Dzień 11 listopada – Święto Niepodległości, wolności, którą Polska odzyskała w 1918 roku, elblążanie zaczęli świętować już od rana. Obchody 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła gra miejska dla dzieci i młodzieży. Później odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej i msza święta w Katedrze. Przed nami jednak najbarwniejsza i najbardziej radosna część tego święta - przemarsz ulicami miasta.
Gra miejska, która rozpoczęła obchody dzisiejszego święta zainspirowana była popularną rozgrywką Ryzyko - dla tych, którzy są dumni ze swojego miasta i dla tych, którzy chcą poznać Elbląg i jego dzieje. Ideą całej gry ma być krzewienie lokalnego patriotyzmu w wersji dla dzieci i młodzieży: na wesoło i troszkę na sportowo, bez nudy i zbędnego patosu. Jakie były jej zasady? Najmłodsi uczestnicy wzięli udział w grze, w której planszą w 4D był teren Starego i Nowego Miasta. Ich zadaniem było zdobyć i podbić jak największy obszar swojej planszy, zanim zrobią to przeciwnicy.
Dla starszych graczy rozszerzono obszar rozgrywki, na teren całego miasta. Aby wygrać, należało zdobyć jak najwięcej dzielnic – sektorów Elbląga. Tutaj przydatny okazał się być refleks, znajomość topografii miasta i szczęście w rzutach kostką. Rozstrzygnięcie zabawy nastąpi dziś, o godz. 13.30 pod Ratuszem Staromiejskim.
Skąd pomysł na to nowe, radośniejsze spojrzenie na świętowanie dnia 11 listopada, w naszym mieście - Już w zeszłym roku próbowaliśmy zmienić to święto, przywrócić je mieszkańcom i spowodować, żeby stało się ono mniej patetyczne, a bardziej radosne – wyjaśnia ideę dzisiejszych uroczystości Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury UM w Elblągu. - Do zeszłego roku wyglądało to w ten sposób, że delegacje składały uroczyście kwiaty pod pomnikiem Kazimierza Jagiellończyka, który, moim zdaniem, nie bardzo do tego pasuje – wyjaśnia Sarnowski. - Inaczej gdybyśmy mieli w mieście np. pomnik Piłsudskiego, Paderewskiego, czy Dmowskiego, czy jakikolwiek, który bezpośrednio związany byłby z datą 1918 roku. Przez to była pewna trudność w obchodzeniu tego święta, tym bardziej, że jak pamiętamy, Elbląg po I Wojnie Światowej nie wrócił do Polski tylko nadal pozostawał w rękach niemieckich – opowiada Leszek Sarnowski. - Dlatego chcemy odczarować tę patetyczność w celebrowaniu tego święta. Bo jest ono świętem zwycięskim, a tych nie mamy zbyt dużo w swojej tradycji historycznej, dlatego powinno być obchodzone inaczej, radośniej.
W tym roku uroczystość, którą zorganizował Departament Kultury UM w Elblągu organizowana była wspólnie z wojskiem – Jest oczywiście uroczysta część święta: specjalna sesja Rady Miejskiej, z historycznym wykładem radnego, dr. Pawła Nieczuja-Ostrowskiego – wyjaśnia Leszek Sarnowski. – Po niej, goście i elblążanie zgromadzeni w Ratuszu Staromiejskim udadzą się na mszę do Katedry św. Mikołaja.
Dzisiejsza, uroczysta i specjalna sesja Rady Miejskiej była również okazją do wręczenia medali żołnierzom, którzy zasłużyli się dla obronności naszego Państwa.
Jednak najciekawszym punktem obchodów dzisiejszego święta, będzie niewątpliwie Parada Niepodległości, która przejdzie ulicami naszego miasta – Wyruszamy o godz. 14.00 spod Ratusza Staromiejskiego, by przejść głównymi ulicami Elbląga, aż do Placu Kazimierza Jagiellończyka – mówi dyrektor Departamentu Kultury – Parada ta ma być okazją do wyeksponowania swojej radości, związanej ze Świętem Niepodległości.
Tu Miasto wychodzi z tą propozycją do wszystkich elblążan - Zapraszamy wszystkich mieszkańców do włączenia się w te przedsięwzięcia – zachęca Leszek Sarnowski – Marszowi przewodniczyć będzie orkiestra wojskowa, a aktorzy przebrani za Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego będą zachęcać mieszkańców do przyłączenia się do marszu.
Paradę zakończyć ma koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska”, występ aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka – Na wszystkich czeka także wojskowa grochówka – mówi Leszek Sarnowski.
Każdy zainteresowany elblążanin, ma więc jeszcze trochę czasu na przygotowanie się do wspólnego, radosnego przemarszu. A na relację z kolejnej części obchodów Święta Niepodległości w Elblągu, zapraszamy naszych czytelników już jutro.
"Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków, Polaków z trudnością się porozumiewających, Polaków tak przyzwyczajonych do życia według obcych szablonów, według obcych narzuconych sposobów życia i metod postępowania, żeśmy prawie za swoje je uznali, że wyrzec się ich z trudnością możemy. (…) czeka nas pod tym względem wielki wysiłek, na który my wszyscy, nowoczesne pokolenie, zdobyć się musimy, jeżeli chcemy zabezpieczyć następnym pokoleniom łatwe życie, chcemy obrócić tak daleko koło historii, aby wielka Rzeczpospolita Polska była potęga " - .J . Piłsudski.
he najlepszy jest ten młody główny organizator z wykształceniem gimnazjalnym zatrudniony obecnie w Departamencie Kultury!! i brawo
hA nie bardzo jest czym się cieszyć bo Polacy to ciągle barany bez własnego zdania których popycha to jedna to druga władza.... http://www.facebook.com/pages/TwierdzaElbl%C4%85g/403706659698423
Brawo Młodzieży!!! pokażemy że nie tylko wykształciuchy potrafią pracować, można bez matury zmieniać świat. Brawo dla Departamentu Kultury za otwieranie się na młodych nie koniecznie z papierami!
...zalecam korzystanie ze słownika języka polskiego, mimo usilnego szukania twojego słowa "żeśmy" nie znalazłem...
".zalecam korzystanie ze słownika języka polskiego, mimo usilnego szukania twojego słowa "żeśmy" nie znalazłem..." Słowo KLUCZ to CYTAT ! Ogarniasz ???