W całym kraju obchodzono wczoraj, 1 sierpnia, 69 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W Elblągu uczczono to wydarzenie pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. – Żeby pojąć to, co się wtedy wydarzyło, trzeba by tam być i przeżyć pięć lat zniewolenia – mówił wiceprezydent Marek Pruszak. - Wszystkim powstańcom warszawskim należy się pamięć i honor. Za ich wielką bezkompromisową miłość do Polski. Chwała bohaterom! – dodał.
Wydałem dziś upragniony przez was rozkaz walki z odwiecznym wrogiem Polski, najeźdźcą niemieckim. Po pięciu latach nieprzerwanej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie, dziś otwarcie z bronią w ręku, by ojczyźnie przywrócić wolność i wymierzyć zbrodniarzom niemieckim przykładną karę za terror i zbrodnie dokonane na ziemiach Polski – taki rozkaz, 1 sierpnia 1944 roku wydał dowódca AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski. Jego słowa przypomniał w czasie uroczystości wiceprezydent Elbląga, Marek Pruszak.
Symbolem nadziei był znak Polski Walczącej, który został upamiętniony na obelisku, przypomina on o wydarzeniu z 1 sierpnia 1944 roku. – P oznacza Polskę a W - walkę. Ten znak podnosił w czasie okupacji ducha i przeciwstawiał się propagandzie Hitlera – podkreślał Marek Pruszak. - Zginęło wówczas ok. 16 tys. żołnierzy i 200 tys. osób cywilnych. Czy zginęli na darmo? Nie. Pokazali prawdziwe męstwo. Nasza wymowna obecność świadczy o tym, że pamiętamy o tym wielkim wydarzeniu, zrywie wolności – dodał.
Uczestnicy uroczystości wspominali kombatantów, którzy w swoich działaniach kierowali się hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” i walczyli o wolną Polskę, ryzykując własnym życiem. Ich historię przypomniał wczoraj kpt. Jerzy Julian Szewczyński, prezes oddziału elbląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Była to bowiem bez wątpienia największa akcja zbrojna polskiego podziemia w okresie okupacji o niespodziewanym zasięgu i dramatyzmie. Walka o milionowe miasto między dwiema wielkimi armiami – wspominał kpt. Jerzy Julian Szewczyński. – Powstańcy warszawscy pozostaną na zawsze w naszej historii najpiękniejszym wzorem żołnierzy – dodał.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, prezydent Jerzy Wilk, wiceprezydenci Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski oraz parlamentarzyści, którzy złożyli wieńce upamiętniając Powstanie Warszawskie. Część powstańców uczciły także delegacje przedstawicieli służb mundurowych, harcerze, a także kibice Olimpii Elbląg. Przy obelisku PPP pełnili wartę honorową uczniowie historyka, Piotra Imiołczyka z Elbląskiego Forum Odtwórców Historycznych ubrani w stroje odwzorowujące stroje kombatantów z 1944 roku.
szkoda tylko ze Prezydent podobno z tak patriotycznej patii zapomniał zlecić aby w mieście zawyły syreny, tak jak to bywało co rok.
Chwała i wieczna pamięć bohaterom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
przeciez syreny zawyly, bylem akurat na starym miescie i syreny slyszalem. Natomiast prosze zwrocic uwage ze na zdjeciach widoczni sa czlonkowie oraz wyborcy pisu. Brak natomiast zlodzieji i okupantow ziem polskich z Parti Obłudy
rozliczyc czerwonych s ***ysynów, oprawców ludzi mendy komunistycze, jakim prawem otrzymuja swiadczenia z budzetu?
Szkoda, że polscy agenci pracujący dla ruskich, wydali Niemcom gen. Grota-Roweckiego. Ten świetny generał nie dopuściłby do bezsensownego rozlewu krwi w takim powstaniu.
Pies je... taką "wolną" Polskę z wielomilionowym bezrobociem, skazująca własnych obywateli na nędzę, poniżenie i saksy, za ***.....cą na zyski firm zachodnich, wspierającą łamanie kodeksu pracy, propagującą umowy śmieciowe, które są jawnym wspieraniem złodziejstwa i wyzysku, korumpującą związki zawodowe i dotującą ludzi majętnych kosztem tych obywateli których wolna Polska postanowiła z pobudek ideologicznych wykluczyć ze społeczeństwa, odbierając im pracę najemną i blokując możliwość prowadzenia działalności gospodarczej daninami publicznymi, z których iluzorycznych korzyści żaden bezrobotny nie będzie mógł skorzystać bo nie wypracuje odpowiedniej liczby lat pracy. Niech was podłe sk...syny i waszą zas...ną "Polskę" piekło pochłonie.
"Prezydent podpisał ustawę wydłużającą okres rozliczeniowy czasu pracy Uchwalona w czerwcu ustawa wprowadza wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy, "jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy".