Wczoraj, 19 kwietnia, w Parku Traugutta odbyły się obchody 99. rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych. - Związek powstał z potrzeby niesienia pomocy weteranom, którzy wracali z frontów I wojny światowej- mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
W uroczystości, oprócz parlamentarzystów, radnych, kombatantów, licznie udział wzięli członkowie Związku Inwalidów Wojennych.
Nasz Związek powstawał w walce, trudzie i znoju. Dziś pragnę podziękować wszystkim za pomoc w zorganizowaniu obchodów
– mówił Kazimierz Kotowski, prezes elbląskiego Oddziału Związku Inwalidów Wojennych.
Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Miłosierdzia Bożego. Uroczystości odbyły się już przy obelisku Związku Inwalidów Wojennych w Parku Traugutta. Po odegraniu hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej i modlitwie przyszedł czas na przemówienia.
Obchodzimy dziś 99. rocznicę utworzenia Związku Inwalidów Wojennych, najstarszej organizacji kombatanckiej w Rzeczypospolitej, powstałej w 1919 roku. W roku obchodów 100 rocznicy niepodległości warto wspominać ten fakt. Związek Inwalidów Wojennych ukazuje nam bowiem, jak tworzyły się zręby państwowości, organizowało życie społeczne i powstawały pierwsze organizacje. Związek powstał z potrzeby niesienia pomocy weteranom, którzy wracali z frontów I wojny światowej. Była to wojna prowadzona na masową skalę i wykorzystująca nowe zdobycze techniki
– mówił Janusz Nowak.
Wiceprezydent podkreślił, że Związek powstał z potrzeby niesienia pomocy weteranom, którzy wracali z frontów I wojny światowej. - Była to wojna prowadzona na masową skalę i wykorzystująca nowe zdobycze techniki. Oznaczała miliony zabitych, a także setki tysięcy ciężko rannych. Po zakończeniu działań wojennych powrót do społeczeństwa wszystkich okaleczonych przez wojnę ludzi był trudny, ale to właśnie dzięki Związkowi Inwalidów Wojennych nie byli oni pozostawieni sami sobie. Związek od początku istnienia zabezpieczał podstawowe interesy swoich członków i ich rodzin, reprezentował ich wobec władz, a także budował szacunek na rzecz inwalidów wojennych w polskim społeczeństwie – podkreślił.
Z okazji 99. rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych wręczono odznaczenia – Krzyż 100-lecia Powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej. Otrzymali je: Witold Wróblewski - Prezydent Elbląga, Jolanta Piekarska - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12, Kazimierz Kotowski - prezes elbląskiego Oddziału Związku Inwalidów Wojennych.
Złotą odznakę zasłużony dla Związku Inwalidów Wojennych otrzymał Marek Pruszak – Przewodniczący Rady Miasta.
Część artystyczną zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 pod opieką Kartarzyny Kurek.