Od dziś w serwisie info.elblag.pl rozpoczynamy publikację cyklu artykułów o tematyce prawnej. Co tydzień w poniedziałek, prawnik będzie udzielał porad prawnych, jak również omawiał bieżące kwestie z zakresu zmian w obowiązującym prawie. Bardzo liczymy na naszych czytelników, którzy zadając pytania prawnikowi w takich dziedzinach jak: prawo cywilne, rodzinne, administracyjne i nieruchomości ,będą wspólnie tworzyli cykliczne porady prawne.
W pierwszym artykule doradca prawny Krzysztof Kowalski omówi nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, wchodzącej w życie 01.01.2012 r. Nowela pozwoli pacjentom dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia za błędy medyczne, z pominięciem drogi sądowej, przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.
Odszkodowanie za błąd medyczny bez sądu
1 stycznie 2012 r. w życie wchodzi nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Nowe prawo wprowadza definicje zdarzenia medycznego, w przypadku wystąpienia którego, pacjent będzie mógł zdecydować czy dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia jak dotychczas, czyli na drodze sądowej czy też przed powołaną na gruncie zmian w ustawie - wojewódzką komisją ds. zdarzeń medycznych.
Podstawowym założeniem, które przyświecały wprowadzeniu nowych regulacji jest umożliwienie pacjentom lub ich spadkobiercom uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia, w stosunkowo krótkim czasie, z pominięciem długotrwałej drogi sądowej.
Za co?
Ustawa definiuje, że zdarzeniem medycznym jest zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo śmierć pacjenta będąca następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną:
1) diagnozy, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby,
2) leczenia, w tym wykonania zabiegu operacyjnego,
3) zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego
Przepisy niniejszej ustawy dotyczą jedynie zdarzeń, do których doszło w czasie udzielania świadczeń medycznych w szpitalu, a które wystąpiły po wejściu w życie zmian w ustawie, czyli po 01.01.2012 r.
Ile?
Maksymalna wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia, w przypadku:
1) zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta – wynosi 100 000 zł;
2) śmierci pacjenta – wynosi 300 000 zł.
Kto, gdzie, jak?
Wniosek o ustalenie wystąpienia zdarzenia medycznego pacjent lub jego spadkobiercy będą musieli złożyć do właściwej terytorialnie wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Pacjent zobowiązany będzie wniosek uzasadnić, załączyć dowody na potwierdzenie wystąpienia zdarzenia medycznego, poza tym powinien podać propozycję kwoty odszkodowania, nieprzekraczającą maksymalnych kwot ustawowych.
Wniosek będzie podlegał opłacie stałej – 200 zł.
Wojewódzka komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych licząca łącznie 16 członków, będzie rozpoznawała spawy w składzie 4 osobowym (2 lekarzy i 2 prawników). Pacjent będzie mógł brać udział w posiedzeniach komisji, poza częścią przeznaczoną na naradę i głosowanie nad orzeczeniem. Orzeczenie będą zapadały większością ¾ głosów. Komisja będzie zobowiązana wydać orzeczenie w terminie 4 miesięcy od złożenia wniosku.
W przypadku uznania przez komisje wystąpienia zdarzenia medycznego, przekaże ona swoją decyzje ubezpieczycielowi, z którym szpital wcześniej zawarł umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. To do zakładu ubezpieczeniowego będzie należało ustalenie konkretnej kwoty odszkodowania, oczywiście nieprzekraczającej kwot wymienionych powyżej. Jeżeli pacjent przyjmie propozycję ubezpieczyciela co do kwoty odszkodowania, będzie musiał jednocześnie złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się wszelkich roszczeń o odszkodowanie i zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę mogących wynikać ze zdarzeń uznanych przez wojewódzką komisję za zdarzenie medyczne w zakresie szkód, które ujawniły się do dnia złożenia wniosku.
Opisywane rozwiązania wydają się być krokiem w dobrym kierunku, mogącym przyspieszyć uzyskiwanie odszkodowań przez pacjentów i stanowić dobrą alternatywę dla przewlekłych postępowań sądowych. Jednakże niektóre z wprowadzonych regulacji budzą duże kontrowersje, w szczególności maksymalne kwoty odszkodowań określone ustawą, które w opinii wielu ekspertów zostały ustalone na zbyt niskim poziomie.
Krzysztof Kowalski – doradca prawny
Lexnova - Kancelaria prawna & Nieruchomości
ul. 1 Maja 45
82 - 300 Elbląg
tel/fax 55 648 50 00
www.lexnova.pl
kancelaria@lexnova.pl
Zapraszamy naszych czytelników do zadawania pytań prawnikowi z kancelarii Lexnova. Pytania z dziedzin prawa cywilnego, rodzinnego, administracyjnego i nieruchomości, należy wysyłać na maila kancelaria@lexnova.pl. Najciekawsze problemy wraz z odpowiedzią prawnika, publikować będziemy w każdy poniedziałek na łamach Elbląskiego Dziennika Internetowego info.elblag.pl
Świetny pomysł! Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
dobry pomysl..bo kazdy z nas czasem znajdzie sie w takiej sytuacji zyciowej ze bedzie potrzebowal pomocy..chocby prawnej..
co znaczy doradca prawny? czy to to samo co radca prawny czy adwokat? czy to tylko osoba po studiach?? ktoś mi odpowie?
A po co ci potrzebna ta wiedza , ksiązke piszesz czy gul z zazdrości skoczył ,że znalazł się ktos kto posiada wiedze i chce sie z nia podzielic Chcesz jatrzyc to nie na tym serwisia baj,baj
chce znac róznicę, czy to źle?! gul mi nie skacze, bo nie ma powodu. Każdy sie w czymś specjalizuje, ja również. Ale dziękuje za odp. wpisałem sobie w google- doradca, to "prawnik" tylko po studiach, bez aplikacji. chyba nie ma powodu, by mi gul latał. Jeżeli będe miał problem - poważny- to pójdę do specjalisty. A cykl porad, nie powiem, pomysłowy i przydatny, przynajmniej teoretycznie. baju, baju.