Dostałem z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Zasądzono mi zapłatę prawie 2000 zł za rzekomo niezapłacone rachunki telefoniczne z 2005 roku. Wydaję mi się, że to pomyłka, wcześniej nie dostałem żadnego wezwania do zapłaty, ale nie mam też żadnych dokumentów z tego okresu i nie mogę udowodnić, że zapłaciłem. Czy mogę coś zrobić w tej sytuacji, żeby nie płacić? - – na pytanie naszego Czytelnika odpowiada Krzysztof Kowalski z kancelarii Lexnova.
Przypomnijmy, że co tydzień, na łamach naszego serwisu przeczytać można porady prawne oraz omówienia bieżących kwestii z zakresu zmian w obowiązującym prawie. Bardzo liczymy na naszych Czytelników, którzy zadając pytania prawnikowi w takich dziedzinach jak: prawo cywilne, rodzinne, administracyjne i nieruchomości, będą wspólnie tworzyli cykliczne porady prawne.
Dziś publikujemy kolejne nadesłane do nas pytanie i odpowiedź prawnika
Pytanie przesłane przez Czytelnika:
Dostałem z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Zasądzono mi zapłatę prawie 2000 zł za rzekomo niezapłacone rachunki telefoniczne z 2005 roku. Wydaję mi się, że to pomyłka, wcześniej nie dostałem żadnego wezwania do zapłaty, ale nie mam też żadnych dokumentów z tego okresu i nie mogę udowodnić, że zapłaciłem. Czy mogę coś zrobić w tej sytuacji, żeby nie płacić?
Odpowiedź:
W opisanym przez Czytelnika przypadku, jeżeli brak jest możliwości wykazania, że rachunki telefoniczne, których dotyczy sprawa zostały zapłacone, można skorzystać z zarzutu przedawnienia. Roszczenia z tytułu miesięcznych płatności za usługi telekomunikacyjne, czyli z tytułu świadczeń okresowych, jak również jako roszczenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przedawniły się zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego po trzech latach, czyli w tym przypadku (nie znając dokładnych dat płatności rachunków) najpóźniej z początkiem roku 2009. Przedawnione są również odsetki, jeżeli zostały objęte nakazem zapłaty, których nie można dochodzić w przypadku przedawnienia świadczenia głównego.
Mając na uwadze powyższe, czytelnik powinien w ciągu 14 dni od otrzymania nakazu zapłaty wnieść sprzeciw od niego. Wniesienie sprzeciwu w terminie powoduje, że nakaz traci moc. W sprzeciwie od nakazu zapłaty należy wnieść o oddalenie powództwa w całości, powołując się na zarzut przedawnienia roszczenia, którego dotyczy sprawa.
Krzysztof Kowalski – doradca prawny
Lexnova - Kancelaria prawna & Nieruchomości
ul. 1 Maja 45
82 - 300 Elbląg
tel/fax 55 648 50 00
www.lexnova.pl
kancelaria@lexnova.pl
Zapraszamy naszych czytelników do zadawania pytań prawnikowi z kancelarii Lexnova. Pytania z dziedzin prawa cywilnego, rodzinnego, administracyjnego i nieruchomości, należy wysyłać na maila kancelaria@lexnova.pl. Najciekawsze problemy wraz z odpowiedzią prawnika, publikować będziemy w każdy poniedziałek na łamach Elbląskiego Dziennika Internetowego info.elblag.pl