26 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Niestety, według przeprowadzonych ostatnio badań Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) wynika, że w grupie wiekowej 15-34 Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względem zażywania substancji nielegalnych.
Badania wykazały, że Polska wśród krajów europejskich zajmuje pierwsze miejsce, na równi z Holandią, pod względem zażywania extasy oraz drugie miejsce, po Francji, jeśli chodzi o spożywanie marihuany. Wyniki badań są alarmujące, aż 17,1 proc. młodych Polaków w wieku 15-34 lata paliło marihuanę w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie.
Jak wynika z najnowszego „Europejskiego raportu narkotykowego” opracowanego przez EMCDDA, 85 mln dorosłych Europejczyków deklaruje używanie narkotyków. Najczęściej sięgają oni po przetwory konopi indyjskich (77 mln), kokainę (14,5 mln), amfetaminę (12,7 mln) i ecstasy (11,4 mln).
Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względem zażywania ecstasy i amfetaminy, jednak młodzi Polacy najczęściej stosują marihuanę, do której dostęp w naszym kraju jest dość łatwy. - Na świecie rozpowszechnia się także metamfetamina. Heroina jest zastępowana innymi substancjami chemicznymi o podobnym działaniu, a co roku odnotowuje się kolejne zgony z powodu zażywania ecstasy. Sytuacja narkotykowa nieustannie się jednak zmienia, a to za sprawą nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, których w Europie jest coraz więcej. Projektuje się je w taki sposób, aby naśladowały skutki objętych kontrolą narkotyków – mówi Dorota Bąk z serwisu internetowego uzależnienie.com.pl
W ubiegłym roku państwa członkowskie Unii Europejskiej zgłosiły do systemu wczesnego ostrzegania aż 73 nowe substancje psychoaktywne. Co najgorsze, niektóre sprzedawane są na rynku nielegalnych narkotyków a tzw. dopalacze są dostępne w ogólnej sprzedaży, głownie w Internecie. W tym roku, do systemu wpływa średnio jedno zgłoszenie dotyczące nowej substancji.
A jak sytuacja wygląda w naszym mieście? - Osoby, które w przeciągu roku zgłaszały się do nas, to przede wszystkim osoby uzależnione od marihuany (80 proc.). 20 proc. to osoby, które zaczynały od marihuany a w pewnym momencie dołączyły inne środki jest to mieszane uzależnienie, najczęściej w połączeniu marihuana i amfetamina – mówi Agnieszka Błażejczyk, Kierowniczka Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień "Monar" w Elblągu. - Jeśli chodzi o użytkowników extasy, to takowych nie było. W czasie 13 lat mojej pracy zgłosiły się może 3 osoby uzależnione tylko i wyłącznie od pochodnych amfetamin - mówi specjalistka terapii uzależnień.
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, w Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień pojawiła się nowa grupa osób uzależnionych. - To osoby uzależnione od silnych leków przeciwbólowych. Są to osoby w wieku 45 plus, które w wyniku chorób wpadli w uzależnienie. Sporadycznie pojawiają się też kobiety w wieku 40 plus, używających szkodliwie leków uspokajających i nasennych – mówi Agnieszka Błażejczyk.
Obecnie w Poradni, w trakcie terapii znajduje się 12 osób uzależnionych od marihuany, 8 osób uzależnionych od amfetaminy i marihuany i 6 osób od leków. Okres wakacyjny, to czas, w którym dzieci i młodzież eksperymentują z różnymi środkami, używkami. Jak to wygląda w Poradni? - Widzimy spadek osób zgłaszających się do Poradni, wynika to z faktu, że rodzice mniej obserwują dzieci. Zewnętrze wyzwalacze są na tyle silne , że osobom w terapii ciężko jest wytrwać w postanowieniach. Taka osoba, wracając do swoich środowisk często nie jest w stanie wytrwać w abstynencji i wstydzą się wrócić i rezygnują z terapii – tłumaczy Agnieszka Błażejczyk.
Do Poradni zgłaszają się także osoby, które pojawiają się na jednorazowe spotkania. - Pojawia się spora grupa ludzi, która zmieniła marihuanę na środki psychoaktywne, z grupy alternatyw dla marihuany. Aktualnie w Poradni znajdują się dwie osoby, które zażywają jedynie dopalacze – mówi specjalistka terapii uzależnień. - Jak wynika z opowieści tych osób, dopalacze wywołują dużo szybszą degradację psychiczną. Po 6-7 miesiącach zażywania dopalaczy zaczynają się pojawiać zaburzenia psychotyczne, oprócz tego ciało się buntuje. Są wymioty, bóle w klatce piersiowej itp. – mówi Agnieszka Błażejczyk.
Jak podkreśla Kierowniczka Poradni "Monar" w Elblągu, kontakt i rozmowy z dzieckiem, będą najlepszą metodą zapobiegawczą, jeśli chcemy uchronić nasze pociechy przed próbowaniem substancji nielegalnych. - Ważna jest też alternatywa, szukanie dziecku zajęcia, którym mogą się zająć. Chodzi przede wszystkim o inicjowanie aktywności, dbanie o rozwijanie zainteresowań itp. – mówi terapeutka.
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii jest corocznym świętem walki z tym uzależnieniem, które obchodzone jest 26 czerwca. Ustanowiło je Zgromadzenie Ogólne ONZ na pamiątkę „Międzynarodowej Konferencji na temat Nadużywania Środków Odurzających i Leków oraz ich Nielegalnego Handlu”, która odbyła się 26 czerwca 1987 roku. Na konferencji opracowano plan przeciwdziałania nadużywaniu środków odurzających i leków. Obchody tego dnia, służą zwiększeniu efektywności walki z narkomanią oraz edukacji osób uzależnionych.
Więcej informacji na stronie www.uzaleznienie.com.pl oraz www.emcdda.europa.eu
Ja osobiście na trzeźwo nie mogę znieść Tuska!!!! Pewnie jest wielu takich jak ja i stąd te dane!!!!!
tak ma być pijakami i ćpunami łatwiej się rządzi.
Polska przoduje w rankingu dotyczącym otyłości dzieci i nastolatków, a teraz jeszcze to. Ciekawe czemu pod uwagę nie biorą Wielkiej Brytanii, która należy do Europy i tam na 99% banknotów znajdują się ślady po kokainie. Ciekawe, kto tworzy tak głupie rankingi...
zdjęcie super ciekawe od kiedy liście marihuany się pali heheheh tylko wyglądają a nic nie dają heheh tak na marginesie to propaganda bo w czołówce jest ale w alkoholizmie
a ja pale juz 17 lat maryske czuje sie swietnie mieszkam od siedmiu lat zagranica i zrytego baniaka nie mam kiedy chce to pale kiedy niechce to nie pale :)
to jakaś kpina ..ktoś kto pisze takie bzdury nie był chyba za granicą !!!