Z dniem 21 sierpnia 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 maja 2009 r. o zmianie ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za niezgodność towaru z umową, jeżeli kupujący mógł zauważyć wadę przy jej zawarciu.
Nowelizacja wprowadza modyfikację w art. 7 „Ustawy z dnia 27.07.2002 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego”. W wyniku nowelizacji sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za niezgodność towaru z umową, jeżeli kupujący mógł zauważyć wadę przy jej zawarciu. Ponadto sprzedawca nie odpowiada za niezgodność towaru z umową, gdy kupujący oceniając rozsądnie, powinien wiedzieć o tej niezgodności.
- Nowelizacja implementuje jedno z postanowień unijnej dyrektywy w sprawie niektórych aspektów sprzedaży towarów konsumpcyjnych (99/44/WE). W wyniku czego została usunięta niezgodność pomiędzy dotychczasowym art. 7 wyżej cytowanej ustawy a postanowieniem dyrektywy europejskiej, która polegała na niewskazaniu w ustawie momentu, w którym konsument powinien wiedzieć o braku zgodności towaru z umową - informuje Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Olsztynie.
Przed opisywaną zmianą przyjęło się, iż konsument powinien wiedzieć o wadzie kupowanego przez siebie towaru w chwili zawarcia umowy lub w chwili wydania mu towaru. Obecnie zostały usunięte takie wątpliwości.