Niedziela, 17.11.2024, Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Żebractwo, seksbiznes, praca przymusowa. Handel ludźmi jest problemem realnym

28.04.2015, 14:10:35 Rozmiar tekstu: A A A
Żebractwo, seksbiznes, praca przymusowa. Handel ludźmi jest problemem realnym
fot. Adrian Sajko

Dziś, 28 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja pt. "Nie pozwól sobą handlować - to nie towar na sprzedaż". Podczas spotkania wyjaśniono, że handel ludzi jest faktem i może dotykać naszego najbliższego otoczenia. Wskazano również pierwsze symptomy świadczące o takim zjawisku.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele Straży Granicznej, Policji, władz gminnych, a także placówek oświatowych. Na spotkaniu obecny był również Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga, który sprecyzował, dlaczego podjęto działania nagłaśniania procederu handlu ludźmi.

To temat trudny, ale patrząc pod kątem bezpieczeństwa - bardzo ważny. W dobie obecnej cywilizacji i internetu jest problemem rzadko dostrzeganym. Myślę, że warto podejmować działania, ponieważ handel ludźmi jest faktem i powinniśmy objąć młodzież taką edukacją. W ramach "Bezpiecznego Elbląga" staramy się pomóc i wspierać takie działania. Dzisiejsze podsumowanie to dopiero pierwszy krok. Zamierzamy kontynuować tą akcję w kolejnych latach, by uczyć dzieci odpowiednich postaw i zachowań

- wyjaśnił.

W trakcie spotkania wyjaśniono prawne aspekty handlu ludźmi, psychologiczne podejście do ofiar, a także doświadczenia Straży Granicznej w zwalczaniu tego procederu. - Temat jest bardzo ciężki, ofiary się nie przyznają do tego zjawiska, wstydzą się, więc trudno jest do nich dotrzeć, żeby im pomóc. Konferencja ma na celu pokazać, że ofiary mogą liczyć na pomoc zarówno Straży Granicznej, jak i Policji, Prokuratury czy Fundacji La Strada zajmującej się ochroną takich osób. Muszą wiedzieć, że ścigana nie będzie ofiara, ale sprawca. Ta świadomość jeszcze gdzieś się rozmywa, społeczeństwo nie do końca wie, co ma w takich przypadkach robić - poinformował nas ppłk SG Arkadiusz KULIK, komendant SG w Elblągu.

Do takiego zjawiska dochodzi także poza obrębem naszego kraju. Wiele osób decydując się na wyjazd, nie zauważa podstawowych symptomów, które mogą wskazywać na działanie przestępcze. - Jednym z takich przykładów mogą być dziwne propozycje dobrej pracy i wysokich zarobków. Zdarza się, że młodzi wyjeżdżają za granicę, a na miejscu okazuje się, że muszą realizować inne zadania - tłumaczy komendant SG w Elblągu.

Na proceder handlu ludźmi patrzymy globalnie. Bardzo często jednak osoby z naszego otoczenia są uznawane za zaginione, a nigdy nie wiadomo co tak naprawdę mogło im się przytrafić.

Żyjemy w Elblągu i okolicach. Bezrobocie jest jedno z największych w Polsce. Głównym czynnikiem powstawania zjawiska handlu ludźmi są warunki ekonomiczne. W pewnym momencie osoby mające problemy finansowe szukają wyjścia z trudnych sytuacji

- dodał  ppłk SG Arkadiusz Kulik.

Podczas konferencji nagrodzono młodzież, która twórczo pracowała nad realizacją projektu : uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych, a także Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.  Stworzyli oni serię filmów i plakatów, które tematyką dotykały czterech obszarów handlu ludźmi : seksbiznesu, pracy przymusowej, żebractwa i handlu organami ludzkimi.  Trafiły one do ponadgimnazjalnych szkół elbląskich.


 

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ lukasz
    Środa, 29.04

    Konferencje dla stwierdzania faktów oczywistych nie są nam potrzebne ! Jak rozwiązać problem bezrobocia w Elblągu i zapewnić ludziom miejsca pracy , gdyż ludzie są odpowiedzialni i tylko nieliczni wybierają nietypowe życie kloszarda .

  2. 2
    0
    ~ qaz
    Czwartek, 30.04

    to immanentne zalety kapitalizmu wypada się tylko cieszyć że tak dynamicznie się rozwijamy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.572215795517