- Analizowaliśmy wiele wariantów i na dzisiaj jedynym wyjściem z tej trudnej sytuacji finansowej, która jest szczególnie w jednym szpitalu, jest ich połączenie i stworzenie jednej, silnej placówki. Innej alternatywy nie ma - zapewniał Prezent Elbląga, Witold Wróblewski, przedstawiając wczoraj program naprawczy.
Co ma na celu połączenie Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II z Elbląskim Szpitalem Specjalistycznym? - Podmiot połączony będzie miał mocniejszą pozycję i możliwość lepszego zawierania kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia - wyjaśniał Witold Wróblewski.
W ramach modelu, który wypracowała specjalnie stworzona Komisja, w nowej strukturze organizacyjnej zatrudnienie "białego personelu" nie ulegnie zmianie. Nastąpi zmniejszenie zatrudniania w części pozamedycznej. Zlikwidowanych zostanie 16,5 etatu.
Zmniejszenie liczby zatrudnionych pracowników odbywać się będzie jedynie poprzez przechodzenie na emerytury, a takich będzie 10 osób, lub wygaszanie umów na czas określony
- podkreślał Witold Wróblewski.
Komisja przygotowała także propozycję pakietu socjalnego, który zakłada m.in. zapewnienie zatrudnienia pracownikom przez 3 lata od daty połączenia. - Ponieważ są różnice płacowe to zobowiązanie jest takie, że w ciągu 2,5 roku od daty połączenia szpitali będziemy starali się je wyrównywać - zaznaczył Prezydent.
W sumie, w obu szpitalach , działa pięć związków zawodowych. Trzy z nich zaakceptowały zaproponowany przez Prezydenta pakiet. Były to: Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przy SPSZOZ, NSZZ Solidarność w Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przy Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym.
Kto będzie zarządzał nową jednostką?
We wtorek pożegnałem się z panią dyrektor Lech, która od środy jest na emeryturze. Dzisiaj rano powierzyłem pełnienie jej obowiązków panu Mirosławowi Gorbaczewskiemu (...) Połączoną jednostką będzie kierować jedna osoba. Nie mamy czasu na szukanie i eksperymentowanie. Zobaczymy, jak to się będzie układało. Dla mnie musi to być fachowiec, który zna się na szpitalach, a nie będzie się dopiero uczył
- stwierdził Witold Wróblewski.
We wtorek, 7 czerwca, podczas Nadzwyczajnej Sesji radni zadecydują o połączeniu szpitali. - Niepodjęcie uchwały spowoduje wzrost zobowiązań wymagalnych, a przyrost miesięczny to pół miliona złotych. Tym samym jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia ze strony wierzycieli o wypłatę należności zobowiązań z odsetkami, dodatkowymi kosztami egzekucyjnymi oraz kosztami odpraw pracowniczych - mówił Witold wróblewski.
Przed sesją Prezydent planuje spotkać się z Klubami Radnych. Jeśli radni przyjmą uchwalę rozpocznie się proces łączenia. - Proces będzie trwał 6 miesięcy. Musimy zarejestrować nowy podmiot w KRS-ie. Liczymy, że to będzie listopad tego roku - zaznaczył Artur Zieliński, Sekretarz Miasta.
Na najbliższe cztery lata (do 2020 r.) zaplanowane jest przeniesienie oddziałów. Po połączeniu, przy Komeńskiego będzie funkcjonować oddział chirurgiczny, ginekologiczno-położniczy (z traktem porodowym i pododdziałem neonatologicznym), laryngologiczny, ortopedyczno-urazowy, chirurgii dziecięcej, chirurgii ręki, blok operacyjny oraz OAiIT.
Przy ul. Żeromskiego będą działały oddziały: okulistyczny, psychiatryczny, dzienne psychiatryczne, rehabilitacji ogólnej i neurologii, chorób płuc, detoksykacji, chorób zakaźnych oraz Zakład Opiekuńczo- Leczniczy.
Pod jaką nazwą będzie funkcjonowała nowa jednostka?
Wystąpiłem do ekscelencji księdza biskupa, żeby patronem połączonych szpitali był Jan Paweł II. Na dzisiaj jeszcze nie mam informacji
- zdradził Witold Wróblewski.
A gdzie będą Oddziały Dziecięce??
Po 2,5 latach to już pana nie będzie w urzędzie!!!! To kto wyrówna mi płace?
Narodowego Funduszu Zdrowia juz za rok nie bedzie.Tak samo składek na ZUS.Pic na wode fotomontaż.
Czyli jest to identyczny model jaki był proponowany za Nowaczyka cztery lata temu.....czyli dalej, można powiedzieć, że referendum zmarnowało cztery lata na uzdrowienie sytuacji w szpitalu.....chichot losu drodzy państwo....
„ Wystąpiłem do ekscelencji księdza biskupa, żeby patronem połączonych szpitali był Jan Paweł II. Na dzisiaj jeszcze nie mam informacji ” - najważniejszy wątek artykułu.
Sami malkontenci, przecież Miasto niema pieniędzy, a NFZ płaci za mało, albo za mało zakontraktowanych usług? To jedyne wyjście, żeby połączyć te 2 Szpitale.Wg mnie dobry gospodarz tak by zrobił. Ba! ja jeszcze połączyłabym z EPEC, tam są takie zyski z odbiorców ciepła, niech się dzielą , a nie sponsoringi- jak czytałam za 4 lata to 1,5 miliona - ale zdzierają z Nas. Niech się chociaż podzielą w słusznej sprawie w poratowaniu naszych nerwów, bo ciepło Mamy jedno z najdroższych na północy kraju.I nerwy tego nie wytrzymują.
EPEC, teraz szpitale....a potem prywatyzacja poszczególnych działów i oddziałów, i głupi Elblążanie będą za wszystko płacić coraz więcej. Naiwności ludzka. Wszystko czerwone rączki zagarniają dla siebie. Jeszcze coś zostawią dla miasta????? Jak na razie idzie idzie jak po maśle. OBUDŹCIE SIĘ !!!!!!!!
No to pani redaktor o co temu Wilkowi chodziło z tą zwłoką? W następnym materiale pewnie pani napisze już po połączeniu szpitali. Prośba do jego ekscelencji biskupa to pewnie główny punkt tej reformy.
a oddział wewnetrzny???
Oddział ginekologiczno-położniczy z szpitala JP2 został wyremontowany i wyposażony z Funduszy Norweskich kosztem 7mln zł. Ciekawe czy miasto - Prezydent Wróblewski też przeznaczy tyle na utworzenie, przystosowanie pomieszczeń tego oddziału w szpitalu na Komeńskiego by prezentwały tak samo wyski poziom? Dodatkowo wyremontowanie sali operacyjnej i wiele wiele innych kosztów. Podobnie oddział ortopedii. Prezydent Wróblewski skończył Politechnikę Gdańską, ale chyba go tam liczyć nie nauczyli skoro uważa, że kosztem ~40mln można poprzenosić i poprzystosowywać kilka oddziałów. O wiele taniej było by wynająć zewnętrzną firmę audytorską która znalazła by miejsca gdzie szpital JP2 mógłby szukać oszczędności, doradził jak zarządzać taką placówką