Czwartek, 14.11.2024, Imieniny: Laura, Emil, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Słońce Boga Ra, dom Kataryniarza i dawny konsulat szwajcarski, czyli Elbląg jakiego nie znamy

28.07.2014, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Słońce Boga Ra, dom Kataryniarza i dawny konsulat szwajcarski, czyli Elbląg jakiego nie znamy
fot. Adrian Sajko

O tym, jak wiele tajemnic skrywa jeszcze nasze miasto, mogli się przekonać wszyscy, którzy w sobotę, 26 lipca, wzięli udział w kolejnym cyklu wędrówek po Elblągu. Tym razem przewodnicy opowiedzieli ciekawostki związane z obecną Aleją Grunwaldzką.

Historia Placu Grunwaldzkiego ma bardzo długą tradycję; powstał w I poł. XVII wieku; początkowo nosił nazwę Placu przy Bramie Holenderskiej, przy której niegdyś rozpoczynała się nowa część miasta Elbląg.

Plac nabrał większego znaczenia dopiero w XIX wieku, kiedy w Elblągu utworzono starostwo powiatowe. Nieopodal niego biegły trzy ulice: 3 Maja (dawna Świętojańska), Janowska (Pańska) oraz Fabryczna (dawna ul. Komnicka). Aby podkreślić reprezentatywny charakter placu, swego czasu ustawiono na nim posąg Tezeusza, pochodzący ze zbiorów cesarzowej austriackiej, Elżbiety Bawarskiej (Sissi) - Posąg kilkukrotnie przenoszono; przez kilkanaście lat stał np. w Parku Traugutta, by ostatecznie ozdobić wejście do Hotelu Arbiter – mówi Grzegorz Rembacz, przewodnik PTTK Odział Ziemi Elbląskiej. - Na początku wieku na Placu Grunwaldzkim (na wysokości obecnej restauracji Figaro – red.) ustawiono także francuski pisuar „ślimak”, a na przeciwległym brzegu Alei Grunwaldzkiej stała hala widowiskowa po dawnych zakładach Komnicka, która nieszczęśliwie spłonęła. W tym, miejscu w 1899 roku, wybudowano także kolej nadbrzeżną, która przez Frombork łączyła Elbląg z Braniewem, a która biegła przez ul. 1-Maja w kierunku dzisiejszej ulicy Stoczniowej, gdzie znajdował się Dworzec Miasto.

Bardzo ciekawie przedstawia się także lewa zabudowa Al. Grunwaldzkiej. Widzimy tu piękne, XIX-wieczne kamienice, które nadawały tej ulicy charakter wielkomiejski. Największy rozwój ulicy przypada na połowę XIX wieku, kiedy doprowadzono do Elbląga kolej łączącą Berlin z Królewcem. Wszyscy pasjonaci historii naszego miasta zapewne wiedzą, że po prawej stronie ulicy (obecne zabudowania ELZAM-u), znajdowały się też zakłady lokomotyw Schichaua.

Jedną z piękniejszych, tutejszych kamienic, jest zapewne ta, w której obecnie mieści się siedziba Związku Nauczycielstwa Polskiego (Al. Grunwaldzka 31) – Wybudowana w latach 30. XX wieku jako serownia, w której codziennie przerabiano ok. 160 tys. litrów mleka. Warto wspomnieć, że zgromadzone w piwnicy zapasy sera ochroniły ludzi przed głodem podczas drugiej wojny światowej – dodaje Brygida Gawron, przewodniczka.

Ciekawą historię posiada także budynek przy Al. Grunwaldzkiej 45. Zdobiony na styl antyczny z kolumnami i portykiem stanowił masz-masz koncepcji architekta; czujne oko dostrzeże bowiem w najwyższej części kamienicy egipskie słońce z wizerunkiem boga Ra (Re) – Niegdyś w kamienicy tej znajdował się konsulat szwajcarski; przed wojną Elbląg zamieszkiwało bowiem ok. 2 tys. tej narodowości. – kontynuuje Brygida Gawron. - Oprócz tego, w Elblągu znajdowały się także konsulaty Danii, Estonii, Szwecji i Holandii. Konsulat szwajcarski był zaś jedynym budynkiem w naszym mieście, który posiadał z tyłu wejście dla służby. Tutaj znajdowała się także fabryka pędzli. Po II Wojnie światowej budynek stanowił pierwszą siedzibę starostwa powiatowego.

Nieopodal dawnego konsulatu znajdował się hotel „Bahnhofhotel”; obecny hotel „Sowa”, zaś naprzeciwko dworca PKP stoi odnowiony dom Kataryniarza – Historia mówi, że wybudował go muzyk, z pieniędzy, które zarobił z gry na katarynce – dodaje przewodniczka. To właśnie w tym budynku swego czasu zamieszkiwali pradziadkowie obecnej Kanclerz Niemiec, Angeli Merkel - Emil i Emma Drange, którzy cicho spoczywają na cmentarzu ewangelickim przy ul. Sadowej.

Alej Grunwaldzka to również plac i zabudowania dworcowe. Sam dworzec powstał w II połowie XIX wieku. Miejsce to przez lata niewiele się zmieniło, jednak kiedyś, w miejscu, gdzie dziś w świetle słońca odbija się żółta kostka brukowa, ongiś zaprojektowano niewielki park. Był tu nawet staw, który później zasypano, a w miejscu obecnego dworca PKS znajdowało się boisko do piłki nożnej, które zimą zalewano wodą. Tak zamarznięte służyło amatorom jazdy na łyżwach.

 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 15

%100.0 %0.0


Galeria / Spacer z przewodnikiem - ul.Grunwaldzka ( zdjęć 34 )
Dodano: 2014-07-27 |  fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ Jackie
    Poniedziałek, 28.07

    To mile, ze ktos wzial sie za to (przepraszam ale nie mam polskich liter) zeby opowiadac historie Elblaga bo jest naprawde ciekawa i szkoda byloby o tym zapomniec ! Jeszcze niech pokaza dawna Pegagogische Akademie (Liceum Ekonomiczne i Technikum Mechaniczne) !

  2. 2
    +10
    ~ danka
    Poniedziałek, 28.07

    Zainteresowani byli w pracy:( Nie pierwszy raz zresztą.

  3. 3
    0
    ~ SJP
    Piątek, 01.08

    Jak można popełniać takie proste błędy ? Przecież pisze się aleja Grunwaldzka ; plac Grunwaldzki ! Natomiast Aleje Ujazdowskie ; Aleje Jerozolimskie !!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5032451152802