Piątek, 27.12.2024, Imieniny: Zaneta, Jan, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nie wykorzystałeś karnetu na basen czy siłownię? Możesz domagać się zwrotu pieniędzy

17.09.2009, 10:39:44 Rozmiar tekstu: A A A
Nie wykorzystałeś karnetu na basen czy siłownię? Możesz domagać się zwrotu pieniędzy

Baseny, kluby fitness, solaria a także szkoły językowe nie chcą zwracać klientom opłat za świadczenia, z których nie skorzystali. Takie działania są niezgodne z prawem.

Rezygnujesz z kursu – należy ci się zwrot pieniędzy


Rozpoczął się rok szkolny zatem część rodziców zamierza zapisać swoje dzieci na dodatkowe  kursy językowe. Ponadto wielu z nas coraz częściej zapisuje się na kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. Nie wszystkie szkoły są jednak uczciwe. Dlatego warto dokładnie przeczytać umowę i zwrócić szczególną uwagę na zapisy stosowane przez placówki edukacyjne. Zwarzyć przy tym należy, iż organizatorzy kursów nie mogą np. podwyższać opłat za kurs w trakcie jego trwania czy wykluczać możliwości zwrotu części opłaty za kurs w przypadku rezygnacji z niego. Takie zapisy uznawane są za niedozwolone klauzule umowne.

Jak wynika  z kontroli przeprowadzonej przez UOKiK aż 73 proc. szkół językowych wyłączyło obowiązek zwrotu konsumentom wniesionych opłat. Umowy zawierane przez szkoły językowe przewidują konieczność wniesienia opłat, rat lub opłaty wstępnej z góry, przed rozpoczęciem zajęć, bądź w wyznaczonych terminach, z reguły na początku semestru.

- W sytuacji rezygnacji konsumenta z dalszej realizacji umowy jego opłaty są zatrzymywane przez szkoły. Nie analizują one, w jakim stopniu świadczenie na rzecz konsumenta zostało wykonane, i nie przeliczają faktycznie poniesionych z tego tytułu kosztów – informuje UOKiK.

Tak sformułowane zapisy można zakwalifikować jako niedozwolone klauzule. Zgodnie z art. 3853 pkt 12 kodeksu cywilnego taką klauzulą są zapisy, które wyłączają obowiązek zwrotu konsumentowi uiszczonej zapłaty za świadczenie niespełnione w całości lub części, jeżeli konsument zrezygnuje z zawarcia umowy lub jej wykonania.

Zwrot pieniędzy za niewykorzystany karnet

Konsument, który rozwiązuje umowę np. z siłownią może domagać się zwrotu opłaconego z góry abonamentu, a jednocześnie przedsiębiorca zostaje zwolniony z obowiązku spełnienia świadczenia.

- Świadczenie usług w klubach fitness i siłowniach odbywa się na podstawie umów, których warunki określane są w regulaminach. Umowy mogą dotyczyć korzystania z usług przez kilka bądź kilkanaście miesięcy - tłumaczy Agnieszka Doering z UOKiK.

Należy podkreślić, że nawet niezgodne z regulaminem zachowanie konsumenta nie uprawnia przedsiębiorcy do zachowania całego abonamentu przy wypowiedzeniu umowy.

- Konsument powinien ponieść opłatę za okres, w którym mógł korzystać z usług, natomiast rozliczenie za ewentualne szkody spowodowane przez konsumenta należy przeprowadzić oddzielnie - wyjaśnia Agnieszka Doering.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ jol.
    Niedziela, 25.10

    z jakeigo artykułu mozna domagac sie oz wrot kosztów ? zapisałam sie na kurs pilotó i rezydentó ale ze względów osobistych nie mogłąm na neigo uczeszczać , nie byłam nawet raz. Czy mam orawo wymagać zwrotów kosztu? i na jaki artykuł jakiego kodeksu mogę się powołąć ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1216108798981