Dziś, 26 maja, w Ratuszu Staromiejskim Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek świętowało 25-lecie istnienia. Nie zabrakło podziękowań, gratulacji i... wzruszeń. - To bardzo zacny jubileusz. To ćwierć wieku borykania się z naszymi chorobami, ale też przeżywania wielu radosnych chwil - podkreśliła Elżbieta Ziemińska, sekretarz Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.
Galę rozpoczął występ kwartetu smyczkowego Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Występ przygotowała także grupa Cubana ze Szkoły Tańca Broadway, a przed wejściem można było zobaczyć wystawę malarstwa jednej z Amazonek Gabrieli Badurek i rękodzieło artystyczne Amazonki Bożeny Bilewicz.
Podczas uroczystości wykłady wygłosili chirurg onkolog dr Zbigniew Fiedorowicz i specjalista radioterapii onkologicznej Barbara Szostakiewicz.
Jubileusz skłaniał do refleksji. - Od 25 lat możemy się integrować, opowiadać sobie o naszych bolączkach, radościach, o celach, które mamy przed sobą - zaznaczyła Elżbieta Ziemińska. - To jest czas kontemplacji, a zarazem wzajemnego wsparcia i osobistych sukcesów pomimo choroby. Spotykamy po drodze nieszczęścia, ale żyjemy i dajemy sobie radę. Naszym mottem życiowym jest: do przodu, do przodu, do przodu!
Dziś ciężko jest sobie wyobrazić Elbląg bez Amazonek, które w ciągu 25 lat wspierały w ciężkich chwilach wiele elblążanek. - Spotykałyśmy się z różnymi problemami – przyznała Elżbieta Ziemińska. - W naszym Stowarzyszeniu działało bardzo wiele osób.
Prekursorką elbląskich Amazonek była Halinka Kula. To ona jako pierwsza, będąc w szpitalu, pomyślała, aby coś zrobić, bo coraz więcej przybywa w naszym mieście chorych osób. Zaczęła się kontaktować z innymi Stowarzyszeniami i założyła koło, które potem zostało zarejestrowane w sądzie i działa od dzisiaj. Pierwszą naszą prezes była śp. Alicja Tomczyk, która bardzo dużo działała i przeprowadziła nasze Stowarzyszenie przez góry i doliny
– wspominała Elżbieta Ziemińska.
Podczas gali wręczyło odznaczenia. Otrzymały je osoby, które wspierały elbląskie Amazonki. Wyróżnieniu zostali m.in. Władysława Selwa, Krystyna Kraulis, Danuta Borowska, Hanna Chmiel, Wiesława Pawłowicz, Edwarda Pellowska, Krystyna Krużewska, Maria Kosecka, Bożena Bilewicz, Lucyna Rycicka, Iwona Kwiek, Eugenia Jażdżewska, Janina Gadziuk, Marianna Prabucka, Gabryiela Badurek, Anna Borkowska, Roman Gagjew, Wioletta Trybuś, Maria Dobosz, Małgorzata Sobczak – Andryszczyk, Anna Miecznikowska, Mariola Mątowska, Lidia Borowska, Anna Malinowska.
Wręczono także statuetki: Bursztynowy Łuk Amazonek otrzymała dr nauk medycznych, onkolog Iwona Ryniewicz i o. Jan Rzepiela, Kryształowy Łuk Amazonek - Teresa Tchorowaska, prezes ESA, Rubinowy Łuk Amazonek - Teresie Gibas, Bursztynowy Łuk Amazonek - Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.
Flagowym wydarzeniem organizowanym przez elbląskie Amazonki jest Marsz Różowej Wstążki. - Jesteśmy bardzo dumne z tej inicjatywy – mówiła Elżbieta Ziemińska. - Przede wszystkim jesteśmy dumne z młodzieży, która co roku licznie bierze udział w Marszu. Młodzież jest wspaniała. Jest bardzo zainteresowana tematem.
Jesteśmy dumni, że społeczność elbląska chce z nami być, chce nas usłyszeć – i te dobre i te złe, wiadomości, które przekazujemy
– dodała Elżbieta Ziemińska.
Amazonki alarmują – coraz więcej osób choruje na nowotwór piersi. - Jest tendencja wzrostowa. Statystyki pokazują, że w 2020 r. bardzo, bardzo wzmogła się zachorowalność na nowotwór piersi. Jest to obecnie jedna z najbardziej groźnych chorób naszej cywilizacji. Myślę, że przyczyniła się do tego pandemia. Kobiety nie chodziły do lekarzy bojąc się zarażenia koronawirusem i niestety po pandemii było już za późno. Dlatego tak ważna jest świadomość i tak ważne jest badanie się – dodała Elżbieta Ziemińska.
Na zdjęciach przyszły prezydent?
N a fotkach nie ma naszej Jadzi Kowalskiej po 1 roku zmarła i z czego sie cieszyć bo była z PIS .