Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląg będzie miał swoją błogosławioną? Kiedy ruszy proces beatyfikacyjny tragicznie zmarłej lekarki?

03.09.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg będzie miał swoją błogosławioną? Kiedy ruszy proces beatyfikacyjny tragicznie zmarłej lekarki?
Fot. archiwum redakcji

Trwają poszukiwania świadków, którzy będą zeznawać podczas procesu beatyfikacyjnego Aleksandry Gabrysiak, lekarki i społeczniczki zamordowanej przez jednego ze swoich podopiecznych. Sam proces nadal jednak nie ruszył, choć minęło już pół roku od momentu, gdy zapadła decyzja w tej sprawie. Na jakim etapie są przygotowania?

 

 


Aleksandra Gabrysiak znana była z tego, że otaczała opieką tych, od których większość społeczeństwa się odwraca - alkoholików, bezdomnych, narkomanów, samotne matki. 6 lutego 1993 roku lekarka, oraz jej 19-letnia adoptowana córka Maria, została brutalnie zamordowana. W 30. rocznicę tragicznej śmierci dr Oli biskup elbląski podjął decyzję w sprawie przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego dr Oli. Czy proces już ruszył?

 

 

 

Proces beatyfikacyjny to nie tylko poszukiwania naukowo-historyczne, to skomplikowana sekwencja czynności, faktycznych i prawnych. Obecnie w naszej diecezji trwa faza przedprocesowa, która jest żmudna i wymagająca. Gromadzę pism kandydatki na ołtarze, pamiętnik, listy, różnego rodzaju dokumenty.  Sporządzam jej biografię kandydata, zajmuję się opracowaniem heroiczności cnót, chodzi o cnoty teologalne - wiarę, nadzieję, miłość, ale też chodzi o cnoty kardynalne, czyli roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo. Powstaje również wykaz osób, które potwierdzą, ewentualnie zaprzeczą, opinii świętości. Osoby, które chcieliby zeznawać w procesie beatyfikacyjnym Aleksandry Gabrysiak mogą się do nas zgłaszać

 

 

- mówi ks. dr Marcin Pinkiewicz, postulator procesu o beatyfikację Aleksandry Gabrysiak. 

 

 

 


Właściwe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym, bo trzeba zauważyć, że po nim następuje etap rzymski, rozpoczyna się od mianowania Trybunału i jego zaprzysiężenia podczas pierwszej uroczystej Sesji procesowej - dodaje ks. Pinkiewicz. - Od tego momentu rozpoczyna się właściwe dochodzenie procesowe na szczeblu diecezjalnym: zbieranie opinii biegłych i zeznań świadków itd. Natomiast kandydatowi na ołtarze przysługuje tytuł Sługi Bożego.

 

 


Sam proces beatyfikacji, jak zaznacza postulator, jest długi i skomplikowany. Mogą minąć lata, zanim Aleksandra Gabrysiak zostanie uznana za błogosławioną. 

 

 

 

Poszczególne etapy badania procesowego wymagają czasu: przesłuchanie świadków, krytyczna ocena spisanego materiału dowodowego, potwierdzenie cudu dokonanego za wstawiennictwem Sługi Bożego po jego śmierci itd. Istnieje bardzo wiele powodów, które mogą przyczynić się do opóźnienia procesu lub nawet jego zawieszenia. To, że proces się rozpoczyna, nie gwarantuje jego pozytywnego zakończenia. Chodzi tu przecież o sprawę niezwykle ważną mianowicie o potwierdzenie świętości, tu trzeba rozwagi i cierpliwości

 

 

- podkreśla ks. Pinkiewicz.
 

 

 

Przypomnijmy. Aleksandra Gabrysiak urodziła się 16 kwietnia 1942 roku w Radzyminie koło Warszawy. Studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie w 1968 roku uzyskała dyplom lekarza. Po studiach podjęła pracę w Tczewie, a później w Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, mimo tego, że sama była dotknięta kalectwem. Po przenosinach do Elbląga, w 1975 roku, oddała się służbie chorym, a także uzależnionym od nałogów, samotnym matkom, więźniom i potrzebującym. 6 lutego 1993 roku, wraz ze swoją adoptowaną córką, Marią, zostały zamordowane w ich mieszkaniu w Elblągu przez podopiecznego.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +11
    ~ Gggg
    Niedziela, 03.09

    Osoby,ktore pamietają P. Gabrysiak,bardzo się dziwią.

  2. 2
    +13
    ~ taaa
    Niedziela, 03.09

    bez jaj p.gabrysiak swieta?

  3. 3
    +10
    ~ zdziwiony Staś
    Poniedziałek, 04.09

    Jeśli to niech miasto panią upamiętni. Ci święci i błogosławieni to bałwochwalstwo

  4. 4
    +12
    ~ karol
    Poniedziałek, 04.09

    niech porozmawiają na jej temat z pracownikami przychodni gdze pracowała jaka była w stosunku do współpracowników

  5. 5
    +9
    ~ To są jakieś jaja😂
    Poniedziałek, 04.09

    Doris

  6. 6
    +1
    ~ wasze słońce
    Poniedziałek, 04.09

    Bendzie świentom, bo tak mówiem i tak kcem!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.866229057312