytora z Olsztyna na telefon komórkowy, ostatnio nadajniki dwóch sieci komórkowych były przebudowywane i mieliśmy problemy z łącznością.

Marian Podziewski jako pierwszy w kraju wprowadził jedną dyspozytornię na całe województwo. - W trakcie wprowadzania tego pomysłu w życie nie było żadnych konsultacji, odbyły się jedynie spotkania, które można było traktować jako zwykłe wykonywanie obowiązku służbowego - wyjasnia przewodniczący SMD, Oliwier Pietrzykowski. - Za zaistniałą sytuację w mieście nie jest odpowiedzialny pomysł ministerialny, ale duża odpowiedzialność spoczywa po stronie wojewody Mariana Podziewskiego. Wszystkie nasze obawy, co do pracy olsztyńskiej dyspozytorni i  czarne scenariusze, zaczynają się spełniać.

Co teraz?

W zeszłym tygodniu Stowarzyszenie Młodych Demokratów wysłało pismo do siedziby Polskiego Stronnictwa Ludowego z prośbą o spotkanie i rozważenie zmian kadrowych w strukturze województwa warmińsko-mazurskiego - Poza tym będziemy cały czas informowali o tym czy przypadki negatywnych działań olsztyńskiej dyspozytorni nadal występują - podkreśla Oliwier Pietrzykowski.

W mieście zawisną również banery informujące o tym, jak działa dyspozytornia olsztyńska. Najpierw zawisną one przy wjeździe do Elbląga, potem pojawią się w mieście - Dzisiaj otwieramy także do podpisu wniosek do premiera Donalda Tuska o odwołanie wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego - mówi Pietrzykowski. - Poczujemy się zobligowani do złożenia tego wniosku jeśli w przeciągu dwóch miesięcy wojewoda Podziewski nie nawiąże z nami dialogu - mówi młody demokrata - Od tego momentu zbieramy też podpisy pod wnioskiem o odwołanie wojewody. Potrzeba ich nam 10 tysięcy.

Jesteśmy w zasadzie jedynym województwem, w którym na prawie 1,5 miliona mieszkańców działa jedna dyspozytornia. W województwie podlaskim, mniejszym od naszego, tamtejszy wojewoda nie podjął takiego ryzyka jak Marian Podziewski i powołał do życia 3 dyspozytornie.

Jak więc widać, ustawodawstwo może spokojnie iść swoim torem, a drugim - zdrowy rozsądek. Jakimi przesłankami kierował się w tym wypadku wojewoda Podziewski wiedzą chyba wszyscy. W przypadku życia, które jest wartością nadrzędną, to jednak bardzo ryzykowny pomysł. Na dzień dzisiejszy wiadome i pewne jest tylko jedno. Żonglerka życiem w warmińsko-mazurskim trwa nadal.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 16

%93.8 %6.2


Komentarze do artykułu (46)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +21
    ~ Andrzejek
    Piątek, 30.11

    Jestem za ! Należy odwołać Wojewodę ze stanowiska. Mimo, że nie przepadam za Młodymi Demokratami, bo wcześniej tak gorliwie nie przeciwstawiali się decyzjom z Olsztyna, to jeśli mają przyczynić się do odwołania Podziewskiego, chętnie podpiszę się pod tą inicjatywą. Byłbym w pełni usatysfakcjonowany, gdyby ktoś zaczął procedurę, związaną z referendum odwołującym Tuska

  2. 2
    +15
    ~ wert
    Piątek, 30.11

    Najlepiej oderwać się od tych olsztyńskich bagien, to mielibyśmy ich wszystkich gdzieś!

  3. 3
    +23
    ~ 1
    Piątek, 30.11

    W tym śmiesznym, olsztyńskim WCPR jest nawet etat "rzecznika prasowego"! To jest skandal! Zamiast stworzyć jeszcze z dwie dyspozytornie, to potworzyli durne etaty i obsadzili znajomkami z olbszczyna.

  4. 4
    +7
    ~ Elbląg do Pomorza
    Piątek, 30.11

    Już dawno pisałem Elbląg do Pomorza a województwo bagienne rozwalić.olsztyn do Suwałk ,przecież jak można było mazury podzielić tak jak podzielono Żuławy.Skandal.A tego wojewodę to powinno się juz dawno w*******ć ze stołka.Tak to jest jak PSL chce rządzić i efekty widzimy ,to samo obiecywacze z PO.

  5. 5
    +24
    ~ zombi
    Piątek, 30.11

    OLIWIER ! Chłopie ogarnij się to politycy PO usmażyli ten pasztet. Winnych szukaj u starszych kolegów !

  6. 6
    +13
    ~ jaruzelski
    Piątek, 30.11

    Jakis czas temu rowniez na info pojawil sie artykul opisujacy mechanizmy likwidacji dyspozytorni. Bodajze autorstwa Pana Sławomira Kuli. Moze redakcja podepnie linka pod ten artykul, niech kazdy sobie przypomni jak i co po kolei sie dzialo.

  7. 7
    +3
    ~ a co u kolegów?
    Piątek, 30.11

    dziecko z prezydenckimi marzeniami

  8. 8
    +13
    ~ jednym słowem
    Piątek, 30.11

    popierolony kraj

  9. 9
    +2
    ~ mieszkaniec
    Piątek, 30.11

    Tobie Pietrzykowski we łbie się całkiem popieprzyło. Idż lepiej do piaskownicy a nie bierz się za politykę.

  10. 10
    +18
    ~ hekja
    Piątek, 30.11

    Ja bym chciał wiedzieć co w tej sprawie zrobiła pani poseł Elżbieta Gelert? Czy była u wojewody? Rozmawiała z premierem? Chyba jako posłanka, ma takie możliwości.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.262834072113