E-ZLA przybywa coraz więcej. Lekarze chętniej sięgają po tę formę wystawiana zaświadczeń lekarskich. Zwolnień lekarskich w formie elektronicznej nie trzeba dostarczać do płatnika. W przypadku, gdy płatnikiem jest ZUS musimy złożyć jedynie wniosek o wypłatę zasiłku.
Dzięki e-ZLA łatwiejszy jest przepływ informacji pomiędzy lekarzem, pacjentem i pracodawcą. Następuje to już w chwili wystawienia zwolnienia w formie elektronicznej.
W momencie, gdy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent nie musi dostarczać go do płatnika zasiłku. Jest to pracodawca lub ZUS, w zależności od wielkości firmy oraz tego, czy nadal jesteśmy zatrudnieni, czy przebywamy na zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Osoby prowadzące działalność również nie mają obowiązku dostarczania ZLA do ZUS. Nie trzeba podczas choroby iść z wystawionym zwolnieniem do pracodawcy. Jedynym warunkiem otrzymania wypłaty zasiłku chorobowego czy opiekuńczego jest złożenie wniosku do ZUS. Każda osoba, której zasiłki wypłaca Zakład musi zawiadomić nas, że przebywa na zwolnieniu lekarskim-czyli złożyć odpowiedni druk. ZUS nie jest w stanie zidentyfikować wszystkich naszych klientów, którzy przebywają na zwolnieniu bez stosownego wniosku. Osoby prowadzące działalność muszą złożyć druk Z-3b, osoby pracujące na umowę zlecenie składają druk Z-3a,a po ustaniu zatrudnienia ZAS-53.
Złożenie wniosku o wypłatę zasiłku jest bardzo ważne, ponieważ daje nam sygnał, że klient przebywa na L-4 a my musimy rozpatrzyć jego wniosek o zasiłek.
Pamiętajmy, że biorąc elektroniczne zwolnienie lekarskie nie musimy go dostarczać do płatnika zasiłku ale musimy złożyć wniosek, bo bez tego nie otrzymamy zasiłku. Możemy to zrobić za pomocą, poczty, osobiście czy PUE- czyli całkowicie bez wychodzenia z domu. W przypadku e-ZLA nie ma obniżenia zasiłku za nieterminowe dostarczenie. To od nas zależy jak szybko złożymy wniosek. Czym szybciej tym lepiej, bo szybciej dostaniemy pieniądze za naszą niezdolność do pracy.
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
Województwa warmińsko-mazurskiego