W Kwidzynie odbyły się uroczystości upamiętniające 42. rocznicę pobicia internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Kwidzynie.
Pierwsza część uroczystości odbyła się pod tablicą pamiątkową, znajdującą się na ścianie kwidzyńskiego Zakładu Karnego.
Odśpiewano hymn państwowy, licznie zgromadzonych gości wśród których znaleźli się przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, instytucji państwowych, a także mieszkańców Kwidzyna, a w szczególny sposób osoby internowane przywitali Zbigniew Koban przewodniczący Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność oraz dr Daniel Czerwiński z oddziału IPN w Gdańsku.
Na czele reprezentacji gdańskiego oddziału IPN stał zastępca dyrektora Waldemar Szulc.
Po powitaniu gości, nastąpiły oficjalne przemówienia. List do uczestników skierował Wojewoda Warmińsko - Mazurski, który w swoim liście podkreślił bohaterstwo internowanych.
Waldemar Szulc odczytał list, który przygotował dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr Marek Szymaniak:
To co się stało w Kwidzynie, to jedna z wielu zbrodni komunistycznych, które miały miejsce w okresie PRL-u. Władze – budując, a potem chroniąc swoje państwo, które stanowiło zaprzeczenie tego wszystkiego, czym nasza ojczyzna była przez wieki, chcąc być tutaj panami życia i śmierci, chcąc niepodzielnie rządzić i podobać się wschodniemu hegemonowi – nie wahali się wolnych Polaków mordować, bić i torturować, więzić, aresztować czy internować. Myśleli, że ich władza będzie wieczna – pomylili się. Ostatecznie przegrali, a historia przyznała rację ludziom „Solidarności".
W pierwszych latach po upadku komunizmu w Polsce wydawać się mogło, że partia komunistyczna i jej gorliwi funkcjonariusze – tacy choćby jak strażnicy z Kwidzyna – nigdy nie poniosą odpowiedzialności za swoje zbrodnicze czyny. Jeśli mieli taką nadzieję, to znów się pomylili. Polska bowiem wygrała, a Instytut Pamięci Narodowej jako jedna z najważniejszych instytucji naszej niepodległości dokładnie pamięta, kto sprzeniewierzył się idei wolności, kto był ofiarą, a kto katem. Dlatego śledczy IPN postawili zarzuty tym funkcjonariuszom więziennym z Ośrodka Odosobnienia w Kwidzynie, którzy 14 sierpnia 1982 r. pobili internowanych, a 3 lipca 2024 r. wnieśli przeciwko nim do sądu akt oskarżenia. Jest to chyba najlepszy sposób uczczenia 42. rocznicy tych wydarzeń, najlepsze podziękowanie i wyraz pamięci o jej ofiarach. Teraz wypada mieć nadzieję, że sprawiedliwość wreszcie zatriumfuje, że znów wygra Polska.
Na koniec tej części uroczystości, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z przed 42 lat.
Druga część uroczystości odbyła się w Kasynie Kultury. Tutaj przed licznie zgromadzoną publicznością odbyła się prezentacja publikacji autorstwa dr hab. Piotra Kardeli z gdańskiego IPN.
Rozmowę z autorem poprowadził dr Piotr Abryszeński z oddziału IPN w Gdańsku.
Na koniec spotkania odbyła się dyskusja z zgromadzonymi gośćmi.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych przez #IPNGdańsk oraz Region Elbląski NSZZ Solidarność.
Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku