"Zmarła mi mama. Podczas robienia porządków z dokumentami dowiedziałam się, że mama ma zaciągnięte kredyty w kilku bankach i jest wpisana w rejestrze dłużników. Czy jeśli notarialnie napiszę oświadczenie o odrzuceniu spadku, to nie będę musiała spłacać tych zaległości?" – to jedno z wielu pytań, które napłynęły do nas po pierwszej odsłonie, naszego nowego cyklu artykułów z serii „Porady prawne na INFO”. Odpowiedź na nie udziela Krzysztof Kowalski z kancelarii Lexnova.
Przypomnijmy, że co tydzień w poniedziałek, na naszych łamach przeczytać będzie można porady prawne oraz omówienia bieżących kwestii z zakresu zmian w obowiązującym prawie. Bardzo liczymy na naszych Czytelników, którzy zadając pytania prawnikowi w takich dziedzinach jak: prawo cywilne, rodzinne, administracyjne i nieruchomości, będą wspólnie tworzyli cykliczne porady prawne.
Dziś publikujemy pytanie nadesłane przez naszą Czytelniczkę i odpowiedź prawnika.
Pytanie przesłane przez Czytelniczkę:
Zmarła mi mama. Podczas robienia porządków z dokumentami dowiedziałam się, że mama ma zaciągnięte kredyty w kilku bankach i jest wpisana w rejestrze dłużników. Czy jeśli notarialnie napiszę oświadczenie o odrzuceniu spadku, to nie będę musiała spłacać tych zaległości?
Odpowiedź:
W opisanej sytuacji może Pani oczywiście odrzucić spadek i w ten sposób zabezpieczyć się przed roszczeniami wierzycieli zmarłej matki. Przed podjęciem decyzji powinna Pani jednak zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- co do zasady (z wyjątkami, których nie będę omawiał, gdyż nie mają znaczenia w niniejszej sprawie) odrzucenie spadku ma skutek do całej masy spadkowej, co oznacza, że nie może Pani odrzucić wyłącznie długów, tylko cały udział jaki by Pani przypadł w majątku pozostawionym przez spadkodawczynię, włącznie z jego aktywami np. ruchomościami, nieruchomościami.
- odrzucenie spadku ma taki skutek, jakby spadkobierca nie dożył otwarcia spadku, co oznacza, że jeżeli posiada Pani dzieci, to one zostaną powołane do dziedziczenia, czyli w przedmiotowej sytuacji też powinny odrzucić spadek. Należy dodać, że jeżeli wnukowie spadkodawczyni są małoletni, to odrzucenie spadku przez nich będzie wymagało uzyskania zgody sądu rodzinnego.
- oświadczenie o odrzuceniu spadku spadkobierca może złożyć przed sądem lub przed notariuszem.
- termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku wynosi 6 miesięcy od daty, w której spadkobierca dowiedział się o tytule powołania (najczęściej będzie to data uzyskania informacji o śmierci spadkodawcy). Jest to termin zawity, co znaczy, że jego niedochowanie powoduje wygaśnięcie uprawnienia.
Tytułem uzupełnienia porady, radzę zapoznać się z treścią umów kredytowych, jakie zawarła Pani mama. W większości przypadków kredytów konsumenckich, banki żądają wykupienia ubezpieczenia na wypadek śmierci kredytobiorcy. Być może udałoby się uzyskać spłatę kredytów z ubezpieczenia i wtedy uniknąć potrzeby odrzucania spadku, w szczególności jeżeli w skład spadku wchodzą jakieś aktywa.
Krzysztof Kowalski – doradca prawny
Lexnova - Kancelaria prawna & Nieruchomości
ul. 1 Maja 45
82 - 300 Elbląg
tel/fax 55 648 50 00
http://www.lexnova.pl
kancelaria@lexnova.pl
Zapraszamy naszych czytelników do zadawania pytań prawnikowi z kancelarii Lexnova. Pytania z dziedzin prawa cywilnego, rodzinnego, administracyjnego i nieruchomości, należy wysyłać na maila kancelaria@lexnova.pl. Najciekawsze problemy wraz z odpowiedzią prawnika, publikować będziemy w każdy poniedziałek na łamach Elbląskiego Dziennika Internetowego info.elblag.pl