Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

RoweLove

22.04.2019, 13:00:20 Rozmiar tekstu: A A A
RoweLove

Wikipedia podaje, że prototyp roweru zbudował w 1765 roku Made de Sivrac. Niestety, nie można było nim sterować. Po wielu latach, bo między 1813 a 1817 Karl Drais von Sauerbronn  zbudował pierwowzór roweru, pojazd, który wprawiano w ruch przez odpychanie się nogami.

Osiągał prędkość od 13 do 15km/h. Rower przez setki lat przechodził ewolucję, w 1884 - 1885 – John Kemp Starley opracował pierwowzór roweru współczesnego.

Wyposażony w koła równej wielkości, kierownicę połączoną bezpośrednio z widelcem i tylne koło napędzane przekładnią łańcuchową. Pojazd nazywał się Rover (wędrowiec), stąd pochodzenie polskiej nazwy. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez roweru.

Europejska Rada Cyklistów stworzyła projekt w rezultacie którego powstała europejska sieć  szlaków rowerowych - EuroVelo. Jego celem  jest zachęcenie ludzi do częstszego podróżowania rowerem zamiast samochodem. Korzystając z tych ścieżek można  doświadczyć jazdy rowerem przez cały kontynent, a większość podróży ścieżkami EuroVelo odbywać się będzie lokalnie – do szkoły, pracy, na zakupy czy dla relaksu.

Jednak każda podróż takim szlakiem będzie nieco bardziej podniecająca, gdyż użytkownik będzie miał świadomość, że z danego miejsca może śmiało dojechać rowerem do Moskwy, Aten czy Santiago de Compostela.  W związku z tym projektem powstało 15 szlaków o łącznej długości  77 999km obejmujących całą Europę.

Przez Polskę przechodzi aż pięć szlaków:
 

  • Szlak Żelaznej Kurtyny o długości 10 400km biegnący przez: Finlandię, Rosję, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Niemcy, Czechy, Austrię, Słowację, Węgry, Rumunię, Serbię, Bułgarię, Macedonię, Grecję, Turcję
     
  • Szlak Europy Wschodniej o długości  5 984km biegnący przez: Norwegię, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię, Grecję
     
  • Szlak wokół Bałtyku o długości 7 980km biegnący przez:  Rosję, Finlandię, Szwecję, Danię, Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię
     
  • Szlak Bałtyk – Adriatyk o długości 1 930km biegnący przez:  Polskę, Czechy, Austrię, Słowenię, Włochy, Chorwację
     
  • Szlak Europy Centralnej o długości 4 000km biegnący przez: Francję, Niemcy, Czechy, Polskę, Ukrainę
     
  • Szlaki przecinają się więc można wyjechać z Polski i na trasie pojechać kolejnym szlakiem co wybranego celu.


Odpowiednikiem EuroVelo jest nasz rodzimy GreenVelo. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższy, spójnie oznakowany i najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy (trasa główna 1887,5 km, trasy łącznikowe i boczne: łącznie 192 kilometry).

Przebiega głównie po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu pojazdów, przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (397 km), podlaskiego (598 km), lubelskiego (414 km), podkarpackiego (459 km) i świętokrzyskiego (210 km).

Niemal 580 km (29% długości trasy) stanowią odcinki prowadzące przez tereny leśne, a 180 km (9% długości trasy) przypada na doliny rzek.  Przygodę na szlaku można rozpocząć w dowolnym punkcie. GreenVelo pokazuje piękno Polski Wschodniej w najlepszym wydaniu.

Rowerem po Elblągu
 
 Elbląg i najbliższe okolice są przyjazne dla rowerzystów, w mieście jest niemal  40 km ścieżek rowerowych.
- W miarę możliwości staramy się propagować jeżdżenie na rowerze. W 2002 roku Komisja Europejska ustanowiła Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w dniach od 16 do 22 września.

Jego ideą jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany środków przemieszczania się z samochodu na: chodzenia pieszo, jazdę na rowerze czy korzystanie z komunikacji miejskiej – mówi Marek Kamm Instruktor  z Działu Organizacji Imprez MOSiR - my także  zachęcamy elblążan do przesiadania się na rowery i dołączenia do europejskiej inicjatywy.

Ponad to  organizujemy w ciągu roku dziesięć Miejskich Wycieczek Rowerowych. Łatwe trasy, krótkie dystanse i łagodne tempo wakacyjnych jazd sprawi, że dobrze odnajdują się na nich zarówno najmłodsi uczestnicy, jak i seniorzy – mówi Kamm. Natomiast w ramach akcji ,,Wakacje z MOSiR’’ bedą wycieczki prowadzone przez instruktora turystyki rowerowej z dużym doświadczeniem w organizowaniu wycieczek rowerowych.  

 
Również okoliczne atrakcje jak Frombork, Pasłęk czy  Wysoczyzna Elbląska może być z powodzeniem zwiedzana z siodełka roweru.  Trasy są przygotowane i dobrze oznakowane

Jaki wybrać rower?

Rower rzecz prosta: kierownica,  dwa koła, dwa pedały, rama i łańcuch. Jeśli  istotnie tak prosta to czemu taki ogromny wybór, bo przecież nie tylko o kolor chodzi?

O tym co jest w rowerze najważniejsze  i jaki rower wybrać rozmawiamy z Tomaszem Markowiakiem zajmującym się sprzedażą, naprawą i indywidualnym dostosowywaniem rowerów np. dla osób niepełnosprawnych.

Zdrowy Elbląg: Podstawowe pytanie: czy każdy rower jest dla każdego?

Tomasz Markowiak: Zdecydowanie nie.  Trzeba dobrać rower do konkretnej osoby, jej wzrostu . Ważny jest rozmiar ramy, wielkość kół. Rower musi być w pewien sposób „uszyty na miarę”.

Kupując rower można przymierzyć kilka takich samych i okaże się, że na jednym z nich czujemy się bardzo dobrze, a inne są obojętne czy wręcz niewygodne.  Dlatego też kupowanie roweru przez Internet jest wielką pomyłką. Zawsze mówię, że na rowerze się odpoczywa, a nie meczy.

ZE: Co jest korzystniejsze: naprawa starego roweru, o ile nie jest całkiem zużyty czy kupno nowego?

TM: Naprawienie. Szczególnie jeśli nie znamy się na rowerach. Zdarza się, ze w piwnicy mamy jakąś „perełkę”, którą trzeba trochę naprawić, podkręcić i   zyskujemy rower, który będzie nam służył przez lata, a przynajmniej wiele dłużej niż aktualnie sprzedawane rowery. Zawsze najpierw warto sprawdzić co się ma, a dopiero potem podejmować decyzję.

ZE: Na co najbardziej zwracać  uwagę przy zakupie roweru?

TM: W każdym przypadku na wielkość, rower nie może być za duży lub za mały. Następnie w zależności od tego do jakiej nazwy ma nam służyć zwracamy uwagę na np. opony w rowerach trekkingowych, na osprzęt w górskich, w rowerach miejskich liczy się wygoda. Dobrze żeby rower miał amortyzatory, regulację kierownicy i siodełka i żeby był lekki.

Jeśli sprzedawca zna się na swoim produkcie to doradzi klientowi i będzie brał pod uwagę nawet drobne sugestie kupującego.  Rower dostosowany do osoby będzie pojazdem niezastąpionym.

ZE: Dziękujemy za rozmowę.

Rower = zdrowie

Obecnie coraz więcej osób jeździ na rowerze łącząc to co modne ze zdrowym i oszczędnym. Jazda na rowerze ma dużo zalet i przynosi wiele korzyści dla zdrowia, jak na przykład to, że pozwala schudnąć i utrzymać ładną sylwetkę ciała, poprawia kondycję i ogólne samopoczucie.

Warto poznać korzyści, które wynikają z jazdy rowerem, są przekonywujące i z pewnością uświadamiając sobie dobrodziejstwo jakie daje rower uda się zamienić kierownicę samochodu na rowerową.
 
Jazda na rowerze Jest sportem rekreacyjnym, zwłaszcza jeśli na wycieczkę rowerową wybieramy się poza granice miasta, z dala od miejskich zanieczyszczeń. Oprócz możliwości pooddychania świeżym powietrzem na łonie natury mamy możliwość podziwiania pięknych widoków. Rowerem może jeździć praktycznie każdy, począwszy od małego dziecka, a skończywszy na osobach bardzo dojrzałych wiekiem.

Co daje pedałowanie?

Najważniejsze, żeby jeździć regularnie, co najmniej trzy razy w tygodniu, przynajmniej 30 minut. Tylko wtedy osiągniesz pożądane efekty. Już wkrótce eekty będą widoczne.


1. SPALASZ ZBĘDNE KALORIE. W ciągu godziny jazdy możesz stracić nawet 300 kcal, czyli tyle ile ma niewielki kotlet schabowy. Dzięki temu zapobiegasz nadwadze. To ważne, bo otyłość sprzyja wielu groźnym chorobom jak cukrzyca. Systematyczna jazda wysmukla łydki, napina uda, wzmacnia biodra, mięśnie grzbietu, mięsnie brzucha, które po pewnym czasie nabierają sprężystości. Wysiłek rowerowy pomaga również walczyć z cellulitem

2. WSPOMAGASZ PRZEMIANĘ MATERII. Kiedy regularnie jeździsz na rowerze, zwiększ się tzw: podstawowa przemiana materii i szybciej tracisz kalorie, także kiedy nie ćwiczysz. Dzięki temu łatwiej schudniesz.

3. ZMUSZASZ DO PRACY WSZYSTKIE MIĘŚNIE. Jakie to ma znaczenie? Ogromne! Kto się nie rusza, po 20 roku życia traci rocznie około 0,5 kg masy mięsni, które zanikają, ustępując miejsca tkance tłuszczowej.

4. DBASZ O STAWY. Podczas wysiłku zachodzą procesy, dzięki którym chrząstka jest lepiej odżywiona i dotleniona. Zapobiega to zmianom zwyrodnieniowym stawu.

5. ZAPOBIEGASZ OSTEOPOROZIE. Specjaliści podkreślają, że aby kości były w dobrej kondycji, konieczna jest regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Kiedy się ruszamy komórki budujące kości pracują pełną parą. Najszybszy jest trening siłowo- wytrzymałościowy, czyli właśnie jazda na rowerze.

6. CHRONISZ SERCE PRZED MIAŻDŻYCĄ. Podczas jazdy na rowerze obniża się poziom cholesterolu, przede wszystkim tzw: złego (LDL), wzrasta zaś stężenie tzw: dobrego cholesterolu (HDL). Dzięki temu zmniejsza się ryzyko udaru mózgu i chorób układu krążenia  takich jak zawał serca.

7. DBASZ O ŻYŁY. Podczas jazdy trzeba pedałować. Czynność ta zmniejsza ryzyko powstania żylaków na nogach bowiem wspomaga przepływ krwi w łydkach i przeciwdziała zakrzepom w żyłach.

8. POPRAWIASZ FUNKCJONOWANIE MÓZGU. Gdy jeździsz na rowerze mózg wydziela substancje (neuroprzekaźniki), które są odpowiedzialne za zapamiętywanie. Dotleniony mózg lepiej pracuje. Potrafisz się lepiej skoncentrować na tym co robisz, masz też lepszy refleks.

9. WZMACNIASZ UKŁAD ODPORNOŚCIOWY. Po wysiłku liczba białych ciałek krwi, które są odpowiedzialne za zwalczanie infekcji, wzrasta trzy a nawet pięciokrotnie. Dzięki temu stajesz się bardziej odporny na infekcje, a jeśli już zachorujesz, często łagodnie chorobę przechodzisz.

10. SPOWALNIASZ STARZENIE SIĘ ORGANIZMU. Regularna jazda na rowerze odmładza skórę i całe ciało, bo przede wszystkim wzmacnia tkanki. To jednak nie wszystko. Gdy się ruszamy o wiele więcej tlenu i substancji odżywczych dociera do komórek. Dlatego skóra jest gładsza a całe ciało wolniej się starzeje.

11. ODPOCZYWASZ I POPRAWIASZ SOBIE NASTRÓJ. Jazda na rowerze powoduje, że ludzie są bardziej odporni na zmęczenie, znacznie podnosi się im poziom endorfin (hormonów szczęścia), co z kolei pozwala lepiej znosić stres, poprawia się sprawność fizyczna, samopoczucie, wzrasta energia życiowa.

ek.

Źródło: serwis www.wformie24.pl

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ !!!!!
    Poniedziałek, 22.04

    Super matetiał

  2. 2
    --1
    ~ Gc b
    Wtorek, 23.04

    Miasto przyjazne rowerzystom :D w którym na naprawę zniszczonej ścieżki rowerowej koło CH Ogrody trzeba było czekać kilkanaście lat.

  3. 3
    +1
    ~ kurier
    Wtorek, 23.04

    Dla kochających rowery taka rada. Zgłaszajcie w petycjach i zapytaniach do władz miasta o zbudowanie ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy mazurskiej do Jagodna albo chociaż do skrzyżowania z drogą do Nowakowa. Przyjdzie lato i znowu będziecie tworzyć korki i wk...wiać kierowców.A ile wypadków będzie

  4. 4
    +1
    ~ Gc b
    Wtorek, 23.04

    Miasto przyjazne rowerzystom :D w którym na naprawę zniszczonej ścieżki rowerowej koło CH Ogrody trzeba było czekać kilkanaście lat.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.366110086441