Piątek, 8.11.2024, Imieniny: Wiktoria, Seweryn, Wiktoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Rośnie zainteresowanie bezrobotnych formą aktywizacji w postaci bonów

15.02.2015, 14:30:05 Rozmiar tekstu: A A A
Rośnie zainteresowanie bezrobotnych formą aktywizacji w postaci bonów
Fot. archiwum redakcji

Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu prowadzi wiele form aktywizacji osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Jednymi z takich zadań są bony przyznawane osobom do 30 roku życia. Jakie to bony? Ile osób z nich skorzystało? 

 
Pierwsza forma pomocy to bon zatrudnieniowy. Przyznawany on jest na podstawie indywidualnego planu działania, a dla przyszłego pracodawcy stanowi gwarancję refundacji przez Urząd Pracy części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne. W ramach umowy zawartej między starostą, a pracodawcą, ten drugi zobowiązany jest zatrudnić bezrobotnego przez okres 18 miesięcy. Podczas tego przez okres pierwszych 12 miesięcy Powiatowy Urząd Pracy refunduje część kosztów wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenie społeczne w łącznej wysokości 100% kwoty zasiłku.
 
Drugą formą aktywizacji są bony stażowe, które stanowią gwarancję skierowania bezrobotnego do odbywania stażu u pracodawcy, którego bezrobotny wskaże przez okres 6 miesięcy. Oczywiście warunkiem jest zobowiązanie pracodawcy, że po odbyciu stażu zatrudni bezrobotnego na okres kolejnych 6 miesięcy. Jeżeli pracodawca, zatrudni bezrobotnego na okres deklarowany, wówczas PUP wypłaci mu premię w wysokości 1513,50 zł (kwota ta podlega waloryzacji).
 
Następny bon przeznaczony jest na szkolenia. Jest on gwarancją dla osoby bezrobotnej, że zostanie skierowana na szkolenie przez siebie wskazane oraz, że zostaną opłacone wszelkie koszty, poniesione w związku z jego podjęciem. Do 100% przeciętnego wynagrodzenia sfinansowane zostaną koszty jednego bądź wielu szkoleń, w tym kosztów kwalifikacyjnego kursu zawodowego, niezbędne badania lekarskie, ale także koszty przejazdu na szkolenia. Wysokość kosztów przejazdu uzależniona jest od godzin trwającego kursu, a także miejsca, gdzie będą się odbywały. Jeżeli jednak koszt szkolenia przekroczy wysokość określonego bonu, przekraczający limit osoba bezrobotna musi pokryć sama. 
 
Ostatnia z form aktywizujących w postaci bonów, to bon na zasiedlenie. O taki bon może starać się osoba bezrobotna, w związku z podjęciem pracy poza miejscem dotychczasowego zamieszkania,  innej pracy zarobkowej bądź działalności gospodarczej, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.
 
Osoba bezrobotna może uzyskać bon na zasiedlenie pod warunkiem, że po uprzednim podpisaniu umowy z urzędem pracy podejmie pracę w innym miejscu niż miejsce zamieszkania oraz z jej tytułu będzie osiągać wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie, a także będzie podległa ubezpieczeniom społecznym. Ponadto odległość od miejsca zamieszkania do miejsca pracy będzie wynosić minimum 80 km lub czas dojazdu i powrotu środkami transportu zbiorowego przekroczy łącznie 3 godziny dziennie. Osoba bezrobotna, której zostanie przyznany bon na zasiedlenie musi pozostawać w zatrudnieniu przez okres co najmniej 6 miesięcy.
 
Przyznawane bony są nową formą aktywizacji. Funkcjonuje ona od maja ubiegłego roku. W 2014 roku przyznaliśmy 20 bonów na zasiedlenie, 20 bonów zatrudnieniowych, a także 19 stażowych. Niestety chętnych na bony szkoleniowe nie było
 
- mówiła Marta Kłosińska-Wyżlic, Kierownik Działu Programów Rynku Pracy PUP w Elblągu
 
Jak zauważyła Marta Kłosińska- Wyżlic, zainteresowanie bonami dopiero rośnie, ponieważ jest to nowa forma aktywizacji. Zarówno pracodawcy, jak osoby bezrobotne dowiadują się o nich i coraz chętniej się o nie starają. Mają możliwość skorzystania z takiej formy wsparcia. 
 
- W tej chwili dalej udzielamy tej formy wsparcia. Tym bardziej, że już otrzymaliśmy decyzję finansową Ministra Pracy i Polityki Społecznej na podstawie, której przyznano nam, na nasz wniosek środki na realizację programu z tejże rezerwy - dodaje Kierownik Działu Programów Rynku Pracy PUP.
 
Powiatowy Urząd Pracy z pozyskanych środków przewiduje realizację bonów stażowych – 31 osób, bon na zasiedlenie – 10 osób, bon zatrudnieniowy – 10 osób. W  tym programie  jeszcze uwzględnione są prace interwencyjne również dla 10 osób. Z tych form, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa mogą skorzystać osoby do 25 roku życia. 
 
- Nie wyklucza to jednak tego, że osoby w przedziale wiekowym 26-30 nie będą mogły korzystać z tych bonów. Dla takich osób mamy przeznaczone również środki z innych  źródeł finansowych - dodała Marta Kłosińska-Wyżlic
 
Z bonów może skorzystać osoba bezrobotna, która na dzień składania wniosku jest osobą bezrobotną i jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy. 
Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ czyt.
    Niedziela, 15.02

    Brak komentarzy świadczy o jakości pracy PUP. Kiedy coś się tam zmieni. Czy nie ma mocnych na zmiany?

  2. 2
    +6
    ~ anka
    Niedziela, 15.02

    mam 52lata,mam przed sobą 15lat bezrobocia-coś mają dla takich jak my????

  3. 3
    +1
    ~ CJ
    Poniedziałek, 16.02

    A 30+ pod most

  4. 4
    0
    ~ wsx
    Wtorek, 17.02

    Pani dyrektor Radej twierdzi publicznie że nie ma bezrobocia bo bezrobotni pracują na "czarno" - nie wiem jak to rozumieć ale p dyrektor pewnie wie i wytłumaczy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.6351118087769