Istotne zmiany w przepisach paszportowych wchodzą w życie już 11 sierpnia. Od tego momentu paszporty dla dzieci do piątego roku życia będą ważne przez 5 lat. Do tej pory wydawane były tymczasowo na 12 miesięcy. Przy zmianie przepisów wzięto pod uwagę opinie rodziców, którzy do tej pory musieli co roku wyrabiać dzieciom nowy dokument.
Te niezwykle istotne zmiany udało sie wprowadzić między innymi dzięki determinacji i interpelacjom rodziców małoletnich dzieci, zaangażowanych w tę sprawę, m.in. radnego Roberta Turleja, który zainteresował tym tematem polskich parlamentarzystów.
- Do tej pory paszporty małoletnim do lat 5 były wydawane tylko na okres jednego roku - czytamy na blogu radnego Roberta Turleja. - To stanowczo za mało, bo do krajów poza UE (np. USA, Egipt, Tajlandia) wymagana jest zwykle ważność co najmniej półroczna - aby spełnić ten warunek niekiedy należało wyrabiać paszport dziecku co pół roku! - pisze radny Turlej.
I zmiany udało się wprowadzić. Od 11 sierpnia, dla dzieci do lat pięciu, podstawowym dokumentem podróży będzie paszport ważny 5 lat od czasu wydania. Po zmianach, przy składaniu wniosku paszportowego, nie będzie już wymagana, jak dotychczas, obecność dziecka. Opłata pozostaje bez zmian i wynosi 30 zł.
Paszporty dla dzieci w wieku od 5 do 13 lat pozostają aktualne tak jak dotychczas przez 5 lat, a dla dzieci i młodzieży powyżej 13 roku życia - przez 10 lat. W tych przypadkach opłata za wydanie paszportu również pozostaje niezmieniona.
Urząd Wojewódzki przypomina, że każda osoba niepełnoletnia przebywająca poza granicami kraju powinna posiadać ważny dokument tożsamości. W państwach strefy Schengen może to być dowód osobisty lub paszport.
Przypominamy także, że od 26 czerwca straciły ważność wszystkie wpisy dzieci do paszportów.
zawsze można jeszcze zostawić dziecko na lotnisku jak ostatnio ta cudowna parka, która najwidoczniej nie dorosła do tego by mieć dzieci