Jesienią, elbląski Cmentarz Komunalny przy ul. Agrykola miała czekać mała rewolucja. Wydział Administracji Cmentarzy zamierzał bowiem wprowadzić elektroniczną bazę danych osób tam pochowanych. Z takich rozwiązań korzysta coraz więcej miast w kraju. W Elblągu takowa miała zacząć działać pod koniec października, ale oddanie jej do użytku, przedłuża się.
Baza ta miała być w części udostępniona dla osób zainteresowanych, poprzez wyszukiwarkę internetową. - Będzie tam można znaleźć informacje o osobie pochowanej (nazwisko i imię, data urodzenia i śmierci), dane o numerze kwatery, rzędu i grobu wraz z usytuowaniem na mapie cmentarza, a także dane o opłatach. Możliwe będzie też obejrzenie zdjęć grobu – wyjaśniał Andrzej Dratwa, Kierownik Wydziału Administracji Cmentarzy Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu.
Baza miała zacząć działać 25 października. Na jej wykonanie, w z tegorocznego budżetu Miasta, przeznaczono 65 tys. zł. Jej administrator mógłby również gromadzić dokumentację fotograficzną każdego grobu, generować pisma czy księgi cmentarne.
Pozostała zawartość bazy, szczególnie z danymi osobowymi, miała być do dyspozycji tylko dla administratora cmentarzy. Baza działać miała w programie „Interaktywny Administrator Cmentarzy. Program ten jest aplikacją WEB – ową, która łączy w sobie interaktywną mapę wraz z bazą danych grobów i osób pochowanych. Wszelkie dane gromadzone w aplikacji są bezpieczne, gdyż umieszczone są na serwerze, a dostęp do nich mają tylko osoby posiada-jące swoje indywidualne hasło.
Baza miała zostać wykonana do 25 października br. I termin ten został dotrzymany, ale na razie jednak próżno jej szukać w wyszukiwarce internetowej - Utworzono elektroniczną bazę danych, wraz z wyszukiwarką internetową, osób pochowanych na cmentarzu "Agrykola" - potwierdza Andrzej Dratwa - Na razie jest ona w jednak w fazie testowania.
Oddanie bazy do użytku przedłuża się z powodu awarii sieci internetowej. - Mam nadzieję iż po powrocie naszego informatyka, w przyszłym tygodniu, zakończymy fazę testowania - wyjaśnia Andrzej Dratwa.
Dopiero gdy Wydział Administracji Cmentarzy przyjmie całość prac również wtedy, oficjalnie poznamy adres strony internetowej wyszukiwarki bazy danych osób pochowanych na elbląskim Cmentarzu Komunalnym.
no dobra sprawa. Miasteczko elblazkowo zdane na wymarcie he he. Stronka tylko po nim zostanie he he he. Nowaczyk dobrze to obmyslił. BRAWO ZA POMYSŁ!!!! Tylko niech ostatni zgasi światełko he he!!!!!!!!!!!!
Jasne, może jeszcze pogrzeb będzie się odbywał on line...a może przez skype?
DO MARUDERÓW !!! Taki system informatyczny działa już w Gdańsku i jest bardzo pomocny w odszukaniu konkretnej mogiły.
malutki - każdy kto ma kogośpochowanego na cmentarzu, to wie gdzie go szukać albo ewentualnie pyta sięrodziny a nie w internecie - uważam, że dane osób, które sąpochowane a w dodatku zdjęcia to juzjest jakaś paranoja - i co pewnie bedzie też opcja zapalenia wirtualnej świeczki za sms 2,60zł??? Informacje o grobach powinny byćtylko ludzie, którzy sobie tego życzą - każda rodzina powinna złożyćdeklarację, że sie na to zgadza a nie tak szastać danymi osobowymi - gdzie w ogóle jest tutaj ochrona danych osobowych??? Te groby to są intymne i osobiste "rzeczy" każdego z nas...
Krytykować jak zwykle przychodzi łatwo. Pewnie, że rodzina wie gdzie ma groby swoich bliskich, bo je odwiedza.Ale są jeszcze znajomi, którzy dowiadują się nieraz po fakcie...i mają trudności ze znalezieniem danej mogiły.Mając takie możliwości...znajda dany grób przez internet. Czy to coś złego ? Zwłaszcza , że na naszych cmentarzach groby są "rozsypane"...w różnych kwaterach...tu nie pomoże znajomość w którym roku dany człowiek zmarł. Co do danych ? Przecież na grobach są tabliczki z imieniem i nazwiskiem...więc o czym tu mowa ? o jaką ochronę chodzi ? Ludzie nie szukajcie już dziury w całym. A ilu z was pamięta gdzie są pochowani wasi wszyscy znajomi ? Jak jest się na pogrzebie...to niby zapamiętam, a kiedy wraca się tu po kilku tygodniach...trudno znależć i rozpoznać miejsce...