Dziś, 22 kwietnia, w budynku Starostwa Powiatowego odbyła się pierwsza konferencja naukowa, na temat skarbów ziemi elbląskiej i powrotu trendu na budownictwo z gliny. Organizatorzy mają nadzieję na pozyskanie nowych inwestorów i wykonawców.
W dniu dzisiejszym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Ustanowienie tego święta miało na celu podniesienie ludzkiej świadomości w zakresie dobrobytu naszej planety.
Z tej okazji w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja naukowa pt. "Skarby ziemi elbląskiej : glina - nowe wyzwania". - To wielki eksperyment. Pierwszy raz organizujemy tego typu konferencje. Z okazji dzisiejszego święta chcemy oddać hołd Matce Ziemi i pokazać, ile nam oferuje. W powiecie elbląskim mamy bardzo bogate tradycje budownictwa z ziemi i drewna - zdradził w rozmowie z nami Maciej Romanowski, starosta elbląski.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele z warszawskiego Stowarzyszenia Zabytków, Politechniki Poznańskiej, elbląskiego Muzeum, firmy Claytec Polska. Pojawili się również zagraniczni goście m.in. z Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa z ziemi.
Podczas zgromadzenia mówiono o najbliższych skarbach ziemi elbląskiej oraz zapomnianym budownictwie, które powoli wraca do łask. - Było u nas wiele cegielni. Aktualnie w Europie Zachodniej panuje moda na tego typu budownictwo. Wraca trend cegieł i tynków glinianych. Każdy chce zdrowo się odżywiać, a ponadto mieszkać w zdrowym budynku i otoczeniu. To wykorzystanie nowych technologii do starych pomysłów. Mamy wielką spuściznę do tego typu budownictwa, więc być może uda się namówić przedsiębiorców do działania - poinformował Maciej Romanowski.
Na konferencji pojawił się producent, który zaprezentował swoje wyroby eksportowane na chwilę obecną do Niemiec. Goście mieli okazję dotknąć cegły ekologicznej, która została wykonana z trocin słomy. Mała manufaktura została zlokalizowana w Gminie Pasłęk, w miejscowości Surowo.
Przedstawione zostały tradycje przemysłu ceglarskiego. Omówiono także doświadczenia praktyczne w stosowaniu gliny pozyskiwanej ze złóż naszych rodzimych terenów.
Spotkanie miało na celu nie tylko przedstawienie wszystkich skarbów i zasobów, które posiadamy. Starosta elbląski uważa, że jest to szansa na nowe inwestycje. - Mam nadzieję, że konferencja przyniesie idee i pomysły, które w przyszłości zaowocują realizacją budowania takich obiektów na terenie naszego powiatu - stwierdził.
Wszyscy zebrani zostali zaproszeni do Muzeum. Przedstawiciele Powiatu Elbląskiego chcą w ten sposób zaprezentować nasze miasto od innej strony. - Przy ostatniej wizycie sam zostałem oprowadzony po budynku i byłem bardzo zszokowany. Elementy historyczne są przedstawiane w pewien niekonwencjonalny sposób i nasi goście muszą to zobaczyć, zwłaszcza ten rewelacyjny film. To dość kontrowersyjna i nowoczesna wystawa. Warto to zobaczyć na własne oczy - podsumował Maciej Romanowski.
Pod skrzydłami złodziejskiego olsztyna już za parę lat na pewno będziemy mieszkać w lepiankach. Najbiedniejsze województwo z największym bezrobociem i pseudostolicą olsztyn.
A ja myslałem że to Prima Aprilis.Po tymi rzadami może byc mieszkanie nawet w szałasach
kto za to płaci - MY
może wykorzystac mieszankę g-na krowiego i słomy też ekologiczne cegły z tego wyjdą kto organizuje takie konferencje na 11 zdjęciu to aż złapali się za głowy ze ździwienia nie zabrakło przedstawicieli muzeum
No jasne.Na stole 20 sztuk Apple.Taniej nie dało rady.ale co tam budownictwo z gliny.Zajmijcie się aktualnymi sprawami.