9-letni Szymon z Elbląga zauważył pożar budynku dawnej szkoły i od razu zadzwonił pod numer 112. Dzięki szybkiej reakcji chłopca służby pojawiły się na miejscu błyskawicznie, co pozwoliło zapobiec tragedii. Dziecko znalazło się w gronie osób wyróżnionych z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112.
Do zdarzenia doszło w czerwcu ubiegłego roku. Na numer alarmowy 112 zadzwonił chłopiec, który zauważył pożar dawnej siedziby szkoły z internatem.
Chłopiec był bardzo współpracujący, szybko podał dokładny adres. Wykonywał polecenia operatorki. Dzięki reakcji chłopca udało się szybko powiadomić odpowiednie służby i nikt nie wymagał pomocy medycznej. Postawa chłopca powinna być przykładem dla innych, że warto reagować w tego typu sytuacjach oraz współpracować z operatorem
- mówi Szymon Tarasewicz, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego.
Szymon został wyróżniony nagrodą specjalną podczas Ogólnopolskich Obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, które odbyły się we wtorek (11 lutego) w Olsztynie.
Wyróżniamy chłopca, który nie bał się zareagować. Jego opanowanie, spokój oraz współpraca z operatorką są godne pochwały
- podkreśla Szymon Tarasewicz.
Podczas obchodów w Olsztynie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz wręczył pamiątkowe wyróżnienia 34 operatorom numerów alarmowych i 17 zespołom Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Wydarzenie, zorganizowane przez wojewodę warmińsko-mazurskiego, miało na celu podkreślenie kluczowej roli operatorów numeru alarmowego oraz służb ratunkowych, które każdego dnia czuwają nad naszym bezpieczeństwem - czytamy na stronie warmińsko-mazurskiego urzędu wojewódzkiego.
- Naszym zadaniem jest przede wszystkim promować numer 112. Numerów pomocowych jest dużo, ale jeden jest dla nich wszystkich wspólny – właśnie numer 112 - mówił podczas obchodów wojewoda Radosław Król.
Tylko w ubiegłym roku odnotowano łącznie ponad 20 mln połączeń na numery alarmowe (112, 997 oraz 998). Prawie 37 proc. wszystkich połączeń zostało zakwalifikowanych jako niezasadne, które nie wymagały interwencji służb. Z kolei ponad 25 proc. zgłoszeń przychodzących zostało anulowanych, co oznacza, że dzwoniący rozłączył się przed nawiązaniem połączenia. Wśród kategorii zdarzeń alarmowych na pierwszym miejscu znalazły się zdarzenia dotyczące komunikacji drogowej (ponad 760 tys.). Najczęściej zgłaszano też m.in.: zakłócenia porządku publicznego (ponad 574 tys.), złe samopoczucie (ponad 544 tys.), czy interwencje domowe (ponad 441 tys.), informuje MSWiA.
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, obchodzony 11 lutego, to nie tylko okazja do uhonorowania pracy operatorów i służb ratunkowych, ale także czas na przypomnienie społeczeństwu, jak prawidłowo korzystać z numeru alarmowego. Jeden telefon na 112 może uratować życie – warto o tym pamiętać każdego dnia.
I tak samo się zapaliło? Pewnie developer nie mógł się doczekać, albo...