Wtorek, 1.10.2024, Imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czarodziejska moc Wigilii kryje się w wielu zwyczajach

24.12.2016, 07:00:31 Rozmiar tekstu: A A A
Czarodziejska moc Wigilii kryje się w wielu zwyczajach

Magia Bożego Narodzenia zawładnęła sercami i wyobraźnią chrześcijan. W czasie przygotowań do grudniowych świąt stają się bardziej szczodrzy, przypominają sobie o bliźnich, chętniej się z nimi dzielą. To fenomen tego pełnego symboli święta.

Pierwsza gwiazdka chronologicznie rozpoczyna ten korowód. Jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa.  Dzisiaj najczęściej spotkania przy wigilijnym stole odbywają się później niż nakazuje tradycja. Do ostatniej chwili panie domu pitraszą smakołyki, dekorują dom, nakrywają do stołu. W większości przypadków, pod białym obrusem znaleźć można sianko. I biel obrusów i siano nie są przypadkowe, bo podczas świąt Bożego Narodzenia wszystko ma znaczenie. Biały obrus jest nawiązaniem do ołtarza i białych pieluszek bożego dzieciątka, a siano zastąpiło snopy zbóż ustawiane jeszcze sto lat temu, w rogach izby. Pszenica, żyto, owies i jęczmień miały zapewnić dobrobyt w nadchodzącym roku.

Tradycyjnie, przy wigilijnym stole zostawia się jedno puste miejsce, dla strudzonego wędrowca. Dzisiaj puste miejsce pozostawia się z reguły dla bliskich, którzy nie mogli wspólnie spędzić świąt lub by wspomnieć tych, których nie ma już na tym świecie. A że wigilia jest powszechna w Polsce dopiero od XX wieku, jako młody zwyczaj wciąż ewaluuje.

Sama wieczerza wigilijna, to wspólne biesiadowanie przy suto, ale postnie zastawionym stole, śpiewanie kolęd, poprzedzone składaniem życzeń i łamaniem się opłatkiem. Ten symboliczny chleb ma kolejne ukryte znaczenie. Mówi o poświęceniu jednych dla drugich, uczy, że należy dzielić się nawet ostatnim kawałkiem chleba.

Czarodziejska moc Wigilii kryje się jeszcze w wielu zwyczajach. Przy stole powinna być parzysta ilość osób, żeby dla tej bez pary nie przydarzyło się coś przykrego w nadchodzącym roku. Dawniej do stołu siadano według starszeństwa, czyli w kolejności, w jakiej zgodnie z naturalnym porządkiem powinno się odchodzić z tego świata.

Natomiast potraw powinna być nieparzysta liczba, by zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Pierwotnie na wsiach było na wigilijnym stole od pięciu do siedmiu potraw, w domach szlacheckich było ich dziewięć, a u arystokratów jedenaście.  Dzisiaj przyjęło się, że jest ich zazwyczaj 12, tyle ilu było apostołów. Co i dlaczego musiało znaleźć się na  wigilijnym stole?

Barszcz czerwony z uszkami – gdyż nasi przodkowie wierzyli, że buraki zapewniają długowieczność i urodę. Groch z kapustą – ponieważ kiszona na zimę kapusta kojarzyła się z dostatkiem, trwałością i życiodajną mocą. Zupa grzybowa – bo grzyby mają podobną symbolikę jak kapusta i kojarzone są ze zdrowiem i siłami witalnymi. Pierogi z kapustą i grzybami – żeby tych sił witalnych i zdrowia było więcej. Gołąbki z kaszą –bo tu też jest kapusta. Karp w szarym sosie - symbolizuje Chrystusa i odradzanie się życia. Kompot z suszonych owoców – gdyż owoce kojarzone są z płodności i witalnością, a do tego jabłka zapewniają miłość i zdrowie, gruszkom zawdzięczamy długowieczność, a suszone śliwki odpędzają złe moce. Łamańce z makiem – ponieważ mak przynosi dostatek. Makowiec – żeby dostatku było pod dostatkiem. Śledzie – są symbolem postu i wyczekiwania. Paszteciki – bo wypieki z mąki mają zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku. Chleb - symbolizuje dobrobyt i początek nowego życia.
 
Po wieczerzy, oprócz kolędowania, każdy region Polski miał swoje zwyczaje. Na Warmii i Mazurach, spod obrusa wyciągano słomki. Prosta miała gwarantować życie bez przeszkód, a pokrzywiona zapowiadała nieco zagmatwany nadchodzący rok. Przebierano się również za Turonia, Trzech Króli, Heroda czy diabła,  i chodzono od domu do domu śpiewając kolędy.

Oczekiwanym najbardziej przez dzieci momentem Wigilii są prezenty. Żaden inny prezent nie jest poprzedzony takim oczekiwaniem i niepewnością. Rodzice chcąc zdyscyplinować swe pociechy często mówią, że jak będą niegrzeczne Mikołaj nic im nie przyniesie.

Wszystkim naszym czytelnikom życzymy niezapomnianych Świąt Bożego Narodzenia. Niezliczonej ilości prezentów, samych miłych wrażeń i  udanego odpoczynku od wytężonej pracy!


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ hmmm
    Niedziela, 25.12

    Wigilia- czekamy cały rok, a potem się człowieka niepotrzebnego wyrzuca z domu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94040894508362