Nie musisz być przedsiębiorcą, by korzystać z e-składki. Numer rachunku składkowego będzie potrzebny także wtedy, gdy opłacasz składkę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne lub opłacasz składki za nianię.
Wiele informacji o e-składce kierowanych jest do przedsiębiorców, ale z numeru rachunku składkowego (NRS) korzystają także ci, którzy przedsiębiorcami nigdy nie byli. Dotyczy to między innymi osób, które zgłosiły się do dobrowolnych ubezpieczeń: emerytalno-rentowego lub zdrowotnego, a innego tytułu do tego ubezpieczenia nie mają. Z e-składki korzystają także duchowni oraz rodzice, którzy zatrudniają nianię w ramach umowy uaktywniającej. Jeżeli takie osoby nie otrzymały pisma ze swoim indywidualnym numerem rachunku składkowego lub je zagubiły mogą ten NRS samodzielnie wyszukać. Na stronie internetowej www.eskladka.pl jest wyszukiwarka numerów. Należy podać w niej swój NIP lub PESEL, bądź inny wymagany identyfikator, by odnaleźć swój indywidualny numer rachunku składkowego.
Wyszukiwarka jest pomocna nie tylko do bieżącego opłacania składek, ale również dla tych osób, które zakończyły swoją działalność gospodarczą, a mają jakieś długi w ZUS, albo nawet te osoby, które opłacały tylko składkę zdrowotną i okazało się, że zapomniały o jakiś wpłatach, a teraz muszą uregulować zaległości. Jeśli dostaliśmy pismo z ZUS w sprawie uregulowania zaległości, a nie wiemy na jaki rachunek opłacić składki, skorzystajmy z wyszukiwarki, tam pojawi się nasz NRS
– mówi Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.
Pamiętać należy także o tym, że od 1 stycznia do opłacenia składek korzystamy ze zwykłego przelewu, takiego, jakim płacimy inne rachunki, np. za gaz czy telefon. Nie ma już specjalnych formatek, jakie istniały jeszcze do końca ubiegłego roku.