Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Młodzi sprzątają świat po poprzednim pokoleniu

31.03.2022, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Młodzi sprzątają świat po poprzednim pokoleniu

Do recyklingu trafia jedynie 9 proc. tworzyw sztucznych – wynika z raportu Beyond Plastics. Problemem jest brak odpowiednich systemów zarządzania plastikowymi odpadami. Jednocześnie, działaniami na rzecz środowiska zainteresowanych jest coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, które angażują się w szereg inicjatyw ekologicznych.

 

Jedną z nich jest program Mniej Plastiku realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii i wspierany przez Lidl Polska. Dzięki programowi młodzi ludzie uczą się jak praktycznie walczyć z problemem plastiku w codziennym życiu.

 

  • Dziesiątki młodych ludzi w Polsce co roku aktywnie angażuje się w podnoszenie świadomości ekologicznej w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.
  • Biznes może realnie rozwiązywać problemy związane z nadmiarem plastiku zarówno poprzez akcje CSR jak i wprowadzanie ekologicznych rozwiązań do oferty.
  • Ruszył program Mniej Plastiku realizowany przez Fundację Zwolnieni z Teorii i Lidl Polska. Jego celem jest wspieranie młodych ludzi w działaniach na rzecz redukcji lub recyklingu plastiku.

 

Według badania preferencji konsumenckich GfK ochrona środowiska jest ważna dla 61 proc. Polaków. Już 3 na 4 gospodarstwa domowe oszczędzają energię i wodę oraz segregują odpady.  Ekologia nie jest już trendem, którym interesują się jedynie działacze społeczni. Życie w sposób, który nie szkodzi środowisku, to nowa normalność. Zwłaszcza młode osoby, które urodziły się w czasie, gdy skutki zmian klimatycznych były już widoczne, uznają segregację śmieci czy minimalizację zużycia plastiku za integralną część codzienności. Potwierdzają to również organizatorzy olimpiady Zwolnionych z Teorii, którzy obserwują, że z roku na rok zwiększa się ilość młodych działających na rzecz ekologii.

 

Ekologia to trzeci najpopularniejszy temat projektów. Tylko w tej edycji zajmuje się nim aż 325 zespołów. Te wybory odzwierciedlają zainteresowania młodych ludzi i są swoistym głosem pokolenia, który wskazuje, co jest dla nich najważniejsze i wymaga ulepszenia. Ukazuje to powszechne obawy młodego pokolenia o postępujące zmiany klimatu. Głosy młodych ludzi w Zwolnionych z Teorii są jednocześnie niezwykle odpowiedzialne i profesjonalne. Wszystkie działania projektowe prowadzone są z pasją i doprowadzają do realnych zmian. Przewidujemy, że trend wzrastającej świadomości i aktywności młodzieży w najbliższych latach będzie tylko wzrastał

 

— mówi Emir Chahed z Fundacji Zwolnieni z Teorii.

 

W lutym ruszyła druga edycja programu Mniej Plastiku, którego inicjatorem jest Lidl Polska. Młodzież uczestnicząca w programie realizuje projekty społeczne na rzecz redukcji lub recyklingu plastiku zgodnie ze strategią REset Plastic Grupy Schwarz (właściciela sklepów sieci Lidl i Kaufland). Strategia REset Plastic wynika ze świadomości odpowiedzialności za środowisko. Obejmuje pięć obszarów działania: od redukowania i projektowania przez recykling i niwelowanie wykorzystania plastiku po innowację i edukację. 

 

W drugiej edycji programu Mniej Plastiku projekt społeczny realizuje 21 zespołów z całej Polski, w których działa prawie 100 uczestników. Wśród nich jest m.in. Earth Day Everyday z Elbląga. Zespół ten realizuje prelekcje o ekologii dla ponad pół tysiąca uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Młode aktywistki prowadzą także badania ankietowe dotyczące tego, jak istotna jest ekologia wśród ich rówieśników, organizują wywiady z ekologami, a na marzec planują sprzątanie pobliskiego lasu

 

W trakcie warsztatów dogłębnie poruszamy problem jednorazowego plastiku, jednego z największych wyzwań, z którymi mierzą się współcześnie naukowcy i ekologowie. Tłumaczymy swoim rówieśnikom, że wyprodukowanie plastikowej butelki na wodę kosztuje nas dodatkowe 5 litrów wody zużywanej w trakcie produkcji. Zachęcamy też do korzystania z tego co mamy i ograniczania zużywania jednorazowego plastiku np. reklamówek podczas zakupów. To się opłaca nie tylko planecie, ale też nam

— mówi Mirella Kłosińska, liderka elbląskiego zespołu.

 

Młodzież, która realizuje projekty w ramach Zwolnionych z Teorii na temat redukcji lub recyklingu plastiku, będzie mogła skorzystać z trzech warsztatów, które pomogą im lepiej przygotować się do działania. Pierwszy z nich, przeprowadzony przez specjalistów z Lidl Polska, będzie dotyczył obiegu zamkniętego i redukcji plastiku w życiu codziennym. Pozostałe dwa wyposażą młodych w kompetencje do działań z mediami i w internecie. Jeden z nich poprowadzi influencerka Daria Rogowska, która aktywnie działa na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej.

 

W 1950 roku wyprodukowano 1,5 mld ton plastiku, a w 2015 roku już 332 mld ton. To ogromny skok! Plastik jest powszechnie stosowany w wielu obszarach, dlatego trzeba wykorzystywać też ten, który już mamy. Działać musimy my sami, ale też instytucje i przedsiębiorstwa. Taką inicjatywą jest program Mniej Plastiku, który zwraca uwagę na problem i angażuje młodych ludzi z całej Polski w działania na rzecz planety

— mówi Daria Rogowska autorka bloga „Ekocentryczka”.

 

Program Mniej Plastiku to nie jedyne działanie z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu Lidl Polska. Do sukcesów sieci w działaniach na rzecz redukcji plastiku i jego recyklingu zaliczyć można znakowanie części owoców i warzyw naturalnym światłem, dzięki czemu nie są sprzedawane w opakowaniach oraz oferowanie klientom woreczki wielokrotnego użytku. W asortymencie znajdują się produkty w opakowaniach wytworzonych w 100% z materiału z recyklingu, np. woda marki Saguaro czy biodegradowalne chusteczki dla dzieci oraz kosmetyki bez mikroplastiku. W ofercie czasowej były dostępne buty Crivit Ocean Bound Plastic, do których produkcji wykorzystano plastik zebrany z terenów przybrzeżnych, sprzedawano także artykuły gospodarstwa domowego wytworzone z surowców z recyklingu.

 

 W Lidlu wierzymy, że młodzi mogą zmieniać świat, dlatego z ogromnym zainteresowaniem i otwartością wspieramy ich działania, uznając redukcję plastiku za jeden z naszych priorytetów. Co więcej, jako sprzedawca detaliczny żywności jesteśmy świadomi swojej odpowiedzialności za środowisko naturalne. Z tego powodu zobowiązaliśmy się, że będziemy dążyć do zmniejszenia zużycia plastiku w opakowaniach jednostkowych oraz zbiorczych produktów marek Lidla, oraz do tego, aby 100% opakowań marek własnych Lidla maksymalnie nadawało się do recyklingu do 2025 roku. Dążymy także do tego, aby wykorzystanie recyklatu w plastikowych opakowaniach produktów marek własnych  wyniosło średnio 25%

– mówi Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska.

 

Setki młodych osób z całej Polski decyduje się co roku na udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Od rówieśników wiedzą, że dzięki realizacji swojego własnego projektu społecznego mogą realnie wpłynąć na swoje otoczenie, produktywnie spędzić czas ze znajomymi przy organizacji pożytecznych inicjatyw, a zdobyte przez nich kompetencje miękkie wykorzystać na rynku pracy. Oprócz tego na młodych czekają certyfikaty ukończenia programu Mniej Plastiku i Project Management Institute (rozpoznawalny certyfikat zarządzania projektami). Ekologia jest trzecim najczęściej podejmowanym tematem realizowanych projektów w ramach olimpiady. 

 

Więcej o programie na www.zwolnienizteorii.pl

 

Propsy PR Non
For Profit Sp. z o.o.

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Zmiana pokolenia
    Czwartek, 31.03

    No fakt trzeba tu posprzątać i przewietrzyć, wtedy zyskamy !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94687414169312