Samotni rodzice i osoby starsze, niedożywione dzieci, osoby zmagające się z chorobami, ludzie, których mimo pracy, nie stać na zakup żywności. Niewidoczni. Choć potrzebują pomocy, to nie spotkamy ich na ulicy czy przed sklepem, proszących o żywność. Nie pozwala na to ich godność. Misją Banków Żywności jest stałe docieranie do takich osób z pomocą. Ważną formą pomocy są paczki świąteczne, które pozwalają im cieszyć się świętami na równi z tymi, którzy mogą samodzielnie zaspokoić swoje potrzeby.
Przygotowanie paczek świątecznych jest możliwe dzięki przedświątecznym zbiórkom żywności w sklepach. Najbliższa to Wielkanocna Zbiórka Żywności, która w tym roku odbędzie się 16-17 marca, w wielu miastach Polski, także w Elblągu. Pokażmy w tych dniach wszystkim potrzebującym wsparcia, że ich widzimy.
W Elblągu zbiórkę żywności organizuje Bank Żywności w Elblągu we współpracy z Caritas Diecezji Elbląskiej i innymi organizacjami charytatywnymi. Zbiórka będzie miała miejsce w 28 sklepach na terenie całego miasta, w tym we wszystkich marketach. Jak zawsze, pomogą wolontariusze z elbląskich szkół i organizacji pozarządowych. Lista sklepów będzie umieszczona na naszej stronie internetowej.
Dotychczas zbiórki żywności w naszym mieście spotykały się z dużą życzliwością. Zebrane produkty pozwalały na obdarowanie paczką świąteczną kilkuset rodzin lub samotnych osób starszych. Szczególnie wdzięczni są za tą pomoc emeryci i renciści o niskich dochodach, osamotnieni i często schorowani. O nich szczególnie staramy się pamiętać.
Do udziału w zbiórce nie trzeba wielkich pieniędzy – liczy się każdy kilogram mąki, cukru, ryżu, konserwa, butelka oleju czy paczka bakalii lub słodyczy. Chodzi głównie o produkty z dłuższym terminem ważności - które nie zepsują się przed świętami. Może to być też mleko UHT czy sok w kartonie. Zebrane produkty zostaną przekazane organizacjom charytatywnym jeszcze przed Niedzielą Palmową, tak, żeby wszyscy zdążyli przygotować i rozdać paczki przed Świętami.
Przypominamy jednocześnie, że zbiórki żywności od 2014 roku nie wymagają wystawianego przez urząd państwowy zezwolenia, co pozwoliło uprościć procedury, związane z ich rejestracją, w porównaniu do wcześniejszych regulacji. Jest to wspólny sukces organizacji pozarządowych, które przez wiele lat pracowały nad zmianą rozporządzeń prawnych. W konsultacje, od samego początku aktywnie angażowała się Federacja Polskich Banków Żywności, której członkiem jest Bank Żywności w Elblągu. Dlatego, również teraz, aktywnie wspieramy obecny apel wielu organizacji pozarządowych o pozostawienie ustawy o zbiórkach publicznych, w jej dotychczasowym kształcie. Z apelem można się zapoznać tu.
Teresa Bocheńska
Prezes BŻ El