W dniu 25 marca 2014 roku, podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną a Zespołem Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu.
W preambule porozumienia zapisano - „Mając na uwadze potrzebę wspólnego działania na rzecz obronności państwa i wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem etosu oraz kultywowania tradycji Wojska Polskiego, jak również ukierunkowania kandydatów do służby wojskowej oraz integracji środowiska wojskowego i młodzieży szkolnej w warunkach profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,… strony zawierają porozumienie…”. Dotyczy ono m. in. utworzenia w roku szkolnym 2014/2015, na bazie V Liceum Ogólnokształcącego, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, klasy o profilu wojskowym czyli z tak zwaną innowacją wojskową. Nauka w tej klasie zostanie poszerzona o specjalnie opracowany program nauczania przedmiotów wojskowych i trwać będzie 3 - lata. Przewidziano w programie 180 godzin zajęć wojskowych w trzyletnim okresie nauki. Szkolenie wojskowe odbywać się będzie także w oparciu o wyznaczoną przez Dowódcę Bursztynowej Dywizji, jednostkę wojskową Garnizonu Elbląg, która w oparciu o podpisane odrębne porozumienie, będzie dla ZSEiO jednostką patronacką.
Ze strony 16 Dywizji porozumienie podpisał jej Dowódca, gen. dyw. dr Leszek Surawski zaś ze strony Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących jego Dyrektor, mgr Jerzy Kawiecki.
Jeszcze w tym tygodniu rozpoczyna się nabór gimnazjalistów do „klasy wojskowej” przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu.
mjr Zbigniew Tuszyński
Wielce oryginalny pomysł! Klasy quasiwojskowe w elbląskich szkołach są więc nic nowego nie wymyślono! Przecież ci potencjalni uczniowie nic z tego, że chodzili do takiej klasy nie będą mieli!
Mylisz się będą mieli większą niż inni przepustkę do zawodowej służby wojskowej oraz dodatkowe punkty przy rekrutacji na studia wojskowe. To gwarantuje im zawarte porozumienie : )
innowacyjność tej klasy polega na tym,że kształcenie odbywać się będzie w cyklu licealnym, więc 3-letnim. Jeśli ktoś myśli o karierze w wojsku, będzie o rok do przodu niż ci, którzy wybiorą klasę mundurowa w 4-letniej szkole.
Tak, tak-poopowiadać można ludziom różne bajki drodzy znawcy-może ktoś to kupi, marketing może wiele zdziałać....
znawca, a jaka uczelnia im GWARANTUJE dodatkowe punkty? Bo z tego co mi wiadomo, to 16 Dywizja nie kształci studentów. Chyba, że mylę się? A co do innowacyjności to - "rok do przodu", a eksperyment - to zawodu brak!
Przecież taka sama klasa jest w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych
nieznawco- po szczegóły zgłoś się do rzecznika 16 Dywizji. klasy mundurowe są,ale nie w liceach. Nie każdy chce się uczyć przedmiotów zawodowych, dlatego dla nich możliwość stwarza VLO.Ważne,że będzie tam edukacja wojskowa prowadzona przez fachowców- czynnych zawodowo żołnierzy
może będzie, może nie będzie...
tylko przebierancy, wojskowi ,policyjny, boze przestancie mydlic dzieciom oczy !!!po co znowu cos co juz jest