Więcej miejsc pracy, tańsze mieszkania i reforma edukacji – takie postulaty zgłaszała młodzież prowadząca wczoraj, 29 sierpnia strajk okupacyjny Ratusza Staromiejskiego. Happening odbył się w ramach obchodów 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
Strajk okupacyjny na Starym Mieście ogłosili wspólnie Elbląski Oddział Abstrakcyjny i Stowarzyszenie Elbląg Europa. Były plakaty, transparenty, śpiew i występy kuglarskie. Młodzież rozmawiała o tym, co chciałaby zmienić w otaczającym ich świecie, co jest dla nich ważne i jak widzą swoją przyszłość. - Często mamy obraz młodych ludzi jako problematycznych roszczeniowców, którym przyszłość jest obojętna - mówi Paweł Kulasiewicz ze Stowarzyszenia Elbląg Europa. – Tymczasem oni też mają swoje potrzeby i wizje przyszłości. Trzeba ich tylko o to zapytać i dać możliwość wypowiedzenia się.
- Nic o nas bez nas – dodaje Kamil Zimnicki z Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego. - Wszelkie działania, w które angażują się młodzi, muszą być zauważalne. Władza musi widzieć, że są młodzi ludzie, którym chce się coś robić, że jest w Elblągu aktywna młodzież, która chce tutaj mieszkać, wrócić po studiach i dziś stawia pytanie: do czego wrócimy?
Wzorem robotników z 1980 roku, elbląska młodzież swoje oczekiwania przełożyła na 21 postulatów, które po akcji mają zostać przekazane władzom Miasta, premierowi i prezydentowi kraju. Więcej miejsc pracy, nowych inwestycji, chcemy dostępu do profesjonalnej i bezpłatnej służby zdrowia, chcemy tańszych i bardziej dostępnych mieszkań, oprócz rady młodzieżowej chcemy pełnomocnika – osobę dorosłą i doświadczoną, która będzie dbać o nasze interesy, chcemy większego inwestowania w młodych i zdolnych, wspierajcie nasze inicjatywy, oceniajcie umiejętności, nie znajomości – to tylko część z nich.
W postulatach młodzi ludzie zapisali również własne pomysły na reformę edukacji, a wśród nich m.in.: mniej teorii w szkole, więcej praktyki, chcemy słuchaczy i animatorów zamiast typowych szkolnych edukatorów, dajcie nam wybierać przedmioty maturalne, chcemy mieć większy próg finansowy przy przyznawaniu stypendium edukacyjnego.
Swoje postulaty strajkujący mieli okazję przedstawić prezydentowi Lechowi Wałęsie, który uczestniczył w elbląskich obchodach. Było to ważne dla nich wydarzenie, bo jak powtarzali - jest to widoczny symbol przemian, które dały początek demokracji w Polsce. - Dziś podkreślamy swoje prawo do głosu - mówiła Patrycja Gdula, jedna ze strajkujących. - A to jest człowiek, który to prawo kiedyś nam zapewnił - dodała.
Prezydent dziękował młodym za zaangażowanie, ale - jak zaznaczył - dziś protestowanie musi być rozsądne. Żądania można było stawiać wtedy, kiedy nie było wolności. – Teraz mamy demokratyczny kraj – podkreślał Lech Wałęsa. – Zakładajcie partie, spisujcie programy, które poderwą naród i on wybierze was, a innych odrzuci – kontynuował prezydent. - Ale dobrze, że jesteście aktywni. Prędzej, czy później wpadniecie na te pomysły i będziecie je realizować, bo „żądaniówką” do żadnych rozwiązań nie dojdziecie – zakończył Lech Wałęsa.
Po słowach prezydenta, młodzież wspólnie wykonała piosenkę "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Utwór znanego barda "Solidarności" stworzył symboliczny pomost między wydarzeniami z lat 80-tych i wczorajszymi obchodami.
agent CIA !! a wszyscy go holubia!! od glupi ten narod polski
Dobrze mówi L. Walęsa. Żądaniami nic nie zrobi się. Zakładajcie partię i próbujcie przebić ten polityczny beton. Korwinowi nie udaje się 20 lat, bo ludzie wolą socjalistycznych populistów bez wizji przyszłości. Najlepiej wszystko bezpłatne i niech państwo tworzy miejsca pracy - i co się dzieje? Administracja od rządów PO urosła o ponad 10% ! A ludzie uczciwie pracujący na nich płacą. Socjalizm to zła droga! Degraduje ona społeczeństwo i wychwala cwaniactwo, kolesiostwo oraz nieróbstwo. Motto socjalizmu: "czy się stoi czy się leży dwa tysiące się należy". Tylko wolny rynek- dajcie mu szansę!
Znalazł się!!! został prezydentem i zmądrzał. Juz zapomniał o postulatach na wpół socjalistyczny, na wskroś roszczeniowych i kilku głupich pomysłach, oto kilka z nich - postulatów sierpniowych, które również opracowywał. 9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza. 11. Wprowadzić na mięso i przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku). 12. Znieść ceny komercyjne i sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym. 14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 lub [zaliczyć] przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
jakoś pan Wałęsa na roszczeniówce doszedł do nobla, co prawda sprzedał potem ludzi pracy, ale doszedł całkiem daleko