Środa, 15.01.2025, Imieniny: Pawel, Izydor, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Ile w Elblągu kosztują chrzciny?

10.03.2015, 07:00:43 Rozmiar tekstu: A A A
Ile w Elblągu kosztują chrzciny?
Fot. arch. redakcji

Każda wierząca rodzina, po narodzinach dziecka zaczyna myśleć o organizacji i rozplanowaniu chrzcin. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, co będzie potrzebne i ile będzie nas to kosztować. Przygotowaliśmy dla naszych czytelników krótki spis, który pozwoli rozeznać się w cenach za niezbędne usługi i dodatki.

Podstawowym sakramentem w religii rzymsko-katolickiej, którą wyznaje większość obywateli naszego kraju jest chrzest. Obrzęd ten odbywa się zazwyczaj podczas niedzielnej mszy świętej, a cała ceremonia trwa od 15-20 minut. Sama organizacja wymaga nie tylko czasu, ale również pieniędzy. W większych miastach za sakrament i przyjęcie dla rodziny płaci się ok. 2 tys. zł. Jak w Elblągu kształtują się ceny?


Wydatki rodziców

Do zadań rodziców należy nie tylko odpowiednie przygotowanie dziecka, ale również opłacenie usługi kościelnej, cateringu czy fotografa, który uwieczni na zdjęciach jeden z najważniejszych momentów życia.

Same ubranka nie należą do najtańszych. Często przekazuje się je z jednej rodziny do drugiej, gdyż sklepy inkasują za strój średnio ok. 200zł (cena dotyczy ubranka, kurteczki oraz bucików).

Rodzice muszą również wziąć pod uwagę opłatę dla księdza. W Parafii Św. Wojciecha na Zawadzie, jak również w Parafii Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Robotniczej poinformowano nas, że księża nie mają ustalonego cennika, a parafianie składają ofiarę. Jej wysokość ustalamy sami, w granicach naszych możliwości finansowych, czyli tzw. "co łaska". W opinii mieszkańców wygląda to jednak inaczej - za chrzest w elbląskich kościołach płaci się średnio od 100-300zł.

Zdjęcia z przyjmowanego sakramentu stanowią ważny punkt całej organizacji. Wielu rodziców decyduje się na usługi profesjonalnego fotografa, który zajmie się przy okazji ich obróbką oraz przygotowaniem pamiątkowego albumu. Niektórzy oferują w cenie również sesję studyjną bądź w plenerze. Koszt w zależności od doświadczenia fotografa waha się w granicach od 500zł do 800zł.

Przygotowując chrzciny należy brać pod uwagę także przyjęcie dla gości. Korzystając z usług firm cateringowych, zapłacimy średnio ok. 40-50zł za osobę. Duże znaczenie ma renoma firmy oraz oferowane menu.

Ci, którzy decydują się na wyprawienie przyjęcia w domu, zaoszczędzą niewiele. - My wyprawiliśmy chrzciny w domu. Przyjęcie urządziliśmy na 11 osób. Pomogła nam teściowa i moja mama, zrobiły sałatki i niektóre potrawy. Ciężko policzyć, ile na to wszystko wydaliśmy, ale myślę, że z napojami i wszystkimi dodatkami w granicach 300zł. Nie robiliśmy nie wiadomo jak wymyślnych dań, tylko standardowe polskie smaki, które goszczą na każdym polskim stole - np. kotlety, karkówka, żeberka, kurczak itp. No i oczywiście tort - poinformował 32-letni Marek.


Wydatki rodziców chrzestnych


Tradycją jest, że obowiązek zakupu szatki dla dziecka należy do matki chrzestnej, z kolei gromnicy - do ojca chrzestnego. Kiedyś kupowało się dodatkowo medalik, jednak powoli zaczyna się od tego elementu odchodzić. W lokalnych sklepach zapłacimy za komplet ok. 100zł. Internet robi jednak sporą konkurencję i oferuje szatkę z wyszywanym imieniem, obrazkiem oraz datą sakramentu wraz ze świecą już za 50zł z przesyłką.

Do kosztów można zaliczyć również pamiątkę dla dziecka oraz ewentualny prezent lub "kopertę". Trudno jest jednak ocenić ich wysokość, ponieważ wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. Dla elblążanina z przeciętnymi zarobkami, kwota ta będzie wynosić ok. 300zł. 


Podsumowując, wydatki rodziców są zdecydowanie wyższe. Wszystko zależy jednak od znajomości i pomocy, jaką oferuje rodzina. Chrzest w Elblągu z wynajęciem fotografa, profesjonalnego cateringu, zapłatą za usługę kościelną,a także zakupem ubranka dla dziecka oraz gromnicą będzie nas kosztował w granicach 1600zł. Jeśli załatwimy dużą część "po kosztach" (przygotowując jedzenie samodzielnie, płacąc księdzu "co łaska" oraz kupując szatkę ze świecą) wyniesie nas ok. 500zł. 
 

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +7
    ~ elblążanka
    Wtorek, 10.03

    "Każda wierząca rodzina..." To nieprawda. Każda katolicka rodzina, a to duża różnica. Chrześcijanin, który zna Słowo Boże, wie, że najpierw trzeba uwierzyć, a potem dać się ochrzcić. Mk.16:16 "Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony". A jakże takie niemowlę może uwierzyć?? Zamiast mówić dziecku o Jezusie i wzbudzać w nim wiarę, to rodzina zajmuje się sprawami materialnym.

  2. 2
    +11
    ~ Anpi
    Wtorek, 10.03

     Od kiedy do obrzędu chrztu św. należy działalność fotografa i organizowanie przyjęcia dla gości????

  3. 3
    +8
    ~ rąbanka
    Wtorek, 10.03

    Polski KK i katolicyzm wiernych, ma bardzo mało wspólnego z Chrześcijaństwem z naukami Chrystusa ! W Polskim KK panuje kult Rydzyka i pieniądza , a polski biskup, oznacza potężny brzuch !

  4. 4
    +14
    ~ j23
    Wtorek, 10.03

    proponuję w każdej plebanii KASĘ FISKALNĄ - wyszłoby ile kasy idzie bez podatku .......

  5. 5
    +10
    ~ afara
    Wtorek, 10.03

    Szanowna Redakcjo - chrzest u franciszkanów jest za darmo :) Jeśli ktoś ma aspiracje do profesjonalnej sesji zdjęciowej i wystawnych przyjęć - to oczywiście, że to kosztuje. Proszę nie mylić Sakramentu z przyjęciem dla rodziny....

  6. 6
    --5
    ~ koko
    Wtorek, 10.03

    Szanowna Redakcja pomyliła Sakrament Chrztu z imprezą rodzinną .W kościele nie ma obowiązku uiszczania opłaty za dokonanie tej czynnosci..

  7. 7
    +19
    ~ katoliczka
    Wtorek, 10.03

    Trochę z innej beczki...Ostatnio zamawiałam Msze Św. w Katedrze w Elblągu za moich dziadków, dwie msze w dwóch różnych terminach, dałam pieniądze z kopercie i kościelny (moim zdaniem bardzo niemiły człowiek) bezczelnie zaglądnął do tej koperty i bardzo niezadowoloną miną zapisał nas do książki intencji....jestem tak zbulwersowana tym faktem że następnym razem dam chyba w innym kościele....Nie rozumiem dlaczego kościół wyznacza stawki a nie "co łaska"....

  8. 8
    +8
    ~ ajja
    Wtorek, 10.03

    My chrzciliśmy w parafii Franciszki i nie zapłaciliśmy ani grosza. Co prawda wikary nie był happy z tego powodu i nawet upomniał się o ofiarę, no ale nic z tego. On mszę i tak by zrobił, więc nie musiał jakoś szczególnie nadwyrężać swojego harmonogramu pracy, a my zwyczajnie nie mieliśmy na to kasy, bo pracuje tylko 1 osoba na 4 osobową rodzinę.

  9. 9
    +10
    ~ bozi
    Wtorek, 10.03

    CHRZCIN??? czy też może jednak CHRZTU?! Chrzest Święty to sakrament, a nie chrzciny. Chrzciny sa tylko imprezą przy okazji chrztu. Wierzący myśli o ochrzczeniu dziecka, a czy zorganizuje chrzciny to już pomniejsza sprawa.

  10. 10
    +6
    ~ abc
    Wtorek, 10.03

    W innym mieście w Polsce w pewnej parafii ceremonia chrztu odbywa się w sobotę na specjalnej mszy do tego dedykowanej, raz w miesiącu, a nie w niedzielę. (wtedy śluby odbywają się w innych godzinach). Bardzo mi się to podobało. W całym kościele byli tylko ludzie którzy byli związani z rodzinami tych nowo ochrzszczonych, oraz oczywiście inni którzy mieli chęć się za nich pomodlić. Wszystko ładnie i dość uroczyście. Można by spróbować tą tradycję przenieść do Elbląga. W każdym razie ważniejsze są przeżycia duchowe niż powierzchowne gesty.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3386988639832