Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w kwalifikacjach na V edycję kursu oficerów Agrykola. Kwalifikacje obejmowały sprawdzian z WF oraz rozmowę kwalifikacyjną oceniającą kompetencje przyszłych kandydatów na oficerów: badanie cech przywódczych, wiedza o miejscu WOT w systemie obronnym państwa, celach, misji oraz tożsamości formacji.
Warunkiem przystąpienia do rozmowy kwalifikacyjnej było otrzymanie pozytywnej ocenie ze sprawdzianu z WF. Do rozmowy kwalifikacyjnej przystąpiło 22 żołnierzy z batalionu z Braniewa, Giżycka, Morąga i Olsztyna.
"Kwalifikacje na Agrykolę zostały przeprowadzone sprawnie a zarazem profesjonalnie. Uczestnictwo w nich było cennym doświadczeniem. Mogłem sprawdzić swoją odporność na stres oraz zweryfikować nabyta wiedzę wojskowa a także ogólną."- kpr. Jakub Węgierski, kompania logistyczna 4W-MBOT
Wyłonieni w kwalifikacji kandydaci zostaną skierowani na 13-sto miesięczny kurs prowadzony w trybie stacjonarno–rotacyjnym w dwóch Akademiach Wojskowych (AWL i WAT): pierwszy miesiąc stacjonarnie, kolejne jedenaście miesięcy w systemie weekendowym oraz w ostatnim miesiącu dwa tygodnie stacjonarnie.
Wśród kandydatów są osoby o bardzo szerokim spektrum zainteresowań i zawodów: psycholog, nauczyciel, student biologii i fanatyk mikroplastiku, miłośnik historii, gotowania, śpiewania. Tak duży potencjał zawodowy żołnierzy OT oznacza, że wnoszą oni do armii kompetencje podwójnego zastosowania. Są to osoby bardzo doświadczone w środowisku cywilnym w zarządzaniu zasobami. Posiadają wysokie kompetencje w komunikacji miękkiej a także wiedzę specjalistyczną. Cechy inteligencji emocjonalnej, tak bardzo pożądane w nowoczesnym zarządzaniu, implementowane są do budowania nowoczesnego przywództwa w WOT.
Program szkolenia oficerów terytorialnej służby wojskowej pod nazwą „Agrykola” został opracowany w 2017 roku przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przedstawicieli Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”, założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK. O 120 miejsc na WAT i AWL walczy blisko 300 żołnierzy OT – ochotników z całej Polski.