W Polsce osoby starsze, czyli seniorzy powyżej 60 roku życia, stanowią coraz większą część społeczeństwa. Według prognoz demograficznych liczba seniorów będzie systematycznie rosnąć, co stanowi poważne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej. Osoby starsze, które najczęściej korzystają z opieki medycznej, wymagają szczególnej uwagi i troski. Starzenie się naszego społeczeństwa wpływa na wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne wśród seniorów.
Czym zajmuje się geriatria
Geriatria jest dziedziną medycyny, która skupia się na problemach zdrowotnych osób 60+. Charakteryzuje się kompleksowym podejściem do leczenia chorób, które występują w tej grupie wiekowej, takimi jak nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, otępienie czy demencja.
Geriatria łączy w sobie wiele różnych specjalizacji, aby ograniczyć konieczność wizyt u specjalistów. Jest to dobre rozwiązanie, gdy pacjent ma różne choroby. Lekarze geriatrzy przyjmują pacjentów, w zależności od ich stanu zdrowia, w poradniach geriatrycznych, w domu chorego lub w szpitalach na oddziałach geriatrycznych. Patrzą na nich całościowo. Również na leki przypisane przez różnych specjalistów – czy nie mają na siebie niewłaściwego wpływu. Opieka obejmuje zarówno profilaktykę, jak i leczenie pacjentów z chorobami wieku starczego, poprawiając ich jakość życia w procesie starzenia.
Jak dostać się do poradni geriatrycznej
Chcąc dostać się do poradni geriatrycznej, trzeba mieć skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (w ramach NFZ). Może to być lekarz POZ, ale też każdy lekarz specjalista. Skierowanie do poradni geriatrycznej może być również dołączone do wypisu z oddziału szpitalnego.
Kiedy na oddział geriatryczny
W niektórych przypadkach, uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta, może być konieczne objęcie go opieką na oddziale szpitalnym. Żeby tam trafić, potrzebne jest skierowanie od lekarza (w tym lekarza POZ).
W szpitalu wykonuje się głównie diagnostykę i leczy różne choroby wieku podeszłego, np.:
zespół otępienny,
zaburzenia chodu i równowagi,
zespoły bólowe układu kostno-stawowego i inne.
Geriatria w regionie
Obecnie świadczenia geriatryczne są udzielane w następujących placówkach w regionie:
- poradnia geriatryczna:
Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Jerzego Pióro w Dobrym Mieście – Dobre Miasto, ul. Grunwaldzka 10 B,
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Leon Gazda – Ełk, ul. Jana Matejki 4,
- oddział geriatryczny:
Zespół Opieki Zdrowotnej w Nidzicy – Nidzica, ul. Mickiewicza 25.
W tym roku z usług poradni geriatrycznej skorzystało prawie 650 osób, a na oddziale geriatrycznym przebywało 329 pacjentów
– podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.
Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne wśród seniorów w przyszłym roku planowane jest uruchomienie kolejnych oddziałów geriatrycznych w regionie – w powiecie oleckim i nowomiejskim.
Warmińsko-Mazurski OW NFZ
NFZ z olsztyna jest na tyle złośliwy że wysyła Elblaskich emerytów do senatoriow że złym wyżywieniem i zakwaterowaniem. Dlaczego są tak mściwi i to w stosunku do ludzi starszych. Przecież pracowaliśmy dla Polski i teraz upokorzenia.wstyd i tyle.
Podpisuję się pod tym postem. Najpierw dostałam skierowanie di Inowrocławia do sanatorium, które jest w rozbudowie, nawet latem zostało zalane przez deszcz, Taże z użytku został wyłaczony basen, Nawiasem mówiąc poprzednio( 2 lata temu) byłam w tym samym obiekcie.Gdy zwróciłam to skierowanie do NFZ to przysłali mi Ciechocinek gdzie jest równie rozbudowa i fatalne warunki( huk. kurz,i)Do tego listopad. Odwiedziłam kilka obiektów w Ciechocinku z NFZ i wiele z nich godne zawiści. Zastanawiam się kto z nich korzysta. Czas najwyższy zrobić porządek w tym Olsztynie, bo jest to dyskryminacja Elbląga.
Właściwie to byłbym zainteresowany , ale zaraz , zaraz , Nidzica ? a otworzą w Olecku ? Faktycznie "dobra" wiadomość dla starych i chorych z Elbląga i jego okolic .