Wczoraj, o 23.30, zabrzmiały dzwony w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu. W tym czasie trwało już Nabożeństwo wdzięczności przodkom za przekazaną wiarę – jedno z wielu celebracji obrazu Matki Bożej w Cudownej Ikonie Nawiedzenia, który dziś, w Katedrze kończy swą wędrówkę po Diecezji Elbląskiej.
Idea wędrówki kopii Obrazu Jasnogórskiego narodziła się w okresie niezwykle trudnym dla Kościoła i narodu polskiego. W latach 1953-1956 przebywający w więzieniu Prymas polski kard. Stefan Wyszyński opracował plan duchowego przygotowania narodu do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Istotną częścią tych przygotowań stała się peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry rozumiana jako wkroczenie Maryi w życie codzienne społeczeństwa.
Przewożenie wizerunku Czarnej Madonny trwa w naszej diecezji od marca. Na to niezwykłe wydarzenie wierni z Elbląga czekali 26 lat, gdyż ostatnia peregrynacja obrazu w naszej diecezji miała miejsce w latach 1986/87.
Po ponad pięciomiesięcznej wędrówce, dziś, 24 sierpnia, obraz Matki Bożej Częstochowskiej opuści naszą diecezję. Uroczystość pożegnania cudownej ikony rozpoczęto o godzinie 11.00 procesją z obrazem Matki Bożej, na placu przy kościele katedralnym Św. Mikołaja. Przy ołtarzu polowym wierni zainicjowali wspólną modlitwą różańcową, godzinne czuwanie przed ikoną.
O godzinie 12.00 rozpoczęła się Uroczysta Msza Święta, której przewodniczył i kazanie wygłosił Nuncjusz Apostolski w Polsce, Celestino Migliore. Do Elbląga, na tę uroczystość, przybyli również biskupi z różnych stron Polski (m.in. z Gdańska, Zielonej Góry, Płocka, Łowicza, Ełku, Bydgoszczy, Tarnowa, Gniezna, Lublina, Legnicy, Poznania i Torunia). Do koncelebracji włączyli się także kapłani ze wszystkich elbląskich parafii. We mszy świętej, uczestniczył również prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk.
Jak napisali Księża Biskupi Jan Styrna i Józef Wysocki w swoim liście pasterskim, uroczystość koncelebracji kopii cudownej ikony była „ społecznym hołdem i podziękowaniem całej diecezji złożonym Matce Bożej”. - Dla mnie dzisiejszy dzień to także publiczne wyznanie wiary i religijnej jedności, oraz dalszy rozwój duchowy. – podkreślał 34-letni Tomasz, który wspólnie, z ponad tysiącem elblążan, koncelebrował dzisiejszą uroczystość.
Od niedzieli, 26 sierpnia, cudowna ikona, rozpocznie swoją wędrówkę po Diecezji Toruńskiej.
Nowaczyk jak zwykle łapie sie na pijar
Nowaczyk jak zwykle ma czas, nie musi pracować...
teraz znowu porządni ludzie będą mogli spokojnie żyć, znaleźć pracę, w miarę przyzwoicie zarobić, wysłać dzieci na studia i nie bać się co jutro przyniesie
Żal mi tej ciemnoty. Jezus zabronił modlić się do obrazków i figurek ale czarna sotnia przerobiła ciemnotę na swoją modłę. No i krecą lody na ludzkiej głupocie.
średniowiecze - modlitwa do obrazów postaci, których nikt nigdy nie uwiecznił w żaden sposób (oprócz pisemnego) i to w dodatku do kopii; a do tego ten jarmark z dewocjonaliami przy katedrze, szkoda, że księża jeszcze odpustów na parkingu nie sprzedawali; często też się zastanawiam, czy oni wierzą w to , co robią i mówią; a może w myśl głoszonych zasad lepiej by oddali ogrodzony trawnik na Zamkowej przy Caritasie, na potrzeby okolicznej dzieciarni, która nie ma gdzie się bawić - zamiast sadzić tam drzewka, kwiatki nie wiadomo dla kogo, bez sensu
Prezydent Nowaczyk jak rozumiem był dziś na urlopie, dzięki czemu mógł się zająć swoimi prywatnymi sprawami, jakimi jest uczestnictwo w obrzędach religijnych?
ciemnogród i tyle w temacie
Iran to przy tym to pikuś.
Ale szopka, jak Ci menadzerowie kk wyglądają, jak cyrkowcy
JA NIE UWAŻAM SIĘ ZA CIEMNOTĘ, BYŁAM TAM I SERCE MI SIĘ RADUJE.