24 maja 2017 roku (środa) w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu w ramach realizacji projektu „Szkolny ogród - poznaję, doświadczam, uczę się” odbyła się terenowa zabawa edukacyjna pod hasłem „Na pomoc pszczołom”. Głównym celem zabawy było zapoznanie uczniów z pożyteczną rolą pszczół oraz zaspokojenie podstawowych potrzeb: ruchu na świeżym powietrzu, poszukiwania, doświadczania, a wszystko w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.
Zabawa „Na pomoc pszczołom” odbyła się na terenie „Szkolnego ogrodu”, miejsca przyjaznego dzieciom (i zwierzętom), miejsca idealnego do prowadzenia zajęć edukacyjnych z zakresu ekologii w najbliższym otoczeniu placówki. Udział w niej wzięli gospodarze - przedszkolaki i uczniowie klas młodszych I-III Ośrodka oraz dzieci z Przedszkola nr 19 z Elbląga. Do pokonania było pięć stacji z zadaniami. Dzieci pomagały pszczołom zbierać pyłki i kwiatki, przelewały miód, stawiały czoła groźnemu szerszeniowi, spotkały się z pszczelarzem. Na koniec każda grupa mogła obejrzeć hoteliki dla dzikich zapylaczy, które wkrótce zawisną na drzewach na terenie Ośrodka i malowała obrazek, którego głównym bohaterem była pszczoła. Uczestnicy spotkania mogli poznać lepiej świat owadów, zrozumieć jak ważną rolę pełnią one na Ziemi.
Impreza na terenie „Szkolnego ogrodu” przyniosła dzieciom wiele radości, lecz przede wszystkim w przyjemny sposób, bo przez zabawę, pozwoliła na samodzielne doświadczanie świata, rozwijanie i pogłębianie zainteresowań przyrodniczych.
Projekt „Szkolny ogród – poznaję, doświadczam, uczę się” zakłada stopniowe przystosowanie terenów zielonych wraz z już istniejącymi nasadzeniami wokół budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 w Elblągu w celu utworzenia klasy na świeżym powietrzu - miejsca, w którym dzieci, uczniowie i wychowankowie w bezpośredni sposób będą mogli obserwować i badać przyrodę. Głównym celem projektu jest wskazanie dzieciom, uczniom, wychowankom oraz społeczności lokalnej jakie znaczenie ma różnorodność biologiczna oraz zrównoważony rozwój dla zachowania życia na Ziemi.
Realizacja projektu możliwa jest dzięki środkom finansowym pochodzącym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Justyna Maliszewska-Jokś