Suplementy są preparatami uzupełniającymi niedobory składników pokarmowych, nie są lekami, a wiec nie mogą być stosowane w leczeniu. Powinny być stosowane jedynie w określonych przypadkach, głównie w stwierdzonych przez lekarza niedoborach.
Należy pamiętać, że szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na suplementy zawierające w swoim składzie:
Witaminy: A, D, E, K – są rozpuszczalne w tłuszczach, wiec można je przedawkować: mają zdolność do gromadzenia się w tkance tłuszczowej i dlatego ich poziom w organizmie może osiągać nawet toksyczne wartości prowadzące do uszkodzenia wątroby. U kobiet ciężarnych witamina A może być przyczyną uszkodzenia płodu.
Witaminę A i beta-karoten – ostrożność w przypadku takiej suplementacji powinni zachować palacze tytoniu z uwagi na zwiększone ryzyko występowania działań niepożądanych.
Witamina E – tej witaminy nie powinni bez konsultacji z lekarzem stosować pacjenci z chorobami układu sercowo – naczyniowego z uwagi na możliwość wystąpienia powikłań ze strony układu krążenia.
Kwasy tłuszczowe omega 3 – u pacjentów zażywających leki zmniejszające krzepliwość krwi, a także kwas acetylosalicylowy (aspiryna) stosowany w chorobach układu sercowo – naczyniowego mogą zwiększyć ryzyko krwawienia.
Preparaty potasu – do suplementacji tymi preparatami ze szczególną ostrożnością powinny podchodzić osoby przyjmujące leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym, oraz niektóre leki moczopędne, a także osoby z niewydolnością nerek. Zbyt wysoki poziom potasu może spowodować śmiertelne zaburzenia rytmu serca.
Wyciągi z owoców noni – mogą uszkadzać wątrobę w przypadku zbyt dużych dawek. Pacjentom u których stwierdzono zaburzenia funkcji wątroby nie poleca się tej suplementacji.
Wyciągi z miłorzębu japońskiego, żeńszenia, czosnku, jeżówki purpurowej i zielonej herbaty – nie należy przyjmować z lekami zmniejszającymi krzepliwość z uwagi na wzrost ryzyka krwawienia. Suplementy zawierające wyciąg z żeńszenia mogą zmniejszyć skuteczność leków moczopędnych oraz obniżających ciśnienie krwi.
Stosowane wieczorem mogą powodować bezsenność. Wyciągi z zielonej herbaty oraz żeńszeń mogą nasilać metabolizm niektórych leków, zmniejszając ich skuteczność leczniczą. Ostrożność powinny zachować także panie przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne z uwagi na fakt, ze nie można wykluczyć zmniejszenia ich skuteczności.
ek.
Źródło: Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
To w zasadzie nic nie można !!!
Suplementacja wcale nie jest taka bezpieczna jak mówią reklamy. Rynek farmaceutyczny bazuje na niewiedzy. Bardzo dobrze, że poruszane są akie tematy. Widać niezależność redakcji. Brawo!