W miniony weekend, z kilkumiesięcznym opóźnieniem, w Elblągu odbyły się pierwsze komunie święte. - Córka długo czekała na to wydarzenie. Mam wrażenie, że w tym roku, ze względu na pandemię jego wymiar duchowy był jeszcze ważniejszy - mówi mama szczęśliwej trzecioklasistki. W ciągu następnych dwóch weekendów kilkaset dzieci przystąpi do sakramentu w elbląskich parafiach.
Koronawirus opóźnił komunie o cztery miesiące. Uroczystości przyjmowania przez dzieci pierwszej komunii świętej w Kościele katolickim w Polsce tradycyjnie odbywają się w maju. Tym razem, ze względu na pandemię, terminy są nietypowe. W elbląskich parafiach przesunięto je na wrzesień i październik. Niektóre dzieci przyjęły pierwszą komunię indywidualnie i wcześniej, w czerwcu i latem. Większość rodziców zdecydowała się jednak na termin jesienny i uroczystość w większej grupie.
Pierwsze komunie odbyły się w minioną sobotę i niedzielę, m.in. w parafii Wszystkich Świętych i parafii Świętej Rodziny.
Denerwowałam się, do końca nie było wiadomo, czy np. w ostatniej chwili uroczystość nie zostanie znów przeniesiona na inny termin. To oznaczałoby spore kłopoty, przecież już raz przesuwaliśmy rezerwację w restauracji, w której organizowaliśmy przyjęcie. Cieszę się, że ten dzień jest już za nami. Córka bardzo długo czekała na komunię. Mam wrażenie, że w tym roku, ze względu na pandemię, to wszystko, co dzieje się na świecie, wymiar duchowy tego wydarzenia był jeszcze ważniejszy
- mówi pani Elwira, mama Zosi.
Oczywiście trzebabyło zachować zdrowy rozsądek i stosować się do obostrzeń. Nie ma jednak co wariować. Dzieci, które brały wspólnie udział w komunii, spotykały się ze sobą już wcześniej w szkole, na placach zabaw. Dlaczego miałyby zakazić się akurat w kościele czy na przyjęciu? Nie, nie miałam obaw związanych z koronawirusem
- przekonuje pani Agnieszka, mama trzecioklasisty, który Pierwszą komunię świętą przyjął 19 września.
Kolejne komunie planowane są na dwa następne weekendy, zakończą się 3 października.
- W naszej parafii komunie do tej pory zawsze były organizowane w drugą niedzielę maja, rodzice wiedzieli o tym i mieli sporo czasu na przygotowania. Tym razem, ze względu na pandemię, nie jest to możliwe. Nowy termin został wyznaczony na 3 października. Decyzję podjęliśmy wspólnie z rodzicami - mówi w czerwcu ks. Jerzy Urbanik, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Elblągu.
W tym roku pierwsze komunie święte ze względu na pandemie wyglądają inaczej. Tak jak podczas wszystkich tego typu wydarzeń uczestnicy muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, takich jak zachowywanie odstępów czy dezynfekcja i mycie rąk. W niektórych prarafiach jest również zalecenie noszenia maseczek ochronnych.
Żniwa rozpoczęte i połów też.
Wiekszość bez masek lub przyłbic .Zaraz wszystko powróci jak w marcu.
Precz z komunią!
Już wiemy (kto) co będzie odpowiedzialne za wzrost zachorowań w Elblągu w najbliższym czasie.
Nadal głównym i najtrudniejszym do opanowania źródłem zakażeń na Covid 19 jest postawa ludzi, szczególnie młodych, którzy lekceważą obowiązujące nakazy sanitarne. Prawie 90% takich ludzi nie nosi masek lub innych zatwierdzonych sposobów zakrycia ust i nosa. Widać to głównie w środkach komunikacji miejskiej i sklepach. Wystarczy wejść do Galerii Ogrody, a tam widać wyraźnie kto i w jak dużym zakresie ignoruje należny reżim sanitarny.
Zmuszanie dzieci do jakiś tam czynności religijnych powinno być karane
Ciemnogród płaci dla pajacy. A pajace siedzą i sie śmieją w nieboglosy...
Do Jamaleg - bądź konsekwentny w swoim rozumowaniu. Powinieneś też napisać, że zmuszanie dzieci do chodzenia do szkoły, przedszkola powinno być także karalne.
"Córka długo czekała na to wydarzenie"... Srutututu, pęczek drutu. Na prezenty czekała. I niech nikt kitu nie wciska, że 8-latek kuma o co chodzi z 1K, bo tego nie ogarnia ok. 95 % dorosłych KATOLIKÓW.