Dziś przedpołudniem (22 czerwca) do dyspozycji mieszkańców Elbląga był bus promujący rządowy program "Rodzina 500 plus". Od 1 kwietnia odwiedził on już 49 gmin leżących na terenie obsługiwanym przez elbląską delegaturę Urzędu Wojewódzkiego. Nasze miasto było ostatnim przystankiem na jego trasie. O co pytali w nim rodzice zainteresowani uzyskaniem świadczenia?
"Bus 500plus" to mobilne punkty informacyjne, w których pracownicy Urzędów Wojewódzkich udzielają porad i odpowiedzi na temat programu "Rodzina 500plus". Specjalnie oznakowane samochody od kwietnia do końca czerwca odwiedzają każdy region w Polsce.
Dziś (22 czerwca) bus zawitał do Elbląga, który był ostatnim miejscem na jego trasie. Od 1 kwietnia odwiedził on wszystkie 49 gmin leżących na terenie obsługiwanym przez elbląską delegaturę Urzędu Wojewódzkiego.
Głównym zamysłem tej akcji było przeprowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych na temat programu 500 plus w małych miejscowościach. Tam, gdzie obywatele mają dłuższą drogę do urzędów
- zaznaczyła pracowniczka delegatury Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu, którą spotkaliśmy w busie 500plus.
W naszym mieście bus dostępny był dla mieszkańców tylko przez godzinę, między 10 a 11, na placu Kazimierza Jagiellończyka. Dlaczego tak krótko?
Godziny wizyt są dostosowane do godzin pracy urzędów. Ludzie w miastach są lepiej poinformowani i stąd tylko godzinę poświęciliśmy na wizytę w tym miejscu. Potwierdziły to osoby, z którymi dzisiaj rozmawialiśmy na placu Jagiellończyka. Wielokrotnie mówiły nam, że już dawno złożyły wnioski i mają wypłacone świadczenie
- tłumaczyła urzędniczka elbląskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego.
Jakie pytania zadają najczęściej osoby zainteresowane tematyką oraz złożeniem wniosku do programu "Rodzina 500Plus"?
Zainteresowani najczęściej zadają nam wszędzie podobne pytania. Dotyczą one np. składu rodziny, w przypadku związków nieformalnych. Mieszkańcy pytają, czy trzeba dodatkowo wpisywać partnera do składu rodziny. Ponadto pytają o dokumenty, które należy złożyć, aby potwierdzić utratę i uzyskanie dochodu. Dochód jest bowiem ważny w przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko, gdyż obowiązuje kryterium dochodowe 800 zł na dziecko pełnosprawne i 1200 zł na niepełnosprawne. Są też indywidualne sprawy związane np. z tym, w jaki sposób składać wnioski, kiedy jeden z partnerów w związku pracuje za granicą
- mówi pracowniczka delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu.
Tym, którzy jeszcze nie skorzystali z programu przypominamy, że świadczenie wychowawcze (500 plus) zostanie wyrównane od dnia 1 kwietnia 2016 r. jeśli wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego zostanie złożony do dnia 1 lipca 2016 r. Mieszkańcy Elbląga wnioski mogą składać elektronicznie (www.empatia.mrpips.gov.pl, EPUAP, PUE ZUS, bankowość elektroniczna), za pośrednictwem poczty lub w siedzibie Departamentu Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Elblągu przy ul. Jaśminowej 11.