Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

ZDROWY ELBLĄG: Dorosłe Dzieci Alkoholików część 3

11.05.2018, 12:00:26 Rozmiar tekstu: A A A
ZDROWY ELBLĄG: Dorosłe Dzieci Alkoholików część 3

W znacznej mierze dorosłe dzieci alkoholików żyją w przekonaniu, że cokolwiek zrobią dla siebie, niczego to nie zmieni. Nie wierzą we własne siły. Odczuwają bezradność wobec życia. Tak, jakby nie miały wpływu na poczucie szczęścia i satysfakcji. Uzależniają to od innych. Zamiast inspirować własny rozwój, całą życiową energię wykorzystują na zmienianie otoczenia i rzeczywistości na własną modłę.

Dorosłe dziecko alkoholików musi nauczyć się rozwiązywania własnych problemów. Inaczej zamieni się w wybawcę rozwiązującego cudze sprawy, albo prześladowcę, który narzuca otoczeniu ścieżki rozwoju. To mechanizm obronny, pozwalający pozostać niedojrzałym, pełnym pretensji dzieckiem w opakowaniu dorosłego człowieka. Dojrzali dorośli mogą przecież wiele zrobić dla poprawy własnego życia.

Rozwiązują swoje problemy i dbają przede wszystkim o swoje dobro.Często się zdarza, że dorośli wychowywani w domu z problemem alkoholowym, powielają przemocowe schematy wywierania wpływu na otoczenie, zwłaszcza rodzinę. Postępują tak wręcz wbrew własnej woli. Uruchamia się wtedy mechanizm obronny wyniesiony z domu, zwany systemem iluzji i zaprzeczeń.

Mimo bólu żyją tak, jakby to nie stanowiło żadnego problemu lub nie było zbyt istotne. Racjonalizują i minimalizują problem.  Zaprzeczają faktom lub zrzucają winę za swoje czyny na innych. Nie są świadomi przyczyn destrukcji w swoim życiu. Rozwiązaniem tego problemu jest pełne zrozumienie i przyjęcie tego, że inni ludzie mają prawo do własnego życia, postępowania, błędów, sukcesów, nagród, potrzeb.

Pozostają autonomiczni i stanowią o sobie. Ludzie pojawiający się w ich osobistym życiu nie są przypadkowi. Budują relacje na zdrowych zależnościach. Dla nich żądanie nie jest prośbą, a prośba nie musi być spełniona. Kierują się asertywnością. Potrafią wyrazić swoje opinie, preferencje i priorytety. Korzystają z kompromisu, pojednania i porozumienia. Wyrażają niezadowolenie tak, by nie ranić innych. Frustracja jest sygnałem o wyższych wymaganiach z drugiej strony, a nie zaproszeniem do agresji.

Możliwe staje się konstruktywne przeżywanie złości i nie usprawiedliwianie nią przemocy.Problemy rodziny alkoholowej to nie tylko destrukcyjne picie. To również, a może przede wszystkim, schematy postępowania uderzające w nawet najintymniejsze relacje w rodzinie oraz więzi z bliższymi i dalszymi znajomymi. Tak więc, przywileje jednych, kosztem drugich; narzucanie innym definicji szczęścia i ścieżek rozwoju; przemoc i naruszanie osobistej godności; ukrywanie problemów i udawanie, że wszystko jest dobrze; wpędzanie w poczucie winy i wiele innych, to schematy dysfunkcyjne którymi dorosłe dzieci są skażone.

Natomiast branie pod uwagę potrzeb wszystkich; przykładanie wagi do indywidualności i niepowtarzalności każdej istoty ludzkiej; prawo do własnego rozumienia szczęścia; wzajemna pomoc i budowanie klimatu bezpieczeństwa poprzez szczerość i otwartość; szukanie pomocy na zewnątrz w przerastających problemach jest normą, do której każde DDA powinno dążyć, po uświadomieniu sobie swoich problemów.

JarasEla

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ ala
    Piątek, 11.05

    do kogo można się zwrócić o pomoc będąc DDA?

  2. 2
    +2
    ~ Zgroza
    Piątek, 11.05

    Rodziny pozostawione same, urzędy maja gdzieś. Dzieci cierpią najgorzej, bo taka jest prawda.

  3. 3
    +2
    ~ Marrita
    Piątek, 11.05

    Kto to pisze? MUSI, POWINIEN, MUSI CHCIEĆ!!! Gdyby to było tak proste, to MUSIEĆ, POWINNO SIĘ itp., nie byłoby alkoholików!!!

  4. 4
    0
    ~ G.
    Sobota, 12.05

    Hmmm jakbym czytała o sobie , dosłownie.....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.1201159954071