Poniedziałek, 18.11.2024, Imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Zdrowsi w pracy

27.09.2016, 08:34:02 Rozmiar tekstu: A A A
Zdrowsi w pracy

Po co czekać na skierowanie do sanatorium miesiącami, skoro można dostać decyzję w kilkanaście dni. Jeśli jesteś ubezpieczonym, a stan twojego zdrowia grozi niezdolnością do pracy postaraj się o skierowanie na rehabilitacje leczniczą w ZUS. 

 

1,2 mln już skorzystało

ZUS po raz pierwszy wysłał Polaków do sanatoriów w 1996 r. Na leczenie w pierwszym roku skierowanych zostało niespełna 9 tys. osób. Od tego czasu na rehabilitację wyjechało przeszło 1,3 mln osób, a w ostatnich latach rocznie korzysta z programu prawie 80 tys. osób. Do sierpnia 2016 swoją rehabilitacje zakończyło około 50 tyś. pacjentów, w tym 1393 osoby z województwa warmińsko-mazurskiego (Olsztyn-1328 osób, Elbląg-65 osób). Program bezpłatnej rehabilitacji rentowej ZUS skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, zagrożonych utratą zdolności do pracy w wyniku przebytej choroby lub urazu. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do NFZ, osoba skierowana na takie leczenie nie musi ponosić żadnych kosztów związanych ze swoją kuracją, pobytem i dojazdem do uzdrowiska. Nie musimy także korzystać z urlopu wypoczynkowego. Mając skierowanie do sanatorium lekarz wystawi nam zwolnienie.

 

Pomoc zawczasu

Prewencja rentowa to przeciwdziałanie pogarszającemu się stanowi zdrowia zawczasu. Czas w tym przypadku jest kluczowy, bo dalsze miesiące pracy mimo pogarszającego się zdrowia mogą przynieść nieodwracalne skutki i pozbawić możliwości dalszej pracy. Dlatego oferta ZUS jest tak atrakcyjna. W przeciwieństwie do sanatoriów NFZ czas oczekiwania na skierowanie jest zdecydowanie krótszy. W przypadku chorób zawodowych i wypadków przy pracy pacjenci kierowani są do sanatoriów już na kolejny turnus. Odsetek pozytywnie rozpatrzonych wniosków to około 80 procent.  

 

Co i gdzie podleczyć?

W tym roku najbogatszą ofertę uzdrowisk i sanatoriów ma Dolny Śląsk z 23 ośrodkami. Nie wiele ustępują mu województwa małopolskie z 18 ośrodkami i kujawsko pomorskie, gdzie ZUS podpisał umowę z 16 lecznicami. W sumie ZUS ma podpisane umowy z 131 uzdrowiskami i placówkami medycznymi w całej Polsce.

 

Coraz większa popularność wyjazdów do sanatoriów na koszt ZUS wynika przede wszystkim      z poszerzającej się oferty rehabilitacyjnej. 20 lat temu sanatoria z którymi współpracował ZUS prowadziły leczenie schorzeń tylko z dwóch grup schorzeń: narządów ruchu i narządów krążenia. Dzisiaj z leczenia mogą korzystać już cierpiący na schorzenia narządów krążenia, ruchu, układu oddechowego, głosu a także dla osób ze schorzeniami psychosomatycznymi, oraz po leczeniu onkologicznym raka piersi. Ponadto problemy z narządami ruchu i krążeniem możemy podreperować w trybie ambulatoryjnym, czyli w miejscu naszego zamieszkania.            W 2009 ZUS wprowadził także możliwość rehabilitacji kardiologicznej w swoim domu,                   a monitorowaną telemetrycznie. Od 2010 ZUS realizuje program dla kobiet po mastektomii, wspomaga on proces dochodzenia do pełnej sprawności po przebytym zabiegu. Od września 2016 r. prowadzony jest stacjonarnym pilotażowy program wczesnej rehabilitacji leczniczej dla osób, które podczas wypadku, w szczególności wypadku przy pracy, doznały urazu narządu ruchu w SPSK im. Prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku.

 

131 ośrodków

ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych, co roku podpisuje umowy z najlepszymi placówkami medycznymi w kraju, które wyłaniane są w drodze obwarowanego wieloma wymogami konkursu. Jakość świadczonych usług jest regularnie poddawana kontroli. Sprawdzane są warunki hotelowe i żywieniowe, sprzęt jakim dysponuje ośrodek oraz kwalifikacje kadry medycznej i rodzaj prowadzonych terapii. 

Jak uzyskać skierowanie na rehabilitację leczniczą dowiemy się na stronie zus.pl/rehabilitacja 
 

Monika Górecka

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS w Olsztynie

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96812891960144